استاد حوزه:

تفکر حسینی هیچ‌گاه تسلیم نظام سلطه نمی‌شود

شناسه خبر : 80794

1398/06/11

تعداد بازدید : 224

تفکر حسینی هیچ‌گاه تسلیم نظام سلطه نمی‌شود
حجت‌الاسلام والمسلمین کریمی قدوسی گفت: همواره تفکراتی که در مقابل نظام سلطه قرار گرفته حذف یا تسلیم شدند اما تنها جبهه‌ای که وادار به تسلیم نشده و نمی‌شود تفکر شیعی و حسینی است.

به گزارش خبرگزاری کوثر، حجت‌الاسلام والمسلمین کریمی قدوسی صبح امروز در دومین روز مراسم عزاداری امام حسین(ع) که در مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران برگزار شد بیان کرد: حماسه عاشورا درس‌های جاودانی برای همه دارد و کسانی که مسیر حق را می‌پیمایند از این درس‌ها استفاده کرده و عبرت می‌گیرند.

استاد حوزه با بیان اینکه از جلوه‌های زیبایی عاشورا مسئله پایداری در راه دین است افزود: صبر و استواری از اصول پیروزی و موفقیت انسان در همه صحنه‌های زندگی است.

حجت‌الاسلام والمسلمین کریمی قدوسی ابراز کرد: امام حسین(ع) و یاران گرامی ایشان سختی‌ها و مصائب بسیار شدیدی تحمل کردند اما به ما نشان دادند که با صبر و استواری می‌توان به چه درجات بالایی رسید.

استاد حوزه تصریح کرد: همیشه در زندگی مشکلات وجود دارد و مقاومت و صبر در برابر سختی‌ها از اصول اساسی زندگی انسان در بعد زندگی فردی و اجتماعی است‌.

وی ادامه داد: انسان برای پیشرفت و تکامل روحی، معنوی و اخلاقی مورد هجوم نیروهای شیطانی و وسوسه‌های نفسانی قرار می‌گیرد که باید با صبر و استقامت و استواری در برابر آن‌ها به تکامل راه پیدا کند.

حجت‌الاسلام والمسلمین کریمی قدوسی خاطرنشان کرد: حضرت زهرا(س) در رابطه با اهمیت مسئله صبر و استواری می‌فرمایند: « الصبر معونه علی استیجاب الاجر» خداوند متعال صبر و پایداری را وسیله استحقاق و شایستگی پاداش قرار داده است.

استاد حوزه با بیان اینکه رسیدن به درجات قرب الهی نیازمند صبر و تحمل سختی‌ها و رنج‌ها در انجام تکالیف دینی است تشریح کرد: در روایات ما بیان شده که رسیدن به بهشت نیازمند تحمل سختی‌های این دنیا و رسیدن به جهنم به‌وسیله پیروی از لذات و راحتی‌های دنیوی خواهد بود.

وی بیان کرد: انسان حتی اگر بخواهد به ارزش‌های مادی برسد باید سختی‌هایی را تحمل کند اما آنچه اهمیت والایی دارد رسیدن به درجات کمال و سعادت و تحمل سختی‌ها و رنج‌ها در این مسیر است.

استاد حوزه با اشاره به اینکه انبیا برای تحقق ارزش‌های الهی در جوامع مختلف با سختی‌ها و مشکلات زیادی روبرو بودند افزود: انبیای الهی برای آزادی انسان از طاغوت‌ها، شیاطین و تمایلات نفسانی تلاش کرده و در این راه سختی‌های بسیار فراوانی تحمل ‌کردند.

حجت‌الاسلام والمسلمین کریمی قدوسی ابراز کرد: شیاطین جن و انس همواره تلاش می‌کنند تا انسان از مسیر بندگی خداوند متعال دور شود و مقاومت در برابر آن‌ها و طی مسیر بندگی نیازمند تحمل رنج‌ها و سختی‌ها است.

وی تصریح کرد: حضرت موسی(ع) در جریان مبارزه با فرعون، راه نجات و آزادی بنی اسرائیل را ایمان، صبر و استقامت معرفی کرده و بنی اسرائیل نیز به ایشان تعهد دادند که در این مسیر صبر کرده و بر خداوند متعال توکل کنند.

استاد حوزه با بیان اینکه امروزه راه نجات ما مقاومت در برابر دشمنان و سختی‌های فرهنگی، اجتماعی اقتصادی و غیره است، ادامه داد: امام حسین(ع) راه پیروزی را به ما نشان می‌دهد و رسیدن به این پیروزی تنها به‌وسیله استقامت و پایداری امکان‌پذیر است.

وی با بیان اینکه تلاش دشمن این است که جریان تفکر شیعی و تفکر حسینی را در نظام سلطه حذف کند خاطرنشان کرد: همواره تفکراتی که در مقابل نظام سلطه قرار گرفته حذف یا تسلیم شدند اما تنها جبهه‌ای که وادار به تسلیم نشده و نمی‌شود تفکر شیعی و حسینی است.