مقامات عربستان در صدد لغو قوانین حجاب اجباری!

شناسه خبر : 80393

1398/06/03

تعداد بازدید : 490

مقامات عربستان در صدد لغو قوانین حجاب اجباری!
«مناهل العتیبی» زن سعودی چند روز گذشته آداب و رسوم عربستان را زیرپا گذاشت و با کشف حجاب، در خیابان های ریاض به گشت و گذار پرداخت.

به گزارش خبرگزاری کوثر به نقل از شفقنا این زن گشت و گذار بدون حجاب خود در خیابان های ریاض را فیلم برداری هم کرد و روی حساب شخصی خود در توییتر گذاشت و زیر آن نوشت: دیروز بدون اینکه با هیچ گونه مزاحمتی از سوی نیروهای امنیتی روبرو شوم، در خیابان های ریاض گشتم.

 

فعالان فضای مجازی در عربستان بر این باورند که اقدام این زن با حمایت مقامات سعودی صورت گرفته است. آنها می گویند که مقامات این کشور از این طریق به دنبال ارزیبابی واکنش جامعه درباره رفع حجاب اجباری و مقدمه چینی برای کشف حجاب زنان در این کشور هستند.

فعالان سعودی همچنین معتقدند که مقامات این کشور از طریق چنین اقداماتی به دنبال لغو حجاب اجباری و کشف حجاب در این کشور در چارچوب اصلاحات  محمد بن سلمان هستند. از نظر آنها، رژیم سعودی در حالی دم از رفع محدودیت های اجباری جلوی زنان می زنند که فعالان زن مخالف رژیم پشت میله های زندان به سر می برند.

با این حال کابران فضای مجازی در عربستان این زن را به دلیل کشف حجاب به باد انتقاد گرفته و بر این باورند که کشف حجاب او، به هدف جلب توجه صورت گرفته است. آنها خواستار مقابله با زنان بد حجاب و زنانی شده اند که آداب و رسوم مردم این کشور را زیرپا می گذارند.

یکی از کاربران از دادستان کل عربستان خواسته است فورا روند بازجویی از این زن را آغاز کند. او دراین باره نوشته است: مناهل العتیبی گفته است که پلیس در کشف حجاب او را همراهی کرده است. او دروغ می گوید. آیا این وقعا منطقی است؟

از سوی دیگر این زن سعودی در واکنش به انتقادهایی که از او صورت گرفته، آورده است: براساس قوانین عربستان، پوشیدن چادر واجب نیست. پوشیدن آن عرفی است که همه آن را اجرا می کنند و فکر می کنند که دولت آن را تحمیل کرده است.

تحولات ورخدادهایی نظیر اقدام این زن در عربستان سعودی، سوال های زیر را مطرح می کند که آیا لغو حجاب به یک واقعیت عینی در این عربستان تبدیل می شود؟ آیا عربستان  به زودی قوانین مربوط به حجاب اجباری را در این کشور لغو  و کشف حجاب زنان را قانونی می کند؟