مدیر حوزه علمیه خواهران گلستان:

بی بصیرتی عامل انحراف جامعه از مسیر اسلام است

شناسه خبر : 80804

1398/06/12

تعداد بازدید : 104

بی بصیرتی عامل انحراف جامعه از مسیر اسلام است
مدیر حوزه علمیه خواهران گلستان بی بصیرتی را عامل انحراف جامعه از مسیر اسلام دانست.

به گزارش خبرگزاری کوثر از گلستان، مراسم عزاداری امام حسین(علیه السلام) با حضور کارکنان مدیریت حوزه علمیه خواهران این استان برگزار شد.

خانم حسینی واعظ در این مراسم، به بیان پیام های عرفانی، اخلاقی و سیاسی عاشورا پرداخت و قیام سیدالشهدا(علیه السلام) را عامل انحراف جامعه از مسیر اسلام دانست و افزود: ریشه این انحراف را باید در زمان معاویه جستجو کرد زیرا معاویه از سه عامل تبلیغ، تطمیع و تهدید برای تقویت مقاصد شوم خود بهره برد.

وی ضمن توضیح اهداف معاویه، عدم بصیرت دینی را از دیگر عوامل انحراف جامعه از مسیر اسلام دانست و در تبیین معنای بصیرت گفت: بصیرت نگاه همراه با تعقل و تفکر است، همانگونه که امام حسین(علیه السلام) در فرازی از دعای عرفه این گونه از خداوند در خواست می کند که«اللّهمَّ اجعَل غِنایَ فی نَفسی و الیَقینَ فی قلبی و الإخلاصَ فی عَمَلی و النّورَ فی بَصَری و البَصیرَهٌَ فی دینی».

مدیر حوزه علمیه خواهران گلستان در بیان پیام های عاشورا عنوان کرد: احیای نماز و پرهیز از فحشاء و منکر، احیای سنت های فراموش شده نبوی، شهادت طلبی و غیره از پیام های عاشورا است.

حسینی واعظ با بیان احادیثی، ایثار و وفاداری را از جمله پیام های اخلاقی عاشورا معرفی کرد و افزود: پیام های عاشورا در احکام دینی منحصر نشد بلکه امام حسین(علیه السلام) به انسان ها درس زندگی سعادتمندانه آموخت و همه اصول و جنبه های اسلامی به طور عملی در این حادثه تجسم پیدا کرد.

وی اظهار کرد: حادثه عاشورا، جلوه بارزی از روح آزادگی در مورد امام حسین(علیه السلام) و خاندان ایشان است زیرا آن حضرت از میان دو امر؛ زندگی با ذلت و شهادت، شهادت را پذیرفت.
استاد حوزه عدالت را رسالت همه انبیاء و اولیاء دانست و افزود: حضرت علی(علیه السلام) در اجرای عدالت پس از رسول خدا(صلی الله علیه و آله) برترین نمونه در اجرای عدالت است تا آنجا که او را شهید عدالت می دانند.

وی ادامه داد: امام حسین(علیه السلام) را نیز باید شهید راه عدالت نامید، همانگونه که در زیارتنامه آن حضرت در اول ماه رجب می خوانیم که«أَشهَدُ أنَّکَ قَد أمَرتَ بِالقِسطِ وَالعَدل وَ دَعَوتَ اِلیهِما».

حسینی واعظ عاشورا را تجلی گاه تصفیه انسان های مخلص دانست و افزود: امام حسین(علیه السلام) سردار مخلص در زمان خود بود که درس اخلاص به پروردگار را به لشگرش آموخت و آیندگان نیز درس اخلاص را در مکتب حسین(علیه السلام) فراگرفتند، از این جاست که حضرت اباعبدالله(علیه السلام)، در واقعه کربلا با یک دید عقلانی الهی و با نهایت خلوص نیت بروز و ظهور کردند و امام حسین(علیه السلام) برای حمایت از دین همه هستی خویش را در برابر ذات اقدس ربوبیت در طبق اخلاص گذاشت و همه مصائب را تحمل کرد.

وی ابراز کرد: در تاریخ معاصر باید از اخلاص حضرت امام خمینی(ره) یاد کنیم که اخلاص او شعبه ای از اخلاص عاشورائیان بود، اخلاص امام (ره) علت توفیق او در براندازی حکومت شاهنشاهی و تشکیل حکومت اسلامی شد.