کارشناس دینی:

شناخت غرب با شناخت مبانی فکریش امکان پذیر است

شناسه خبر : 78955

1398/04/13

تعداد بازدید : 72

شناخت غرب با شناخت مبانی فکریش امکان پذیر است
حجت الاسلام والمسلمین محدر کارشناس دینی، آشنایی با مبانی فکری غرب را برای شناخت کشورهای غربی لازم دانست.

به گزارش خبرگزاری کوثر از یزد، همزمان با هفته حقوق بشرآمریکایی نشست بصیرتی با حضور حجت الاسلام محدر، از اساتید موسسه امام خمینی(رحمه الله علیه) در مدرسه علمیه کوثر(سلام الله علیها) هرات برگزار شد.

در این نشست حجت الاسلام والمسملمین محدر، بیان کرد:  هرگاه صحبت از حقوق بشر می شود لیستی از جنایات آمریکا مطرح می شود اما یک سوال که باید نسبت به پاسخ آن توجه  شود آن است که اصولا چرا کشورهای غربی وبه طور خاص آمریکا این گونه حقوق انسان ها رانادیده گرفته و نسبت به رعایت حقوق سایر کشورها دوگانه برخورد می کنند؛ عامل ومنشاء این برخوردهای دوگانه چیست؟.

وی ادامه داد : پاسخ این سوال را باید در دیدگاههای فیلسوفان واندیشمندان غربی جستجو کرد؛ آنگاه متوجه عامل این رفتارهای دوگانه غرب  می شویم به عنوان مثال جان لاک فیلسوف انگلیسی انسان ها را به دو دسته متمدن و بربر تقسیم می کند و می گوید انسان های متمدن می توانند در امور انسان های رشد نیافته دخالت کنند، همچنین آگوست کنت، همه ادیان را کنار گذاشته و می گوید دین جدید، امانیسم(انسان محوری) است.

استاد حوزه مطرح کرد:  به تعبیر هیوم،عقل بنده شهوات است چون عقل محاسبه گر است ومحاسبه می کند که انسان از کدام کار لذت بیشتر می برد واین لذت بردن تا آنجا پیش می رود که قلاده ای رابرگردن برده ای  می اندازد ودر خیابان  می چرخاند وازاین کار لذت می برد.بنابراین منظوراز امانیسم که توسط آگوست کنت مطرح می شود؛ ارزشمندی  ومحوریت همه انسان ها نیست بلکه منظورفقط انسان غربی است ؛ وبا این دید گاههاست که تمام عالم را مستعمره خود می کنند وبرای دستیابی اهداف نفسانی ولذت بیشتر دست به هر جنایتی می زند.

وی ادامه داد: سه میلیون غیر نظامی در جنگ ویتنام کشته میشود، مردم مظلوم عراق، افغانستان، سوریه  و یمن را به خاک و خون می کشد؛ هزاران کودک یمنی کشته میشود و با استفاده از غول های رسانه ای و خرج میلیون ها دلار می خواهد دنیا را متقاعد کند و حضورش را در سایر کشورها خیر خواهانه و برای اجرای دموکراسی و نجات انسان ها معرفی کند و برای شناخت غرب باید با مبانی فکری غرب آشنا شد.

حجت الاسلام والمسلمین محدر بامعرفی  کتاب«حقوق بشر غربی یا اسلامی »نوشته «علامه محمد تقی جعفری» افزود: علامه در این کتاب تمام موارد حقوق بشر غربی را مطرح ونقد می کند ودر کنارش حقوق بشر اسلامی را بیان می کند.

وی در پایان یادآور شد: طلاب حوزه علمیه و فعالان فرهنگی برای دفاع از انقلاب  و ارزشهای انقلابی و برای مقابله با تهاجم فکری غرب باید غرب را بشناسند و نسبت به مبانی فکری غرب اشراف داشته باشند تا بتوانند با کنار زدن نقاب دروغین آنها، اهداف پست حیوانی اش را آنچنان که هست به جامعه  به ویژه جوانان  معرفی کنند.