استاد حوزه در مراسم بزرگداشت بانو مجتهده امین در اصفهان:

لذت‌بخش‌ترین اوقات عمر ما شرکت در جلسات تفسیر بانو امین بود

شناسه خبر : 78409

1398/03/27

تعداد بازدید : 94

لذت‌بخش‌ترین اوقات عمر ما شرکت در جلسات تفسیر بانو امین بود
شاگرد بانو مجتهده امین گفت: در زمانی که زمینه و بستر برای علم‌آموزی دانشگاهی یا حوزوی فراهم نبود، همه ما منتظر رسیدن روز چهارشنبه و برگزاری کلاس تفسیر بانو مجتهده امین بودیم و لذت‌بخش‌ترین زمان عمر ما شرکت در جلسات بانو امین بود.

به گزارش خبرگزاری کوثر، خانم زینت‌السادات قلمکاریان در مراسم بزرگداشت بانو مجتهده امین که در موسسه آموزش عالی حوزوی مجتهده امین برگزار شد با اشاره به وحدت مردم ایران در سال 57، بیان کرد: این وحدت باعث نجات مردم ایران از استعمار و گستردگی علم و فضیلت و در نتیجه باعث دین‌مداری و وحدت شیعیان شد.

شاگرد بانو مجتهده امین افزود: بانو امین به قدری بزرگ و با عظمت بودند که نمی‌توانم عظمت ایشان را بیان کنم ولی در حد بضاعت و حضور خود در جلسات ایشان قطره‌ای از این دریا را توصیف می‌کنم، درب منزل ایشان در حالی که کهولت سن داشتند به روی بانوان باز بود و  آن‌ها می‌توانستند به منزل ایشان آمده و قرآن بیاموزند.

قلمکاریان با بیان اینکه در گذشته گسترش علم و آگاهی در میان بانوان به‌اندازه امروز نبود، گفت: جلسات تفسیربانو مجتهده امین به قدری جذابیت داشت که همه بانوان را علاقه‌مند به حضور در جلسات می‌کرد.

استاد حوزه با اشاره به اینکه حدود 200 تا  300 نفر در مجالس تفسیر بانو امین شرکت می‌کردند تصریح کرد: نحوه تفسیر قرآن بانو امین در حد یک تفسیر عرفانی اما با بیانی ساده بود تا همه از عهده فهم آن برآیند، زیرا تعداد زیادی از بانوان سواد مدرسه‌ای و کافی نداشتند.

قلمکاریان ادامه داد: همه علاقه‌مندان به بانو مجتهده روزهای چهارشنبه در منزل ایشان حضور پیدا می‌کردند، در منزل بانو امین از دختر 14 ساله تا پیرزن 60 یا 70 ساله حضور یافته و از علم ایشان بهره می‌بردند.

وی خاطرنشان کرد: در زمانی که زمینه و بستر برای علم‌آموزی دانشگاهی یا حوزوی بانوان فراهم نبود، همه ما منتظر رسیدن روز چهارشنبه بودیم و لذت‌بخش‌ترین زمان عمر ما شرکت در جلسات بانو امین بود.

شاگرد بانو امین افزود: دو دهه عمر بانو امین در دوره قاجار و چند دهه دیگر عمرشان در زمان رضاشاه و محمدرضا شاه گذشت، آن زمان ایران در اوج استعمار انگلیس بود که به عقیده خود می‌خواستند از سنت‌گرایی به مدرنیته شدن بروند، مدرنیته شدن در بیان چیز خوبی است و در تعریف آن بیان می‌شود که باید از تعصبات و خرافات بیرون بیاییم و به‌روز باشیم اما استعمار شیطنت کرده بود تا به این بهانه جامعه را به یک جامعه غیردینی، غیر اسلامی و غیر شیعی تبدیل کند و از آن حالت تقوا بیرون بیاورد و به منابع ما و اهداف خودش دست یابد.

وی با اشاره به فرمایش  امام خمینی (ره) که گفتند: "از دامن زن مرد به معراج می‌رود"، اظهار کرد: این جمله به این معناست که اگر بانوان ما فهیم و فرهیخته باشند در اعتلای جامعه بسیار مؤثر هستند، چراکه فرزندان در دامن مادران بزرگ می‌شوند و تربیت مادر بسیار در جامعه مهم است.

قلمکاریان ادامه داد: بانو امین در دورانی زندگی می‌کرد که استعمار جامعه زنان را تحت فشار قرار داده بود و می‌خواست جامعه را از فضیلت‌ها دور کند، بانو امین در آن زمان مبارزه با استکبار را آغاز کرد و موفق هم بود، چراکه توانست شاگردان زیادی را زیر سایه قرآن تربیت کرده و با خداوند متعال و قرآن کریم مأنوس کند.

وی خاطرنشان کرد: بانو امین قبل و پس از ازدواج در یک خانه متمول زندگی می‌کردند، پدرشان امین‌التجار بود که در اصفهان از جمله 5 تجار ثروتمند آن زمان محسوب می‌شد، این بانو با پسرعمویش که ایشان هم فردی ثروتمند بود و چیزی از ثروت کم نداشت ازدواج کرد، ایشان تک دختر بودند و در راه اعتلای قرآن و آموزش شاگردان و جذب آنان به خداوند متعال و پیامبر گرامی اسلام(ص) خدمات گسترده‌ای انجام دادند.

قلمکاریان ادامه داد: ویژگی‌های فردی یک شخص در آن زمان با یک موقعیت مشابه در دنیای امروزی بسیار متفاوت است، تک دختر ثروتمند امروزی را در نظر بگیرید با تک دختر ثروتمند آن زمان به نام بانو امین که چگونه در جامعه‌ای که همه قدرت‌ها آمده بودند تا جامعه را به اسم مدرنیته از دین دور کرده  و جریان بی‌حجابی را رواج دهند، توانست با دشمنان و اهداف شومشان مبارزه کرده و سربلند بیرون بیاید.