حجاب‌ستیزی علیه برنده جایزه نوبل در کانادا

شناسه خبر : 79123

1398/04/18

تعداد بازدید : 148

حجاب‌ستیزی علیه برنده جایزه نوبل در کانادا
وزیر آموزش ایالت کبک کانادا امکان تدریس «ملاله یوسف زی»، برنده جایزه صلح نوبل، را به برداشتن حجاب وی مشروط کرد.

به گزارش خبرگزاری کوثر به نقل از ایکنا «ژان فرانسوا روبر»، وزیر آموزش ایالت کبک کانادا، گفت: اگر ملاله یوسف‌زی حجاب خود را بردارد، می‌تواند در این ایالت تدریس کند.

اخیراً در کبک قانونی به تصویب رسید که براساس آن، کارکنان دولتی از جمله معلمان، پرستاران و رانندگان که با مردم سروکار دارند نباید در هنگام کار از نمادهای دینی در پوشش خود استفاده کنند.

روبر روز جمعه تصویری از خود در کنار این فعال مسلمان پاکستانی، که روسری بر سر داشت منتشر کرد، که انتقادات زیادی را در کبک برانگیخت. «سلیم ندیم ولجی» یک خبرنگار در توییتی از روبر پرسید: اگر یوسف‌زی بخواهد در کبک معلم شود نظر شما چیست؟ روبر در پاسخ گفت: این افتخار بزرگی خواهد بود اما مانند دیگر کشورهای آزاد و اهل تسامح در کبک معلمان در حین انجام وظیفه نمی‌توانند نمادهای دینی را بپوشند.

روبر ماه گذشته اعلام کرده بود: معلمان باید این قانون را در مدارس رعایت کنند، اما برنامه‌ای برای فرستادن بازرس به مدارس در این زمینه وجود ندارد.

انجمن آزادی‌های مدنی کانادا و شورای ملی مسلمانان کانادا به قانون ممنوعیت پوشش روسری در محل کار اعتراض کرده‌اند. مخالفان معتقدند این قانون زنان مسلمان را هدف گرفته است.

یادآور می‌شود ملاله یوسف زی، که در پاکستان برای آموزش دختران فعالیت می‌کرد، در سال ۲۰۱۲ از یک حادثه تروریستی که در طی آن طالبان به سر او شلیک کردند جان سالم به در برد و از آن زمان به شهرت جهانی رسید. وی در سال ۲۰۱۴ جایزه صلح نوبل را دریافت کرد.