استاد حوزه:

طلاب نقش مؤثری در ترویج سبک صحیح زندگی دارند

شناسه خبر : 78957

1398/04/13

تعداد بازدید : 71

طلاب نقش مؤثری در ترویج سبک صحیح زندگی دارند
حجت الاسلام والمسلمین طالبی استاد حوزه، نقش طلاب در ترویج سبک زندگی صحیح را موثر دانست.

به گزارش خبرگزاری کوثر از یزد، حجت‌الاسلام والمسلمین طالبی در مراسم بزرگداشت مرحوم حاج ابوالقاسم زینی، خیّر حوزه ساز و پدر  شهید محمدهادی زینی که در  مدرسه علمیه حضرت زینب(سلام الله علیها) یزد برگزار شد، اظهار داشت: یاد گذشتگان موضوعی است که هم از نظر قرآن کریم و هم در روایات بر آن تاکید شده و  کاری شایسته و پسندیده است بویژه آنکه فردی که از او  یاد می‌کنیم منشا خوبی و خیر نیز بوده باشد.

حجت الاسلام والمسلمین طالبی با اشاره به بیان اینکه نخستین فایده یاد کردن از گذشتگان به طور عام منشا اثر بودن برای آنهاست، افزود:‌ این یاد کردن برای ما نیز مفید خواهد بود بویژه آنکه از افرادی یاد کنیم که منشا خیرات و نیکی‌ها بوده‌اند.

وی ادامه داد: طبق روایتی از معصومین(علیهم السلام)، زیرک ترین انسان ها کسی است که بیشتر یاد مرگ بکند و به روایت دیگری اگر دو رکعت نماز برای میتی می خوانید که گرفتار عذاب است خداوند عذاب را از او برمی دارد و به او می گوید که فلانی نماز برای تو خواند و عذاب از تو برداشته شد و آیت الله بهجت نیز فرمودند که« نمی دانید که خواندن یک سوره حمد برای میت، چه می شود و نخواهید دانست تا خود به آن عرصه وارد شوید».

وی ادامه داد: خداوند در قرآن می فرماید که«به یهودیان بگو اگر  انسان های درستی هستید، نباید از مرگ بترسید بلکه باید تمنای مرگ کنید اگر راست می گویید» بنابرین انجام اعمال صالح و علاقه به مرگ با هم ارتباط دارند همان گونه که بین نداشتن کار خیر  و ترس از مرگ ارتباط  وجود دارد.

وی با اشاره به گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم زینی افزود: مرحوم حاج ابوالقاسم زینی فرزندانی داشت که خدا اراده کرده بود داغشان را تحمل کند که بنا بر روایتی کسی قبل از اینکه خودش از دنیا برود فرزندی را از دست بدهد و داغ او را تحمل و صبر کند از هفتاد فرزندی که بعد از خود او در میدان جنگ از بین بروند و شهید بشوند ارزش بیشتری دارد.

استاد حوزه، با اشاره به اینکه تنها خوبی و اقدامات شایسته از انسان باقی می ماند، گفت: طبیعت زندگیِ جهان مادی، فنا و نابودی است و محکم‌ترین بناها و بادوام‌ترین حکومت‌ها و قوی‌ترین انسان‌ها همه از بین می‌روند و وقتی انسان از دنیا رفت تعلقاتش از دنیا بریده می‌شود و  اعمال صالح، ابدی است و شهیدان راه خدا حیات جاودانه دارند، همچنین پیامبران، امامان، دانشمندان راستین، مجاهدان راه حق و تاریخ آنها توام با ابدیت است چراکه همه اینها رنگ الهی دارند.

وی بر ضرورت حمایت از حوزه‌های علمیه تاکید کرد و افزود: هر کار خیری، مراتبی دارد و یکی از بهترین کارهای خیر، حمایت از حوزه های علمیه است چون حوزه ها مسیر صحیح زندگی را به ما نشان میدهد.

وی ادامه داد: علم دو نوع است که یکی علم برای چگونه  زندگی کردن است که شامل اکثر علوم دانشگاهی می شود و دیگری علم به اینکه برای چه زندگی می کنیم  و برای چه به دنیا آمده ایم که اگر این درست شد دیگر علوم هم به نفع بشر استفاده می شود اگر مردم این علم را درست نفهمند به کار بردن دیگر علوم نیز به نفع بشر نخواهد بود.

استاد حوزه اظهار داشت: اقدام استکبار علیه ما به این دلیل است که می ترسد  علم به  دست انسانهای درست و صالح، امثال شهدای دانشمند هسته ای بیفتد  و از این وحشت دارند مسلمانان بخصوص شیعیان به علوم دانش زمان دست یابند.

حجت الاسلام و المسلمین طالبی، با توصیه به طلاب جهت ترغیب و تشویق دیگران به تحصیل در حوزه ها اظهار داشت: اساس و بنیان انقلاب اسلامی صحیح است و مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) نیز آن طور که شایسته رهبری دینی است عمل می کنند ولی مشکلات موجود به دلیل تبلیغات سوء و ضعف مدیریتی است و طلاب نقش بسیار مؤثری در ترویج سبک صحیح زندگی دارند که می‌توانند در این راستا هم برای خود و هم برای دیگران گام‌های موثری بردارند از جمله اینکه برای تشویق و ترغیب دیگران به حوزه های علمیه تلاش کنند.

حجت الاسلام والمسلمین محمد کارگر شورکی، مدیر حوزه علمیه خواهران استان یزد نیز در این مراسم ضمن گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم ابوالقاسم زینی گفت: مرحوم زینی اقدامات ارزشمندی انجام داد و نام نیکی از خود برجای گذاشت و آنچه خدا به او داده بود در راه درست و صحیح هزینه کرد.

وی خطاب به طلاب با اشاره به استفاده درست از اموال دنیایی بیان کرد: آنچه مهم است خشنودی قلب امام زمان(عج الله فرجه الشریف) است و اینکه هدف و شیوه‌های ایشان باید رواج پیدا کند که در این زمینه نقش طلاب بویژه طلاب خواهر غیرقابل انکار است.

خانم اعرابی، مدیر مدرسه علمیه حضرت زینب(سلام االله علیها) نیز در این مراسم ضمن بیان نکاتی درباره شخصیت مرحوم ابوالقاسم زینی افزود: امام کاظم(علیه السلام) می فرمایند که« خداوند در زمین بندگانی دارد که برای برآورده شدن نیازهای مردم می کوشند ایشان ایمنی یافتگان روز قیامتند» که باید دعاگوی کسانی باشیم که برای نشر علوم دینی زمینه سازی کردند و این بزرگوار  نیز در زمینه های مختلف خدمت گزار مردم بودند و رفع نیاز های معنوی مردم از جمله ی مهمترین دغدغه های ایشان بود.

وی ادامه داد: خداوند در سوره نساء می فرماید که«مَن یشفع شفاعة حسنة یکن له نصیب منها یعنی هرکس در کار خیری وساطت کند برای او نصیبی و بهره ای از آن خواهد بود» که خدمات مرحوم زینی صدقه جاریه ایست که انشاالله روح این بزرگوار تا قیامت از برکات آن برخوردار خواهد بود.

یادآور می شود هزینه بخشی از ساخت مدرسه علمیه حضرت زینب(سلام الله علیها) یزد، وقف منزل برای امام حسین(ع)، ساخت مدرسه‌ای به نام شهید محمدهادی زینی از سال ۷۲ تاکنون، ساخت بزرگترین سالن سرپوشیده بانوان از خدمات ارزنده این پدر شهید است، همچنین موسسه قرآن و عترت به نام این پدر شهید در حال تاسیس است

.