مدیر حوزه علمیه خواهران استان یزد:

حرص و طمع انسان را از ارزش های الهی دور می کند

شناسه خبر : 78742

1398/04/12

تعداد بازدید : 89

حرص و طمع انسان را از ارزش های الهی دور می کند
مدیر حوزه علمیه خواهران استان یزد بیان کرد: داشتن حرص و طمع، از مواردی است که در دین مبین اسلام بسیار مذمت شده و انسان را از ارزش های الهی دور می کند.

به گزارش خبرگزاری کوثر از یزد، حجت الاسلام والمسلمین کارگر شورکی در نشست هفتگی اخلاق اداری کارکنان  به تشریح خصوصیات افراد حریص از دیدگاه پیامبر اعظم(صلی الله علیه و آله) پرداخت و با اشاره به روایتی از کتاب شریف گزیده حکمت نامه پیامبر(صلی الله علیه و آله) بیان کرد که که« الحَریصُ مَحرومٌ و هُوَ مَعَ حِرمانِهِ مَذمومٌ فی اَیِّ شَیءٍ کانَ، وَ کَیفَ لا یَکونُ مَحروماً، وَ قَد فَرَّ مِن وَثاقِ اللّهِ» یعنی حریص همیشه محروم است و افزون بر محروم بودن، در هر کاری که می کند، نکوهیده است؛ چگونه محروم نباشد، در حالی که از بند خداوند متعال گریخته است؟!

وی ادامه داد: داشتن حرص و طمع، از مواردی است که در دین مبین اسلام بسیار مذمت شده و انسان را از ارزش های الهی دور می کند، زیرا چه بسیار افرادی بودند که به خاطر حریص بودن در امور دنیوی، آخرت خود را خراب کرده و به سرنوشت بدی دچار شده اند.

استاد حوزه علمیه یزد بیان کرد: در حدیث دیگری از رسول گرامی اسلام(صلی الله علیه و آله) آمده است که حضرت فرموده اند که« لا يُسبَقُ بَطیءٌ بحَظِّهِ وَ لا يُدرِكُ حَريصٌ ما لَم يُقدَّر لَهُ» یعنی آن که حرص نورزد، روزی خود را از دست نمی دهد و آن که حرص ورزد به آنچه روزیش نیست، نمی رسد.

حجت الاسلام والمسلمین کارگر شورکی با استناد به این حدیث شریف گفت: رزق و روزی هر کسی به دست خداوند متعال تعیین شده است، در نتیجه انسانی که با حرص و آزمندی به دنبال دنیا حرکت کند، در حقیقت تلاش بیهوده کرده است و خودش ضرر خواهد دید.

وی ضمن قرائت مصوبات جلسه قبل و پیگیری موارد مربوطه، هر یک از حاضران جلسه، نکاتی را در خصوص مسائل جاری حوزه خواهران مطرح نمودند و در مورد آن ها بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

در پایان این جلسه، قرعه کشی نهایی مسابقه گام دوم انقلاب که اخیراً به همت معاونت پژوهش حوزه علمیه خواهران استان، برگزار شده بود، انجام دگرفت و به 13 نفر از کسانی که در این مسابقه امتیاز لازم را کسب کرده بودند، کمک هزینه سفر به مشهد مقدس تعلق گرفت.