در گفت‌وگو با خبرگزاری کوثر بیان شد؛

سفر به حج دلیل تحصیل در حوزه بود / دروس حوزوی در تربیت درونی بسیار اهمیت دارد

شناسه خبر : 80328

1398/06/01

تعداد بازدید : 486

سفر به حج دلیل تحصیل در حوزه بود / دروس حوزوی در تربیت درونی بسیار اهمیت دارد
در سال 79 سفری معنوی به مکه داشتم که نقطه عطفی در زندگی ام بود، وقتی از سفر برگشتم می‌خواستم روحیه معنوی ام را حفظ کنم و به همین دلیل برای استفاده از دروس دینی به حوزه رفتم و با هفته‌ای یک روز حضور در کلاس های مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه شروع کردم.

ابو علی سینا یک از مهمترین دانشمندان ایرانی است که شهرت جهانی دارد و با علم خود جهانیان را شگفت زده کرده است. ایشان در علومی همچون پزشکی و ریاضی و فیزیک و نجوم و شیمی و روانشناسی و جغرافی و زمین شناسی و شعر و منطق و فلسفه یک دانشمند به تمام معنا بوده است. لذا برای تجلیل از این مقام بلند بالای علمی و همچنین تجلیل از پزشکان کشور روز بزرگداشت وی را در تقویم ایرانی به عنوان “روز پزشک” نام گذاری نمودند.

به همین دلیل و به مناسبت روز پزشک با خانم مهری نیک نفس پزشک متخصص داخلی و طلبه سطح ۴ حوزه‌های علمیه گفت‌وگو‌یی انجام دادیم.

خانم نیک نفس از این‌گفت‌وگو به بیان توضیحاتی در خصوص تحصیل همزمان در حوزه و دانشگاه در رشته‌های پزشکی و تفسیر و  همچنین چگونگی ورود به حوزه‌های علمیه خواهران و تحصیل علوم دینی پرداختند که متن این ‌گفت‌وگو به تقدیم خوانندگان معزز می‌شود

لطفا خود را معرفی کنید

مهری نیک نفس متولد 1339 هستم متخصص داخلی و دارای سطح 4 حوزه علمیه خواهران

لطفا از زندگی خودتان و تحصیلاتی که گذرانده اید کمی صحبت کنید.

من از دوره کودکی به درس علاقه داشتم و در سنین خیلی پایین درس خواندن را شروع کردم و در همان سن شاگرد اول شدم سپس در مدرسه خصوصی ملی ادامه دادم و بعد از تکمیل تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه اصفهان پذیرفته و در سال 1385 وارد دانشگاه اصفهان شدم. پس از مدتی نیز تحصیلم را در رشته تخصصی داخلی قلب دنبال کردم.

چه نوع فعالیت هایی را در مدت تحصیل داشتید.

قبل از انقلاب در کارهای مذهبی فعالیت داشتم و برخی از کتاب‌های انقلابی را می خواندم و همچنین در فعالیت‌های انقلابی حضور داشتم، بعد از انقلاب در سال 58 نیز وارد دانشگاه شدم؛ در زمان تحصیل در انجمن اسلامی فعالیت داشتم، همچنین در زمان انقلاب فرهنگی در شهرکرد به عنوان معلم پرورشی فعالیت‌می‌کردم.

چطور وارد پزشکی شدید؟

وقتی رشته عمومی پزشکی را تمام کردم بدون وقفه در رشته تخصصی داخلی ادامه تحصیل دادم و وقتی تمام شد 8 سال در ارتباط با تحصیلاتم مشغول به کار شدم.

چرا به طلبگی علاقه مند شدید؟

در سال 79 سفری معنوی به مکه داشتم که نقطه عطفی در زندگی ام بود، وقتی از سفر برگشتم می‌خواستم روحیه معنوی ام را حفظ کنم و به همین دلیل برای استفاده از دروس دینی به حوزه رفتم و با هفته‌ای یک روز حضور در کلاس های مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه شروع کردم.

تحصیلات حوزوی را چگونه سپری کردید؟

در آن دوران یکی از مدیران حوزه تلاش کرد تا زمینه ورود من به حوزه را فراهم کند و با توجه به علاقه‌ای که داشتم تمام دروس را با موفقیت تمام کردم در ادامه نیز به دلیل برخی مشکلاتی که پیش آمد وارد جامعه‌الزهرا(س) شدم و مدرک سطح ۳ تفسیر علوم قرآنی را دریافت کردم.

در سال 1386 نیز به تحصیل در سطح ۴ مشغول شدم، در واقع می‌شود گفت که ورود من به حوزه علمیه سال 1381 بود و در سال 1385 نیز فارغ‌التحصیل شدم، پس از این مدت وارد جامعه‌الزهرا شدم و خداروشکر جامعه‌الزهرا همکاری بسیاری خوبی با بنده برای اتمام دروس سطح ۳ تفسیر علوم قرآنی داشت.

چگونه هم به فعالیت های پزشکی و هم حوزه می پرداختید؟

همزمان کار می کردم و درس می‌خواندم، البته برخی از کلاس‌ها به صورت غیر حضوری بود اما در مجموع به صورت همزمان کار می‌کردم و دروس حوزوی و پزشکی را می‌خواندم.

چگونه در کنار خانواده امور را مدیریت می کردید؟

تمام سعی من این بود که از تمام فرصت‌ها استفاده کنم تا وقتی هدر نرود، تحصیل همزمان دروس سنگین حوزه و دانشگاه زحمت زیادی داشت اما من از هر فرصتی برای مطالعه استفاده می‌کردم، به عنوان مثال حتی پشت چراغ قرمز نیز مشغول مطالعه بودم و خداروشکر توانستم موفق باشم. از نظر من، باید از تمام لحظه‌های عمر استفاده کرد و اگر این مسئله را مدنظر داشته باشیم، می‌توانیم امور را مدیریت کنیم.

چه تلاش هایی برای موفقیت داشتید؟

علاوه بر مدیریت زمان و فرصت ها برای درس خواندن،خیلی تحقیق می کردم و در حال حاضر هم بسیار به قرآن رجوع می کنم چراکه دروس حوزوی در تربیت درونی بسیار اهمیت دارد.

چه توصیه ای برای بانوان دارید؟حال با توجه به اینکه روز بزرگداشت پزشک را نیز در پیش داریم؟

متاسفانه امروزه بسیاری از افراد زمان‌های زیادی را هدر می‌دهند، به نظر من اولین قدم این است که وقت را مدیریت کنیم.

همچنین بعضی از افراد فقط به فکر کار کردن هستند در حالی که به نظر من تربیت یک انسان بسیار ارزشمند و کار بسیار بزرگی است. دین نور است و دلیل علاقه و تحصیل من در رشته‌ تفسیر نیز همین مسئله است؛ گاهی اوقات برای مشاوره با بیمارانم حکمتی از نهج‌البلاغه و یا آیه‌ای از قرآن را می‌خوانم و به نظرم این آیه و حکمت‌ها تاثیر بسیار زیادی دارند.

به نظرتان چگونه می توان از این ظرفیت های تربیتی در جامعه استفاده کرد؟

باید از قرآن بهره بگیریم، قران نور است و حوزه باید توجه ویژه‌ای به این مسئله داشته باشد، اگر حوزه‌های علمیه به معنویت توجه داشته باشد، جاذبه‌ بیشتری خواهند داشت و انسان‌ها بیشتری تربیت می‌شوند و به نظرم معنویت مسئله‌ای است که باید به آن توجه داشت.

آیا فعالیت هایی به غیر از پزشکی در حوزه علوم دینی دارید؟

من قبلا تدریس داشتم در حال حاضر هم جلسه تفسیر قرآن به صورت هفتگی در منزل برای متخصصین زنان برگزار می‌شود که حدود یک سال طول می‌کشد.

برای طلبه های جدید الوروود چه پیامی دارید؟

آنها باید با مسائل روز در تبلیغ آشنا باشند، امروز فضای مجازی و ماهواره‌ها در جامعه گسترش پیدا کرده است و همین مسئله موجب شده است که توجه کمتری به معنویت شود، طلاب علاوه بر انگیزه دینی و الهی باید به مسائل روز آشنایی داشته باشند و بتوانند با شبهات مقابله کنند.

 در پایان بفرمایید که مهم‌ترین دلایل موفقیت از نظر شما چیست؟

به نظر بنده احساس مسؤولیت در مورد فضای جامعه، علاقه به یادگیری و احساس کمبود در این زمینه و همچنین استفاده و مدیریت درست زمان و مطالعه از مهم‌ترین دلایل و عوامل موفقیت است.