مدیرکل پژوهش‌های عمومی‌ حوزه‌های علمیه‌ خواهران:

نقش مناطق غرب کشور در گسترش فرهنگ اسلامی پررنگ است

شناسه خبر : 78840

1398/04/12

تعداد بازدید : 85

نقش مناطق غرب کشور در گسترش فرهنگ اسلامی پررنگ است
مدیرکل پژوهش‌های عمومی‌ حوزه‌های علمیه‌ خواهران نقش مناطق غرب کشور را در گسترش فرهنگ اسلامی موثر دانست.

به گزارش  خبرگزاری گوثر  در همدان، حجت‌الاسلام والمسلمین ربانی در نشست مقدماتی تاسیس مرکز پژوهشی حوزه علمیه خواهران همدان، با اشاره به فعالیت های حوزه خواهران استان، گفت: نقش مناطق غرب کشور در فرهنگ اسلامی در طول تاریخ بسیار مهم بوده است.

وی افزود: این مناطق در ترویج فرهنگ تشیع و سیره اهل بیت(علیه السلام) خدمات بسیاری را انجام داده اند که در طول تاریخ، شاهد آثار آنها بوده و هستیم.

مدیرکل پژوهش‌های عمومی‌ حوزه‌های علمیه‌ خواهران اظهار داشت: این افراد نه تنها در محل زندگی خودشان، بلکه در مناطق دیگر و حتی در حوزه های علمیه ای که مشغول تحصیل هستند نیز خوش درخشیده اند و توانایی های خودشان را به دیگران نشان داده اند.

حجت الاسلام والمسلمین ربانی یادآور شد: هدف از ایجاد این پژوهشکده ها تقویت جایگاه علمی حوزه ها و بالابردن سطح دانش طلاب می باشد که آنها را در رسیدن به اهداف اصلی حوزه یاری می دهند.

وی با اشاره به لزوم افزایش کیفیت حوزه ها یادآور شد: متاسفانه در برخی از نقاط دیده می شود که طلاب هویت حوزوی خود را برای استفاده از جایگاه های دیگر پنهان می کنند بنابرین باید برای این موضوع راه حلی اندیشیده شود.

مدیرکل پژوهش‌های عمومی‌ حوزه‌های علمیه‌ خواهران تصریح کرد: باید با ایجاد پژوهشکده هایی در حوزه های علمیه از ظرفیت های موجود در زمینه انتشار علوم و توانایی های افراد استفاده کرد.

در ادامه این نشست نماینده ولی فقیه در استان همدان اظهار داشت: خاک همدان خاک عالم خیزی است و در طول تاریخ بزرگان بسیاری در حوزه های همدان رشد و تحصیل کرده اند.

وی به دیدار خود با مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) اشاره کرد و گفت: در دیداری که به حضور رهبر معظم انقلاب(مد ظله العالی) مشرف شدیم، ایشان در بحث حوزه ها و به ویژه سابقه درخشان حوزه های همدان تاکید بسیاری داشتند که این موضوع کار ما را سخت تر می کند و تلاش بیشتری را می طلبد.

حجت الاسلام والمسلمین شعبانی تاکید کرد: استان همدان دارای ظرفیت های بسیار بالایی در حوزه خواهران و  برادران است که نیازمند استفاده درست از طریق برنامه ریزی دقیق می باشد.

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در حوزه های علمیه استان خاطر نشان کرد: تاسیس مرکز پژوهش و مقطع سطح چهار برای خواهران حرکت خوبی است که امیدواریم آغازی برای اقدامات بزرگتر در استان باشد.

امام جمعه همدان افزود: با ایجاد این شرایط ظرفیت هایی که در گذشته نیز پنهان بودند و قابلیت استفاده نداشتند نیز آشکار خواهد شد و می توان از آنها در جهت رشد کیفی و کمّی حوزه ها بهره برد.