گذری بر زندگی و اندیشه بانو مجتهده «امین اصفهانی»

شناسه خبر : 78299

1398/03/23

تعداد بازدید : 124

گذری بر زندگی و اندیشه بانو مجتهده «امین اصفهانی»
مدیر حوزه‌های علمیه چهارمحال و بختیاری به تشریح زندگی و اندیشه بانو مجتهده امین اصفهانی پرداخت. در دنیای کنونی که فرهنگ غرب مانند سیلاب، در حال رسوخ در همه جوامع است و ارزش‌های ملی و بومی جوامع را به انقراض و نابودی می‌کشاند، یافتن الگوهای مناسب انسانی، کار دشواری است

اسلام همواره ارزش واقعی زن را در پرورش روح معنوی و قلب مهربان او می‌داند. در این دین آسمانی، حضرت زهرا (س) برترین الگوی عملی و عینی برای زنان مسلمان است که می‌تواند در همه زمینه‌ها سرمشق نسل امروز و فردا قرار گیرد.
در عالم اسلام همواره زنان شایسته و متعهدی وجود داشته‌‌اند که در عرصه‌‌‌های مختلف با تأسی به شیوه و منش حضرت زهرا(س)، منشأ آثار و برکات فراوانی بوده‌اند. یکی از این بانوان ارزشمند و شایسته، بانو «سیده نصرت امین اصفهانی» نخستین بانوی مجتهده جهان اسلام است.
رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره این بانوی بزرگوار و عالم دینی می‌فرمایند: «تجلیل از این بانوی اصفهانی (خانم امین) و ارائه شخصیت عرفانی، فقهی و فلسفی برجسته یک زن در کشور ما، کاری سودمند و در جهت احیای ارزش‌های اسلامی در زنان، به نظر می رسد».
به مناسبت ۲۳ خردادماه، سالگرد رحلت بانو مجتهده امین اصفهانی، مصاحبه‌ای با حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن فاطمی، مدیر حوزه‌های علمیه چهارمحال و بختیاری انجام شده که در ادامه می‌خوانید.
حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن فاطمی، مدیر حوزه‌های علمیه چهارمحال و بختیاری در گفت‌وگویی با تشریح زندگی و اندیشه مجتهده نصرت امین اصفهانی، اظهار کرد: سیده نصرت‌بیگم امین دختر مرحوم حاج سید محمدعلی امین‌التجار، از تاجران مشهور اصفهان، در سال ۱۲۶۵ شمسی دیده به جهان گشود که از همان کودکی به لطف داشتن مادری مؤمن و پرهیزکار، با قرآن و مبانی آن مأنوس بود.
وی با اشاره به سخنان این بانوی عالم در توصیف خودش، تصریح کرد: وی در توصیف حالات خودش آورده که: «بعد از گذشتن دوران طفولیت همواره قلبم را متعلق و متوجه به شیء و امر ناشناخته می‌دیدم لکن نمی‌دانستم حقیقت آن چیست و راه وصول به آن چگونه است تا اینکه پروردگارم مرا به نور توحید روشن کرد و درهای اشراقات الهی را بر قلبم گشود».
حجت‌الاسلام فاطمی در خصوص تحصیلات بانو امین، گفت: وی پس از پشت سرگذاشتن مدارج علمی و بهره‌مندی از اساتید بزرگ علوم دینی، در چهل سالگی به مدارج بالای علمی حوزه رسید و مفتخر به کسب درجه اجتهاد شد.
وی با یادآوری این نکته که بر اساس آموزه‌های اسلام، مرد بودن شرطِ لازم برای احراز درجه مرجعیت تقلید است، ادامه داد: این بانوی دانشمند به لحاظ علمی به درجه اجتهاد و مرجعیت رسید و به عنوان نخستین بانوی مجتهده جهان اسلام، گنجینه دینی ما شمرده می‌شود.
مدیر حوزه‌های علمیه استان در خصوص اهتمام بانو امین به ارتقای سطح علمی بانوان اصفهان، بیان کرد: در همین راستا حوزه «مکتب فاطمه(س)» در سال ۱۳۴۴ به کوشش این بانو دایر شد که حدود یک‌هزار طلبه خواهر در آنجا به کسب معارف فقه، اصول، عرفان، فلسفه و ... مشغول شدند و بانوان عارف و فرزانه زیادی در محضر وی شاگردی کردند که بانو علویه همایونی، محقق قرآنی معاصر، از آن جمله است.
وی با بیان اینکه این مرکز دینی با هزینه شخصی بانو امین اداره می‌شد، اضافه کرد: وی همچنین اقدام به تأسیس یک دبیرستان دخترانه در اصفهان کرد و راه را برای ادامه تحصیل دختران خانواده‌های مذهبی هموارد ساخت.
حجت‌الاسلام فاطمی با اشاره به تألیف بیش از ۳۰ جلد کتاب، از جمله یک تفسیر قرآن کریم توسط بانو امین، گفت: بسیاری از علما و بزرگان دینی معاصر مقام و منزلت علمی این بانوی فرزانه را ستوده‌اند از جمله آیت‌الله محمدتقی جعفری که بانو امین را «نخبه دانشمندان دینی» معرفی کرده است.
وی با استناد به تمجید شهید مرتضی مطهری از مقام علمی این بانو، گفت: بزرگان دینی زیادی به علم و تسلط ایشان بر آموزه‌های دینی اذعان داشتند و از جمله، آیت‌الله طباطبایی نیز مقام علمی این بانوی محقق و مفسر را ستوده است.
حجت‌الاسلام فاطمی با اشاره به وفات بانو امین در سال ۱۳۶۲ در اصفهان و با استناد به وصیت‌نامه وی، خاطرنشان کرد: این بانوی مفسر و عارف، همگان به ویژه بانوان را توصیه به حق و تقوا کرده و از نافرمانی حق‌تعالی و تبعیت از هوای نفس بازداشته است که این آموزه می‌تواند توشه راه مؤمنان قرار گیرد.