رئیس هیئت اندیشه‌ورز تبلیغ حوزه‌های علمیه خواهران خبر داد؛

راه‌اندازی رشته تخصصی تبلیغ در حوزه‌های علمیه خواهران / طلاب وظیفه تحقق دین در زندگی مردم را دارند

شناسه خبر : 78668

1398/04/03

تعداد بازدید : 230

راه‌اندازی رشته تخصصی تبلیغ در حوزه‌های علمیه خواهران / طلاب وظیفه تحقق دین در زندگی مردم را دارند
رئیس هیئت اندیشه‌ورز تبلیغ حوزه‌های علمیه خواهران گفت: رشته تخصصی تبلیغ در حوزه‌های علمیه خواهران راه‌اندازی شده و خواهران طلبه علاقه‌مند به این رشته می‌توانند در این رشته نام‌نویسی کنند.

به گزارش خبرگزاری کوثر، حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان در مراسم بزرگداشت روز تبلیغ و اطلاع‌رسانی دینی که ظهر امروز در سالن همایش مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران برگزار شد اظهار داشت: مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران باید به این مسئله توجه داشته باشد که یک مدرسه علمیه خواهران باید برای پذیرفتن مسئولیت تبلیغ در منطقه خود توانا باشد، در غیر این صورت می‌فهمیم علمی که در مدارس تدریس می‌شود در مقام عمل زیاد به کار نمی‌آید.

استاد حوزه و دانشگاه خاطرنشان کرد: باید توجه داشته باشیم که چه اندازه دانش درس‌ خارج‌هایی حوزه‌های علمیه که نسبت به معضلات اجتماعی بی‌توجه باشد یا عالمی که نسبت به این معضلات بی‌توجه باشد چه‌اندازه در مقام عمل تاثیرگذار است.

وی با بیان اینکه حوزه‌ها و مدارس علمیه باید در عرصه عمل همانند عرصه علمی فعال شوند تشریح کرد: راه‌اندازی معاونت تبلیغ در مدارس علمیه برادران گامی برای رسیدن به این هدف است.

حجت‌الاسلام پناهیان عنوان کرد: مقام معظم رهبری در چند سال اخیر تصریح کردند حوزه های علمیه غیر از تبلیغ دین و راهبری جامعه وظیفه دلجویی از آسیب دیدگان و مستضعفان را نیز برعهده دارند که یکی از مصادیق آن حضور جهادی طلاب در  مناطق سیل زده بود.

رئیس هیئت اندیشه‌ورز تبلیغ حوزه‌های علمیه خواهران اظهار داشت: مقام معظم رهبری امسال در دیدار ماه رمضان که با طلاب داشت به نکته‌ عمیقی تصریح کردند و گفتند که عالم دینی مسئولیت تحقق دین در متن زندگی مردم را نیز برعهده دارد، این سخنان باید در تشکیلات حوزه‌های علمیه تأثیرگذار باشد.

استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه تبلیغ، دلجویی از محرومان و تحقق دین در جامعه از وظایف مهم حوزه‌های علمیه هستند افزود: در حوزه‌های علمیه باید صحنه علم و عمل به هم نزدیک شوند، اگر این کار انجام شود دیگر طلبه‌ای نخواهیم داشت که از نظر علمی قوی باشد اما در مقام کمک کردن به مدیریت جامعه به کار نیاید.

وی تصریح کرد: درس‌هایی که طلاب می‌خوانند غالبا به درد تبلیغ نمی‌خورد و بسیاری از طلاب دانش‌‌های تبلیغی بی‌بهره هستند، دانش‌هایی که در حوزه تدریس می‌شود به‌همراه فن خطابه تنها برای تبلیغ دین کافی نیست ما نیاز به برخی رشته‌های تبلیغی داریم که متأسفانه تاکنون حتی تألیف نشده‌اند.

حجت‌الاسلام پناهیان با اشاره به اهمیت توجه به تربیت دینی جوانان ابراز کرد: به‌عنوان مثال وقتی یک طلبه با ساختار روحی یک جوان آشنا نیست چگونه می‌تواند به خوبی با آن‌ها ارتباط گرفته و تعلیمات دینی را به آن‌ها بیاموزد.

استاد حوزه و دانشگاه خاطرنشان کرد: متأسفانه تعلیمات دینی حوزه‌های علمیه حتی برای تربیت طلاب نیز کافی نیست، حال این طلبه‌ها چگونه می‌توانند در تربیت دینی مردم اثرگذاری زیادی داشته باشند.

وی با بیان اینکه قدم های کافی برای دانش‌های تبلیغی در حوزه‌های علمیه به اندازه کافی برداشته نشده است تشریح کرد: انسان‌ها با تفاوت‌هایی در خلقت آفریده شده‌اند و اگر کسی این تفاوت‌ها را نداند نمی‌تواند در عرصه تبلیغ موفق باشد.

استاد حوزه و دانشگاه با تأکید بر اینکه ادبیات ما در حوزه دین اساسا با سیره دین و قرآن  سازگاری ندارد اظهار داشت: ارزیابی بنده این است که عموم تبلیغات دینی و آموزش‌های دینی که در جامعه هست موحب نفرت از دین می‌شود، ادبیات ما معمولا مربوط به استدلال و برهان‌های فلسفی است اما قرآن بیشتر به توصیف می‌پردازد، استدلال گاهی سبب نفرت از حق می‌شود.

وی تصریح کرد: دلیل‌های برهانی برای رفع شبهه کار ارزشمند و قیمتی نیست، اما کسی که بتواند یک حقیقت را به درستی توصیف کند نیاز به یک اشراق کامل و هوشمندی فوق العاده دارد.

حجت‌الاسلام پناهیان با بیان اینکه باید ما در مقام توصیف حجاب و محجبه‌ها می‌توانیم کار جدی و هنرمندانه انجام دهیم، خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت ادبیات توصیفی قرآن کریم باید توجه داشت که آیا امروز می‌توانیم در توصیف بی حجابی خوب عمل کنیم یا تنها به دنبال نهی کردن هستیم.

استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به اهمیت مسئله توصیف در ادبیات دینی و تبلیغ دین تشریح کرد: امروزه ما غرق در نعمت ولایت هستیم، اما همه کتاب‌ها پیرامون اثبات مسئله ولایت فقیه بوده و برای توصیف حقایق ولایت حتی یک جلد کتاب نوشته نشده است، درباره معاد نیز همین مسئله تکرار می‌شود، ما همواره در کتاب‌های دینی و آموزشی و تبلیغات دینی معاد را اثبات می‌کنیم اما حتی یک کتاب عالمانه نداریم که معاد را توصیف کند، این درحالی است که یک سوم قرآن در توصیف معاد است نه در اثبات معاد.

حجت‌الاسلام پناهیان اظهار داشت: آیا زمان آن فرا نرسیده که ما در حوزه‌های علمیه نیز به خود تردید کنیم که شاید در عرصه تبلیغ مشکل از خود ما است، آیا همه بیمارند و عملکرد ما هیچ نقصی نداشته است، تلقی نامناسبی که از دین نشان دادیم سبب شده تا مردم تصور نادرستی از مسائل دینی دشاته باشند، نتیجه این تلقی‌های نامناسب در متن جامعه گاهی سبب تمسخر و ساختن لطیفه‌ پیرامون مسائل دینی و رساله‌های عملیه شده است.

استاد حوزه و دانشگاه ابراز کرد: آیا امروز ما می‌توانیم بگوییم برای هرپایه تحصیلی ابتدایی کدام آیات قرآن کریم بهتر است تدریس شود، کسانی که سند ۲۰۳۰ را تنظیم کردند دقیقا می‌دانند که برای مقطع سنی چه برنامه‌ای دارند، ما نیز نباید نسبت به این مسائل آگاه باشیم.

عنوان کرد: در حوزه تبلیغ خواهران طلبه باید از برادران طلبه توانایی بیشتری داشته باشند چراکه خواهران طلبه نسبت به برادران در عرصه تبلیغ تاثیرگذاری بیشتری دارند، خواهران بسیاری از سخنانی که ما نمی‌توانیم مطرح کنیم را می توانند در جمع بانوان مطرح کرده و منشأ اثر باشند.

اظهار داشت: پس از چهل سال ۹۹ درصد آموزش‌های تحصیلی در میان دختران و پسران یکی است و ما هیچ فکری برای این مسئله نکردیم، ما دختران را در مدارس مانند پسران تربیت می‌کنیم و پس از آن به بی‌حجابی دختران ایراد می‌گیریم.

رئیس هیئت اندیشه‌ورز تبلیغ حوزه‌های علمیه خواهران در پایان خاطرنشان کرد: رشته تخصصی تبلیغ در حوزه‌های علمیه خواهران راه‌اندازی شده و خواهران طلبه علاقه‌مند به این رشته می‌توانند در این رشته نام‌نویسی کنند.