آیت‌الله‌ العظمی جوادی آملی:

حج تعطیل بردار نیست/ باید پیام اسلام را از کنار کعبه منتقل کنیم

شناسه خبر : 78117

1398/03/18

تعداد بازدید : 92

حج تعطیل بردار نیست/ باید پیام اسلام را از کنار کعبه منتقل کنیم
حضرت آیت الله جوادی آملی با بیان این که حج باید برگزار شود و تعطیل‌بردار نیست گفتند: اینکه در داخل ایران باشیم و بخواهیم پیام اسلام را منتقل کنیم، چنین موضوعی حاصل نمی‌شود مگر اینکه بخواهیم آن را از کنار کعبه انجام دهیم.

به گزارش خبرگزاری کوثر، حضرت آیت‌الله‌ جوادی آملی، در دیدار حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت، جایگاه حج را از دیدگاه اسلام بسیار مهم برشمردند و اظهار کردند: حج باید همانند نماز برگزار شود.

ایشان خطاب به نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت گفتند: این سمت شایسته را که از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی به حضرتعالی محول شد، تبریک می‌گوییم.

 

این مرجع تقلید با بیان اینکه در حج دو مبنای مهم وجود دارد که باید به آن به خوبی پرداخته شود، افزودند: یکی اینکه بر اساس آنچه به ما محول شده به وظیفه خودمان عمل کنیم و دیگر اینکه پیام‌رسان انقلاب و خون شهدا باشیم و این مهم‌ترین رکن کار به شمار می‌آید.

 

این مفسر قرآن کریم به تفاوت برگزاری حج بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و پیش از آن اشاره کرد و یادآور شدند: تفاوت این دو حج در این است که ما می‌خواهیم پیام انقلاب و خون شهدا را به جهانیان منتقل کنیم و این رسالت بزرگی است که بر دوش ما نهاده شده و باید از آن به خوبی بهره بگیریم.

 

حضرت آیت‌الله‌جوادی آملی تصریح کردند: کعبه، حج و عمره  با سخنرانی‌های امام راحل شناخته شد و این انقلاب اسلامی بود که توانست حج را تفسیر کند و اصل اسلام از کنار کعبه برخاست، وقتی هم که حضرت مهدی (عج) ظهور می‌کنند بر دیوار کعبه تکیه کرده و می‌فرمایند «انا بقیه‌الله» و قیام‌شان جهانی می‌شود.

 

ایشان با بیان اینکه مردم دنیا تشنه  حرف ایران هستند، یادآور شدند: ایران توانست طاغوت را به زانو در بیاورد به همین دلیل اکنون  جهان تشنه حرف ایران است و این جایگاه به برکت اسلام حاصل شد. اینکه در داخل ایران باشیم و بخواهیم پیام اسلام را منتقل کنیم، چنین موضوعی حاصل نمی‌شود مگر اینکه بخواهیم آن را از کنار کعبه انجام دهیم.

 

این مرجع تقلید با بیان اینکه بعثه مقام معظم رهبری در حج وظیفه سنگینی جهت تبیین و نشر معارف اسلامی برعهده دارد، تصریح کردند: جایگاه بعثه در حج همچون نظیر امامت جمعه و جماعت نیست، ما باید از محکماتمان در این جایگاه سخن بگوییم و بعثه کاری کند که همه مردم در طول سال از این فرصت معنوی استفاده کنند و تنها محدود به زمانی خاص نشوند.

 

حضرت آیت‌الله‌جوادی آملی تصریح کرد: یکی از موضوعات مهم دیگر در حوزه حج این است که باید موضوع حج را از مسائل سیاسی بین  دو کشور جدا کنید، چون ما باید هر سال به مکه برویم،  بنابراین اگر کسی رفت و سفارت عربستان را آتش زد ما آن را تقبیح می‌کنیم، زیرا هر چیزی راهی دارد.

 

استاد برجسته درس خارج فقه حوزه علمیه قم یادآور شدند: حج باید برگزار شود و نباید مسائل سیاسی را در آن دخالت داد، زیرا حج از جایگاه دینی برخوردار است و تعطیل‌بردار نیست و امیدواریم که امسال حج را به خوبی اقامه کنید و مشمول دعای شهدا شوید، بنابراین هدفتان این باشد که کعبه و مکه و مزار ذوات اقدس را احیاء کنید و این شدنی است.

 

در ابتدای این دیدار حجت‌الاسلام‌والمسلمین نواب، توصیه‌های آیت‌الله جوادی آملی را در امور حج و زیارت بسیار مهم برشمرد و گفت: روحانیان همیشه در کاروان‌ها از آثار علمی حضرتعالی به‌ویژه در حوزه اسرار و معارف حج استفاده می‌کنند و برخی از این کتاب‌ها از متون درسی روحانیان حج به شمار می‌آید.