آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی:

جوانان با شجاعت تابوی تشریفات سنگین ازدواج را بشکنند

شناسه خبر : 80033

1398/05/12

تعداد بازدید : 269

جوانان با شجاعت تابوی تشریفات سنگین ازدواج را بشکنند
مرجع تقلید شیعیان در پیامی به مناسبت مراسم ازدواج آسان گفت: من از همه جوانان تقاضا می‌کنم که شجاعت به خرج دهند و این تابوی مراسم و تشریفات سنگین را بشکنند.

به گزارش خبرگزاری کوثر، در پیام آیت‌الله مکارم شیرازی به مناسبت مراسم ازدواج آسان آمده است: ایام مصادف است با سالروز ازدواج آسمانی حضرت امیر مؤمنان علی(ع) با زهرای مرضیه(س) و بسیار متناسب با مراسم ازدواج آسان است، زیرا آن ازدواج آسمانی پیام بسیار روشنی برای همۀ جوانان دارد، ازدواج با مهریه 500 درهم و جهیزیه بسیار بسیار ساده و ولیمۀ شام عروسی که با حلوایی که با دست پیغمبر اکرم(ص) درست‌ شده بود، صورت گرفت پیام عجیبی دارد.

در این پیام آمده است: حقیقت این است که طبیعت ازدواج جوانان، طبیعت سهل و آسان است، سنگینی‌های ازدواج امروز که گاه افراد توانا را ناتوان می‌سازد، ساخته‌ و پرداختۀ اوهام و خیالات و تشریفات بی‌معناست.

در پیام این مرجع تقلید افزوده‌ شده است: مسابقه در بالا بودن مهریه و تشریفات سنگین جهیزیه و مراسم کمرشکن جشن عقد و عروسی با آن اختلاط‌های پرگناه چیزی نیست که در ذات ازدواج جوانان نهفته باشد؛ همه اموری است که با دست خودمان آن را فراهم می‌سازیم و هیچ دلیل منطقی برای آن وجود ندارد بلکه مفاسد سنگینش روزبه‌روز آشکارتر می‌شود.

در این پیام خاطرنشان شده است: خوب است جوانانی که ازدواج‌ نکرده‌اند سری به پرونده‌های ازدواج جوانان دیگر بزنند که چه گرفتاری‌ها با دست خودشان فراهم کردند، مهریه سنگینی که گاه به‌زودی به اجرا گذاشته می‌شود و نتیجۀ آن یا زندان است و یا اقساط سنگین؛ تشریفات ازدواجی که گاه سال‌ها ادای دین آن مشکل است.

در پیام آیت‌الله مکارم شیرازی خاطرنشان شده است: خوشبختانه گروهی از جوانان در این موارد شجاع هستند، با مهریه 14 سکه و جهیزیه در حد ضرورت و به‌جای مراسم هر دو نفر باهم یک سفر مشهد یا عتبات می‌روند وزندگی را به این صورت آغاز می‌کنند.

در پایان این پیام تأکید شده است: من از همۀ جوانان تقاضا می‌کنم که شجاعت به خرج دهند و این تابوی مراسم و تشریفات سنگین را بشکنند و با واقع‌بینی مسئلۀ ازدواج را شروع کنند و به گرفتاری‌های بعد از آن بیندیشند.

آیت‌الله مکارم شیرازی: جوانان با شجاعت تابوی تشریفات سنگین ازدواج را بشکنند