آوای جبرئیل و صور رسالت پیغمبری در قبه غدیر

شناسه خبر : 80301

1398/05/29

تعداد بازدید : 412

سلمان و ابوذر و مقداد و عمار زیر چند درخت کهنسال را جارو زدند و خار و خاشاک از آن جمع نمودند و آب پاشیده و منبری از سنگ‌ها و رواندازهای شتران مهیا کردند و منبر آوای جبرئیل و صور رسالت و وصی پیغمبری را در قبه غدیر مهیا ساختند.

کعبه از دور تماشا می‌کرد و شاهدی بر سیادت رسول عشق در میان دستان رسول‌الله شد و سریر امامتش را به نظاره نشست آن‌گاه که نام علی(ع) از صور پیغامبری و از گلوی سوخته رسالتش نجوا می‌کرد که «إنی تارک فیکم الثقلین، کتاب الله و عترتی...».

ماه ذی‌حجه سال دهم هجرت بود، پیامبر(ص) همراه مسلمانان در مراسم حج شرکت کردند و چون آخرین حج ایشان بود، آن را حج الوداع نامیدند و تقریبا اکثر قریب به اتفاق مسلمانان شرکت کرده بودند.

اوایل روز بود و هوا بسیار گرم. آن حضرت به اصحاب خاص خود از جمله سلمان، ابوذر، مقداد و عمار امر فرمودند تا زیر چند درخت کهنسال را جارو زده و خار و خاشاک از آن جمع کنند و آب پاشیده و منبری از سنگ‌ها و رواندازهای شتران مهیا سازند، منبر آماده گردید.

روی آن را با پارچه پوشانده و تزیین کردند. پس از آن که نماز ظهر را به جماعت خواندند، به دستور حضرت رسول اکرم(ص)، مولای متقیان علی(ع) در سمت راست ایشان و یک پله پایین تر روی منبر قرار گرفتند.

پیامبر(ص) به ایراد سخن پرداختند و از پیوند قرآن و اهل بیت(ع)، از ولایت و امامت علی بن ابی طالب(ع) و فرزندان او تا ولایت و امامت حضرت مهدی(عج) سخن گفتند.

آنگاه حضرت فرمودند: ای مردم من در تبلیغ آنچه خدا بر من نازل فرمود کوتاهی نکردم، جبرئیل سه بار بر من نازل شد و هر بار مرا از جانب خدای متعال امر کرد که در این مکان، به هر سفید و سیاهی، از هر قبیله ای، اعلام کنم که پس از من ولی و رپرست شما امیرمؤمنان علی(ع) است.

پس دستان مبارک ایشان را بالا گرفتند. من هنوز گرمای آن دستان را حس می کنم.

سپس فرمودند: «من کنت مولاه، فهذا علی مولاه. اللهم وال من والاه و عاد من عاداه، وانصر من نصره، واخذل من خذله».

پس از بیان این کلمات گوهربار بود که جبرئیل در غدیر نازل شد و این آیه را نازل کرد: «الیوم اکملت لکم دینکم و اتممت علیکم نعمتی و رضیت لکم الاسلام دینا»: «امروز دین شما را کامل کردم و نعمت خدا را بر شما تمام کردم و دین اسلام را برای شما پسندیدم

آخرین وصی در آئیین سفارش نخستین وصی

در خطبه غدیر و سخنرانی پیامبر(ص) به حضرت بقیه الله الاعظم، توجه خاصی شده است.

خبر دادن از مهدی موعود برای آن مردمی که قبول ولایت امیر المؤمنین علیه السلام برایشان سنگین بود، بیانگر آینده نگری اسلام و برنامة بلندمدت دین الهی برای مسلمین است. اگرچه برخی با آنکه آن روز با علی بن ابی طالب(ع) بیعت کردند؛ پیمان شکستند.

ولی حقایق در طول زمان برای نسل‌ها روشن گشت و از آنجا که کارها به دست خداوند است، روزی جهان به دست جانشینان واقعی پیامبر(ص) سپرده می شود و انتقام آنچه در طول قرن‌ها بر ایشان رفته است، گرفته خواهد شد.

لازم به ذکر است که اعلام این مطالب در غدیر، یک پیشگویی و اِخبار از غیب نیز به شمار می‌آید.

در خطبه غدیر، ۲۵ جمله دربارة حضرت مهدی (عج) الشریف آمده است.

آداب و سنن ویژه عید غدیر

یکی از نشانه‌های عظمت بی‌کران عید غدیر، اعمال، آداب و سنت‌هایی است که رعایت آن‌ها در شب عید غدیر، روز و شام گاه آن، مورد سفارش های مکرر قرار گرفته و پاداش هایی بسیار برای آن آمده است. برخی از این اعمال و آداب عبارتند:

دعا و نمازِ شب عید غدیر، روزه گرفتن، افطاری و اطعام، آراستن، پوشیدن لباس نو

به کار بردن بوی خوش، تبریک گفتن، دل جویی و مهرورزی، ابراز شادمانی و شادمان ساختن دیگران، پیوند با بستگان و خویشان، کارگشایی، هدیه دادن، اجتماع، ابراز برائت، غسل، زیارت و دعای ندبه.

در این باره خانم معصومه ذوالفقاری مدیر مدرسه علمیه خواهران عصمتیه شهرستان سمنان نیز به خبرنگار خبرگزاری کوثر گفت:  از مهم­ترین فرازهای تاریخ زندگی پیامبر (ص) حجه الوداع و واقعه غدیر است که در روز هجدهم ذی الحجه سال دهم هجرت رخ داد. پیامبر دربازگشت از حجه الوداع تمام اصحاب را در محلی بنام غدیر خم امر به توقف دادند که مورخان تعداد حاضرین را بالغ بر هفتاد هزار تا یکصد و بیست هزار نفر ذکر کردند.

وی ادامه داد: در آن روز پیامبر ضمن خطبه مفصلی پس از حمد و ثنای الهی به بیان فضایل و مناقب و شخصیت والای حضرت علی (ع) پرداختند و غالب آیات الهی را که در شان حضرت نازل شده بود را قرائت و توضیح فرمودند و در ادمه حضرت علی (ع) را به عنوان ولی مسلمین و جانشین خود معرفی کردند.

وی با اشاره به اینکه در قرآن آیات زیادی اشاره به واقعه غدیر و ولایت امیرالمومنین دارد، تصریح کرد: از جمله آیه 24 سوره صافات که پیانبر فرموده­اند: "وقفوهم انهم مسئولون عن ولایه علی ابن طالب" و آیه یا ایهاالرسول بلغ ما انزل... و آیه الیوم اکملت لکم دینکم... و آیه و سال سائل بعذاب واقع... .

ذوالفقاری در رابطه با پیوند واقعه غدیر با ولایت و ولایت مداری تاکید کرد: علت اهمیت واقعه غدیربه مسئله ولایت است زیرا در قرآن کریم تنها درباره جریان غدیرخم و ولایت امیرالمونین(ع) تعبیر منحصربفرد اتمام نعمت آمده (اکملت لکم دینکم) یعنی همانطور که نبوت و رسالت پیامبر اکرم (ص) کاملترین نبوت و رسالت است، و پس از آن نبوتی نیست ولایت و امامت علی و اولاد علی نیز کاملترین ولایت و امامت است و پس از آن امامتی نیست.

این استاد حوزه علمیه خواهران بیان داشت: امام خمینی (ره) غدیر را یک مسئله روز عنوان کرده اند و غدیر یعنی نباید دین را از سیاست جدا کرد.

وی افزود: حکومت آمیخته با سیاست است و آنانکه سیاست را از دین جدا می­دانند در حقیقت منکر غدیر هستند.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت خطبه غدیر و رابطه مستقیم آن با ظهور دوازدهمین منجی بیان کرد: در خطبه شریف غدیر به امام زمان علیه السلام توجه خاصی شده است.

وی گفت: «مَعَاشِرَ النَّاسِ آمِنُوا بِاللَّهِ وَ رَسُولِهِ وَ النُّورِ الَّذِی أُنْزِلَ مَعَهُ مِنْ قَبْلِ أَنْ نَطْمِسَ وُجُوهاً فَنَرُدَّها عَلى‏ أَدْبارِها…مَعاشِرَالنّاسِ،النُّورُ مِنَ‏اللَّهِ عَزَّوَجَلَّ مَسْلوکٌ فِىَّ ثُمَّ فى عَلِىِّ بْنِ أَبى طالِبٍ، ثُمَّ فِى النَّسْلِ مِنْهُ إِلَى الْقائِمِ الْمَهْدِىِّ، الَّذِی یَأْخُذُ بِحَقِّ اللَّهِ وَ بِکُلِّ حَقٍّ هُوَ لَنَا» یکی از فرازهای خطبه غدیر است.

وی اضافه کرد: طبق این فراز پیامبر به صراحت جریان نور را علاوه بر خود در امیرالمومنین و امامان علیهم السلام از نسل ایشان تا مهدی موعود جاری و ساری می دانند.

مدیر مدرسه علمیه خواهران عصمتیه شهرستان سمنان گفت: بر این اساس امامت در خاندان امیرالمومنین علی علیه السلام جاری است، به طوری که این رشته الهی در آغاز به دست مبارک امیر المومنین علیه السلام و در نهایت به وجود مبارک مهدی فاطمه سپرده شده است.

ذوالفقاری اضافه کرد: بر اساس این فراز از سخنان پیامبر، حضرت حق خدا و حق تمامی اهل بیت علیهم السلام را از غاصبانشان خواهند گرفت.

وی با اشاره به اینکه فراز دوم از گفتار پیامبر اکرم به صورت مستقل به امام زمان عجل الله تعالی فرجه اختصاص دارد، گفت: پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در فراز دیگر روند پیوسته نبوت و امامت را مطرح کرده اند و یاد آور می شوند که سررشته این نظم، در دست علی علیه السلام و پایان بخش این روند، حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه است.

وی افزود: مَعاشِرَالنّاسِ، أَلاوَإِنِّى رَسولٌ وَ عَلِىٌّ الْإِمامُ وَالْوَصِىُّ مِنْ بَعْدى،…أَلاإِنَّخاتَمَ الْأَئِمَةِ مِنَّا الْقائِمَ الْمَهْدِى پس از آن بیست و یک ویژگی اساسی و مهم از مختصات عمده آن امام را ترسیم کردند، که حتما توصیه می شود به متن خطبه مراجعه و مطالعه شود.

وی در ادامه  با بیان اینکه روز عید غدیر روز بزرگی است گفت: وظیفه طلاب در مورد نشر معارف غدیر در عصر ظهور بسیار مهم است.

وی تاکید کرد: طلاب باید به گونه ای عمل کنند که بنابر توصیه پیامبر به تبلیغ غدیر، با باز خوانی خطبه غدیر این مهم را به جهانیان منتقل کنند.

در پایان مدیر مدرسه علمیه خواهران عصمتیه شهرستان سمنان به ذکر برخی از آداب و احکام این روز مبارک پرداخت.

تحکیم بیعت با ولایت تبریک و تهنیت گفتنبا جمله الحمدلله الذی جعلنا من المتمسکین بولایته امیرالمومنین و ائمه علیه السلام، صله رحم کردن، آراستن و لباس نو پوشیدن، پیمان اخوت و برادری بستن، انفاق کردن، رفع حاجت مومنین، غسل کردن، روزه گرفتن، افطاری دادن، خواندن دعای ندبه، هدیه دان، بسیار صلوات فرستادن، و نمازها و عباداتی که در مفاتیح به آن اشاره شده­است، از جمله این آداب است.