ابتکار امام جماعت مسجدی در ترکیه برای جذب کودکان به قرآن

شناسه خبر : 79662

1398/04/30

تعداد بازدید : 144

ابتکار امام جماعت مسجدی در ترکیه برای جذب کودکان به قرآن
امام جماعت مسجدی در ترکیه با هدف جذب بیشتر کودکان برای شرکت در کلاس‌های قرآن تابستانی، صحن مسجد را به زمین بازی تبدیل کرده است.
به گزارش خبرگزاری کوثر به نقل از ایکنا  قادر چلیکیز (Kadir Çelikiz) امام جماعت مسجدی در منطقه «باش اسکله» واقع در استان کجاالی در شمال غرب ترکیه تصمیم گرفت برای جذب بیشتر کودکان، صحن مسجد را به زمین بازی تبدیل کند.

وی که مانند بسیاری از امامان جماعت در ترکیه دوره تابستانی آموزش قرآن برگزار می‌کند، فضای مسجد را برای کودکان جذاب‌تر کرد.

او با کمک سرمایه‌گذاران یک قلعه بادی در صحن مسجد نصب کرده و برای کودکان تئاتر اجرا می‌کند. همچنین با خوراکی و شیرینی از کودکان پذیرایی می‌کند.
 

او با این ابتکار توانست تعداد کودکانی را که در دوره قرآن تابستانی شرکت کرده‌اند به مدت یک سال از ۳۰ نفر به ۱۵۰ نفر افزایش دهد. امسال ۲۵۰ کودک برای دوره تابستانی قرآن در این مسجد ثبت‌نام کرده‌‌اند.

قادر چلیکیز روزهای دوشنبه پس از کلاس قرآن برای کودکان  تئاتر اجرا می‌کند و به آنان مفاهیم اخلاقی را در قالب تئاتر آموزش می‌دهد و می‌گوید: در کودکی همیشه اطراف مسجد بازی می‌کردم، در حالی که بزرگترها در حال نماز خواندن در مسجد بودند و آنها  مرا سرزنش می‌کردند.

معمولاً بزرگسالانی که به مسجد می‌روند با کمترین سروصدای کودکان در مسجد آنها را سرزنش می‌کنند. اخیراً رئیس سازمان امور دینی ترکیه (DİB) کمپینی به راه انداخته و از مردم خواسته است با کودکانی که به مسجد می‌روند برخورد بهتری داشته باشند.


وی می‌گوید: شما باید کودکان را درک کنید و رفتار بزرگترها را با خود زمانی که در کودکی به مسجد می‌رفتید به یاد بیاورید.