آیت‌الله مقتدایی:

وضع زندگی آیت‌الله مشکینی مانند یک طلبه ساده بود

شناسه خبر : 79917

1398/05/08

تعداد بازدید : 235

وضع زندگی آیت‌الله مشکینی مانند یک طلبه ساده بود
دبیر شورای سیاست‌گذاری حوزه‌های علمیه خواهران گفت: مرحوم آیت‌الله مشکینی حتی در دوران تبعید با برگزاری جلسات متعدد، مردم را به ارزش‌های انقلاب اسلامی دعوت می‌کرد.

به گزارش خبرگزاری کوثر به نقل از تسنیم، آیت‌الله علی‌اکبر فیض معروف به مشکینی در سال 1300 هجری شمسی در روستای آلنی از توابع شهر مشگین‌شهر استان اردبیل در خانواده‌ای متدین و اهل علم چشم به جهان گشود. وی در زندگی‌نامه خودنوشت خود چنین نوشته است: در اوایل کودکی حدود 4 سال در نجف اشرف که پدرم برای تحصیل علوم دینی در آن‌جا اقامت داشت به مکتب رفتم و سپس همراه پدرم به وطن بازگشته و مقداری از مقدمات علوم دینی را نزد ایشان فرا گرفتم. زمانی که پدرم را از دست دادم، برای جامه عمل پوشاندن به توصیه اکید آن مرحوم نسبت به اشتغالم به علوم دینی، به شهرستان اردبیل سفر کرده چند ماهی را برای فرا گرفتن صرف و نحو در آن‌جا سپری کردم تا این‌که سرانجام توفیق یافتم که به زیارت عالمی متقی نائل آیم. امروز 8 مرداد دوازدهمین سالروز درگذشت این عالم ربّانی است.

آیت‌الله «مرتضی مقتدایی» قائم‌مقام جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در این باره بیان کرد: از ویژگی‌های برجسته مرحوم‌ آیت‌الله مشکینی جامعیت ایشان بود. او عالمی باعمل بود و بین علم و عمل را جمع کرده بود، از نظر علمی در حد اجتهاد و یکی از شخصیت‌های برجسته حوزوی کشور و دارای شاگردان بسیار برجسته‌ای بود.

وی افزود: از نظر تحصیلات و مراتب علمی از شاگردان برجسته آیت‌الله بروجردی محسوب می‌شد که توانست از محضر این عالم بزرگ و همچنین علمای بسیار دیگری که در آن دوران‌ها بودند نهایت استفاده را ببرد. تألیفاتی که ایشان در حوزه‌های مختلف فقه، اصول و اخلاق، تفسیر، ترجمه و علوم قرآن داشت کم‌نظیر بود و چه‌بسا میان تمام ترجمه‌های قرآن، ترجمه آیت‌الله مشکینی دارای امتیاز بالاتری هم باشد.

آیت‌الله مقتدایی خاطرنشان کرد: او بسیار ساده‌زیست بود و یک الگوی بسیار مناسب برای تمام اساتید حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌های کشور به‌شمار می‌رود. سبک زندگی او منطبق با موازین اسلام و در حد زندگی یک طلبه ساده بود. او سال‌ها این‌گونه زندگی کرد و از این شیوه زندگی نیز بسیار خرسند و شادمان بود.

قائم‌مقام جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به دوران ریاست آیت‌الله مشکینی در جامعه مدرسین و حوزه‌های علمیه گفت: شیوه مدیریت او در این عرصه بسیار مدبّرانه بود، ایشان پیوسته تأکید می‌کرد که اعضای جامعه مدرسین در امور نظام تا می‌توانند همراهی کنند و کمک‌حال باشند، اگر می‌توانند، مسئولیتی را به‌عهده بگیرند و جلودار باشند و اگر نمی‌توانند مسئولیتی را بپذیرند، به هر نحو دیگری یار و یاور نظام جمهوری اسلامی باشند.

به‌گفته وی، مرحوم آیت‌الله مشکینی پیش از اینکه انقلاب اسلامی به‌وسیله امام خمینی شکل گیرد، پیوسته همراه و یار امام بود و دستورات امام را به بهترین نحو اجرا می‌کرد.

آیت‌الله مقتدایی تصریح کرد: وقتی آیت‌الله مشکینی در سِمت ریاست مجلس خبرگان رهبری بود، آن‌چنان به ایراد سخنرانی و موعظه می‌پرداخت که تأثیر آن را به‌وضوح می‌شد در چهره اعضای خبرگان مشاهده کرد. بنده می‌دیدم حتی برخی از اعضای مجلس خبرگان پس از صحبت‌های آیت‌الله مشکینی اشک از چشمانشان جای می‌شد، علت این اثرگذاری این بود که خود او عامل به توصیه‌هایی بود که به دیگران می‌کرد. به‌طور کلی جلسات درس اخلاق و خطبه‌های نماز جمعه ایشان نیز همین‌گونه بود و روحیه و زندگی طلّاب را تغییر می‌داد.

قائم‌مقام جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: آیت‌الله مشکینی کنار امام خمینی و در حمایت از انقلاب اسلامی تلاش‌های بی‌وقفه و فراوانی داشت، به‌عنوان مثال، در دورانی که ایشان تبعید شده بود، حتی در آن دوران نیز جلسات مکرری را برگزار و مردم را به حمایت از انقلاب اسلامی دعوت می‌کرد، امیدواریم روش و سیره ایشان جزو سیره علما و روحانیون ما قرار گیرد و در گام دوم انقلاب اسلامی نیز بتوانیم مانند این بزرگان، گامی محکم در حفظ ارزش‌های انقلاب و نظام اسلامی برداریم.

وی خاطرنشان کرد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و رحلت امام خمینی(ره)، مرحوم آیت‌الله مشکینی همان روش و عملکردی را که در قبال امام راحل داشت، نسبت به مقام معظم رهبری نیز داشت، او قرار گرفتن آیت‌الله خامنه‌ای در جایگاه رهبری را بسیار صحیح و اطاعت از ایشان را به‌عنوان ولیّ فقیه امری واجب می‌دانست.

آیت‌الله مقتدایی در گفتگو با تسنیم: وضع زندگی آیت‌الله مشکینی مانند یک طلبه ساده بود