در گفت‌وگو با خانم ظهیری عنوان شد؛

بازنگری نقش مساجد برای گسترش نشاط اجتماعی / ضرورت وجود معینه خانم در مساجد

شناسه خبر : 80316

1398/05/30

تعداد بازدید : 117

بازنگری نقش مساجد برای گسترش نشاط اجتماعی / ضرورت وجود معینه خانم در مساجد
معاون فرهنگی تبلیغی حوزه‌های علمیه خواهران گفت: روحانی مسجد باید معینه خانم داشته باشد تا در بحث های امور بانوان، محل و نذورات و پاسخ به سوالات شرعی، مشاوره ها و جمع کردن بانوان برای سنین مختلف کودکان، نوجوانان، جوانان و بازنشسته ها و برگزاری اردوها را تولی گری کند.

خبرگزاری کوثر- الهام محصل: در زندگی صنعتی امروز انسان های درگیر با دنیای پر اضطراب ماشینی و پر هیاهوی مجازی، برای دستیابی به آرامش بیش از گذشته نیازمند استفاده از مکان های اضطراب زا هستند که مساجد بهترین گزینه برای پر زدن در اقیانوس آرام و بی انتهای عاشقی و زیبایی است.

امروزه مشکلات متعدد اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی، زندگی پراسترس کنونی را برای مردم جامعه دو چندان می کند و ارتباط با وسایلی که تنش‌های جسمی و روحی را با آماری تصاعدی، افزایش می دهد، بسیار سخت و طاقت فرسا شده است.

زندگی در شهرهای شلوغ با آلودگی های بصری و فیزیکی و گذراندن زمان در خانه های کوچک و بی رمق و بی نور و به ویژه فشارهای اقتصادی کمرشکن و بسیاری از معضلات دیگر، همگی ارمغان برای افزایش مشکلات روحی افراد جامعه شده تا جایی که آمار مبتلایان به مشکلات روانی رو به فزونی گرفته است.

در این میان، تدبیر دین برای حل مشکلات روان و جان انسان ها به مانند دیگر تدابیر و آموزها، حکیمانه و بی نظیر و بی نقص است.

از لحاظ عملی نیز حضور در جمع برای کاهش فشارهای روحی، اضطراب و افسردگی ثابت شده است و بسیاری از متخصصان و روانشاسان امر به بیمارانی که دارای مشکلات روحی می باشند، حضور در جمع و پرداختن به فعالیت های جمعی را تجویز می کنند.

این درحالی است که دین مبین اسلام از سالیان بسیار دور این نسخه حکیمانه و موثر را برای انسان ها تجویز کرده است و برای بیرون آمدن آدمیان از خود و ورود به عرصه های جمعی، عبادت های جمعی و حضور در آئیین ها و مناسبت های مذهبی را در دستور کار قرار داده است که سبب کاهش فشارهای روانی و روی آوری به سلامت معنوی است.

تشویق به حضور در عبادت های جمعی با محوریت مساجد، یکی از این سیاست ها و ارمغان های سلامت آفرین است که در سیره و سخن معصومان علیهم السلام به خوبی به آن اشاره شده است.

تشویق های دین اسلام به حضور در مساجد، زمینه ساز تعالی در کنار سلامت جسم و جان و در نتیجه کاهش آسییب های اجتماعی و افزایش نشاط اجتماعی و فردی خواهد بود.

از گذشته‌های دور مساجد علاوه بر احیاء سنت‌های دینی، دارای نقش مهم و بی‌بدیلی در انتقال و ارتقاء مفاهیم سیاسی و اجتماعی و افزایش نشاط اجتماعی نیز بوده‌اند که این نقش‌ها امروزه نیاز به یک بازتعریف متناسب با نیازهای روز جامعه دارد.

مسجد با برنامه هایی که دارد، می تواند به کانونی برای تربیت دینی برای کاهش آسیب های اجتماعی به منظور هدایت به سوی سعادت و کمال انسانی و جامعه سالم و پویا تبدیل شوند.

در این رابطه معاون فرهنگی تبلیغی مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران به خبرنگار خبرگزاری کوثد گفت: جذب و حضور جوانان در مساجد مانع از بروز آسیب ها و موجب نشاط اجتماعی می شود.

خانم معصومه ظهیری ضمن گرامیداشت روز جهانی مساجد عنوان کرد:بنا بر آیه "إِنَّمَا یَعْمُرُ مَسَاجِدَ اللّهِ مَنْ آمَنَ بِاللّهِ وَالْیَوْمِ الآخِرِ وَأَقَامَ الصَّلاَةَ وَآتَى الزَّكَاةَ وَلَمْ یَخْشَ إِلاَّ اللّهَ فَعَسَى أُوْلَـئِكَ أَن یَكُونُواْ مِنَ الْمُهْتَدِینَ" تاسیس،تعمیر و نگهداری مساجد ثواب ویژه ای دارد و همان طور که در روایات آمده به مساجد تعبیر خانه خدا داده شده است.

مسجد؛ مرکز تبلیغ 

معاون فرهنگی تبلیغی مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران افزود: پیامبر اسلام(ص) دعوت، ندا و مرکز تبلیغ خود را در مسجد قرار داد و بعد از جریان هجرت، اولین حرکت ایشان بنای مسجد قبا در مدینه بود.

وی بیان کرد: لذا اساس "فمن اسس بنیـنه علی تقوی من الله" از مساجد شروع می شود.

وی اظهار کرد: طبیعتا در طول تاریخ، فراز و فرودهای فراوانی در مورد جایگاه مساجد داشتیم و از دوران حکومتی امیرالمومنین(ع) مسجد پایگاه حاکمیتی بود.

وی تاکید کرد: همه امور اعم از قضاوت و تبلیغ در آنجا انجام می گرفت و حتی محلی برای جمع شدن اهل لشکر نیز به شمار می رفت.

ظهیری با بیان اینکه در آن زمان برگزاری همه جلسات سیاسی و حکومتی در مسجد انجام می شد، گفت: در دوره هایی از تاریخ مساجد با فرودهایی مواجه شد و به مکانی برای عبادت صرف بدل شدند.

وی اصافه کرد:  البته این از یک منظر مناسب است چرا که مساجد عبادتگاه، آرامشگاه و آموزشگاهی برای دریافت معارف دین باشند.

وی خاطرنشان کرد: کارکرد عبادی صرف برای مساجد از نظر سیره پیامبر اسلام(ص) مطلوب نبوده است.

معاون فرهنگی تبلیغی حوزه های علمیه خوان گفت: مساجد جامع شهر که در آن نماز جمعه و مراسم اعتکاف برگزار می شود، قطعا خارج از کارکرد عبادی فردی و جمعی صرف است.

وی تصرح کرد: مساجد دارای جایگاه مهمی برای عملکردهای اجتماعی و سیاسی و برگزاری مناسبت هایی هستند که مردم را نسبت به وظایف خودشان آگاه می کند.

وی افزود: ائمه جماعات، هیات امنا، کالبد، بناهای فیزیکی مسجد و همچنین گروه های تبلیغی و جهادی مستقر در مساجد، نقش بسزایی را در چگونگی و آثار و برکات مساجد دارند.

ظهیری با اشاره به اینه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نقش مساجد متحول و پررنگ تر از گذشته شود، بیان کرد: در جریان انقلاب و پس از آن مساجد به پایگاه های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی که بعضا آمیختگی با هنر هم داشتند، تبدیل شدند.

وی گفت: کسانی که اهل قلم و هنر یا اهل فیلم و برگزاری مناسبت های خاص بودند، رویکرد ویژه تری به مسجد داشتند.

استاد حوزه های علمیه خواهران اظهار کرد: به تدریج به دلیل نفوذ برخی از جریانات سنتی و باقی ماندن رسوبات فکری، در برخی موارد جنسیت را از مسجد می راندند و حضور بانوان و فعالیت هایشان را در مساجد کمرنگ می کردند و یا حضور پایگاههای فرهنگی و بسیج را نیز محدود می کردند.

معاون فرهنگی مرکز مدیریت حوزه علمیه خواهران ادامه داد: در آن برهه این جریانات سنتی به دلیل محدودیت هایی که برای مسجد قائل بودند، آن را از سه وقت نماز به دو وقت محدود کردند و بعد از ایام و ساعات برگزاری نماز نیز بلافاصله متولی مسجد درب ها را می بسته و می رفت.

وی بیان کرد: بنابراین متولیان امور فرهنگی باید بازتعریفی نسبت به جایگاه و هویت مسجد و چهره نمایی از فعالیت های خود و فرهنگ مسجد در محله داشته باشند.

ضرورت توجه به مسجد محوری

وی ابراز داشت: مسجد محوری را باید در محله ها تعریف کنیم و باید مساجد پناهگاه و آرامشگاه مردم محله باشند.

استاد حوزه های علمیه خواهران گفت: به جای زینت بخشیدن به مسجد و لوسترهای گران قیمت بای  جایگاه واقعی و درست فرهنگی مساجد را تبیین کرد.

معاون فرهنگی مرکز مدیریت حوزه علمیه خواهران در مورد این جایگاه توضیح داد: ایجاد کتابخانه و استقرار محلی مناسب که به مسجد الحاق شود و آن را به پایگاه فرهنگی تبدیل کند از جمله این جایگاه فرهنگی مساجد است.

وی گفت: ایجا مکانی امن و فرهنگ که تردد بانوان به راحتی انجام شود.

وی بیان کرد: ساعات فعالیت های مساجد را باید متناسب زمان آئین های، مناسبت های فرهنگی و مذهبی و اوقات فراغت تقسیم کرد که این امر نی. باید در مساجد باز تعریف شود.

ظهیری عنوان کرد: به دلیل احساس آرام بخشی که در مسجد وجود دارد ما زمین را مقدس می دانیم.

وی تاکید کرد: مساجد انرژی مثبتی به انسان می دهد چراکه جایی که عبادت در آن محقق می شود، حامل انرژی مثبت است یعنی جایی که منتسب به خانه خداست.

وی تصریح کرد: یکی از دردهای بزرگ ما ناتوانی های روحی، روانی، افسردگی و بیماری های جسمی است که از روان افراد نشات می گیرد.

وی گفت: با ایجاد زمینه های پناه بردن به خانه خدا در مسیر آرام بخشی، نشاط روحی و روانی و نشاط فرهنگی در جامعه افزایش و آسیب های اجتماعی افزایش می یابد.

نقش مساجد در کاهش آسیب‌های اجتماعی

معاون فرهنگی مرکز مدیریت حوزه علمیه خواهران خاطرنشان کرد: می توان با استفاده از ظرفیت و پتانسیل های مساجد، با بسیاری از آسیب هایی که در جمع های جوانان و یا در گردهمایی های غیر استانداری وجود دارد، مقابله کرد.

استاد حوزه های علمیه خواهرا تاکید کرد: شاید این گردهمایی ها ابتدا به قصد ایجاد رقبت به اعتیاد فساد و فحشاء تشکیل نشده باشد اما زمینه را برای این رفتارها شاید فراهم کنند.

وی بیان کرد: حضور و مراقبت در مسجد و همراهی با گروه هایی که نیت های خیر دارند خود باعث تداعی شدن جمع اهل تقوا برای ما شود.

ظهیری گفت: زمانی که نگاه به چهره عالم و اهل تقوا و یا حتی درب مسجد دارای ثواب است، این نگاه یعنی محور قراردادن جایی که برای انسان پیام های خدا و اهل بیت(ع) را تداعی می کند.

ظهیری با تاکید بر اینکه بنابراین هر مسجدی هفته ای دو روز را به مناسبت های مختلف اختصاص دهد، گفت: مناسبت هایی برای گردهمایی جوانان در داخل مسجد باشد.

وی افزود: برنامه هایی چون اردوها و سفرهای مناسبتی و حضور در تیم های ورزشی که سلامت جسمی و روحی و روانی را به دنبال دارد باید به منطور جذب جوانان به مسجد برگزار شود.

وی پیشنهاد تشکیل کانون بازنشستگان در مساجد را داد و افزود: بسیاری از بازنشستگان فقط از جهت ساعت نماز در مسجد حضور می یابند در حالی که می توان جمع های مطالعه، گروه های کتاب خوان و هنرهای دستی ویژه افراد سنین بالا و کارهای عام المنفعه را در مساجد برگزار کرد.

وی یادآور شد: از گذشته های دور همیشه مساجد محل حل مسائل و رفع رجوع مشکلات مردم بودند.

معاون فرهنگی مرکز مدیریت حوزه عل میه خواهران خاطرنشان کرد: بازنشسته های فرصت دارند دو ساعت قبل از نماز در مساجد حضور داشته باشند و بنا بر تخصص خود مشکلات مردم را حل کنند.

وی گفت: بازنشستگان قاضی و معلم و دیگر مشاغل و افرادی که هنوز به سن کهولت نرسیده اند، پتانسیل مناسبی هستند که باید مورد استفاده قرار گیرند.

وی با بیان اینکه سن بازنشستگی در کشور حدود 60 سال است، گفت: افراد 60 ساله و بازنشسته بسیاری در میان بانوان و آقایان در همه استان ها هستند که می توانند با انتقال تجربیات، تخصص ها و هنرهاشان مشکلات بسیاری را حل کنند.

وی ادامه داد: برای نمونه وکلای بازنسشته می توانند در رفع مشکلات حقوقی به مردم در مسجد مشاوره بدهند.

وی با بیان اینکه می توان در مساجد برای افراد بی بضاعت، کلاس آموزش های مختلفی را برگزار کرد، افزود: هزینه بالای آموزش در آموزشگاه ها را می توان به عنوان امور عام المنفعه در مساجد به صفر رساند.

ظهیری عنوان کرد: مسجد محوری به این معناست که این آرامشگاه، آسایشگاه و عبادتگاه را برای همه مردم در همه سنین و در اوقات مختلف تعریف کنیم.

وی گفت: هر مسجد دو تا سه روز را برای خود پاکسازی افراد جامعه قرار دهد و در نتیجه زینت بخشی مساجد به وسیله مردم محل نیز تحقق پیدا می کند.

وی تصریح کرد: متاسفانه در حال حاضر مسجد متولیان مختلفی را دارد و در برخی از استان ها مرکز رسیدگی به امور مساجد، کانون های فرهنگی هنری مساجد وابسته به اداره کل فرهنگ و ارشاد و بعضا اوقاف متولی هستند.

وی بیان کرد: در این راستا باید یک جمعی را در مسجد تشکیل داد که به معنای یک نهاد جدید نباشد.

معاون فرهنگی مرکز مدیریت حوزه علمیه خواهران اظهار کرد: بلکه باید با محوریت ائمه جماعت، شورای اداری مسجد را در محله تشکیل داد که عضویت بانوان و رئیس هیات امنا و امام جماعت و مامومان و امین های در اداره مسجد به نحو موزون و متوازن و متعادل انجام شود.

ضرورت وجود معینه خانم در مساجد

وی با اشاره به ضرورت ایجاد معین های بانوی امام جماعت در مساجد گفت: این طرح را مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران داده است تا کمک یار مسجد شوند.

وی گفت: روحانی مسجد باید معینه خانم داشته باشد تا در بحث های امور بانوان، محل و نذورات و پاسخ به سوالات شرعی، مشاوره ها و جمع کردن بانوان برای سنین مختلف کودکان، نوجوانان، جوانان و بازنشسته ها و برگزاری اردوها را تولی گری کند.

ظهیری متذکر شد: وقتی این بانوی مبلغه عضو شورای اداری مسجد باشد، تصمیم گیری برای دو طیف و سنین مختلف و همه مردم تسهیل و محل مراجعه مردم می شود.

 

وی اضافه کرد: با اجرای این طرح بسیاری از فعالیت های عام المنفعه و نذورات تحقق می یابد و از موازی کاری جلوگیری شده و مردم به مرجع اصلی می توانند مراجعه کنند.