مدیر حوزه علمیه خواهران مازندران:

تحول در حوزه با شعار ایجاد نمی شود | هدف حوزه تولید مدرک نیست

شناسه خبر : 77896

1398/03/12

تعداد بازدید : 155

تحول در حوزه با شعار ایجاد نمی شود | هدف حوزه تولید مدرک نیست
مدیر حوزه علمیه خواهران مازندران گفت: تحول در حوزه تنها با اسم ایجاد نمی شود؛ بلکه با ایجاد زیرساخت هاي لازم، شاهد تحول واقعی در حوزه خواهیم بود.

به گزارش خبرگزاری کوثر از مازندران، حجت الاسلام علی غفاری در گفت و گو با خبرنگاران از فعالیت 22 مدرسه علمیه در شهرهای مختلف استان خبر داد و گفت: تعداد فارغ التحصیلان و طلاب مشغول به تحصیل حوزه علمیه خواهران مازندران در مقطع سطح2، 3 و4 در رشته هاي مختلف، حدود شش هزار نفر است.
وی با بیان این که در حال حاضر طلاب حوزه علمیه خواهران مازندران در سه سطح مشغول فراگیری علوم حوزوی هستند، افزود: در طول 12 سال از آغاز به کار مدیریت حوزه علمیه خواهران در اين استان، شاهد رشد کمی و کیفی در سطح مدارس علمیه مازندران بوده ایم.
مدیر حوزه علمیه خواهران مازندران با اشاره به این که در طول سال های قبل انقلاب، ظرفیت و استعدادهای بسیار ارزشمندی در بین بانوان متدینه وجود داشت که متأسفانه مورد غفلت قرار گرفته بود، گفت: خوشبختانه این حق به برکت انقلاب اسلامی، امام راحل و مقام معظم رهبری استیفا شده است.
وی با بیان این که خواهران طلبه در عرصه های علمی، پژوهشی و فرهنگی به موفقیت های ارزشمندی دست یافته اند، ادامه داد: با توجه به اين كه نیمی از جمعیت جامعه ما را بانوان تشکیل می دهند؛ پرورش و تربیت متخصصان دینی در این بخش امری ضروری است.
وی با بیان این که بانوان مهندس و معمار تربیت جامعه هستند، گفت: خوشبختانه در حال حاضر فرصت خوبی برای بانوان  فاضله و علاقمند به تحصيل در حوزه ایجاد شده و آینده خوبی برای حوزه علمیه خواهران در پيش رو داريم.
حجت الاسلام غفاری به توفیقات طلاب حوزه علمیه خواهران استان در عرصه پژوهشی اشاره کرد و گفت: موفقیت طلاب خواهر در عرصه پژوهش، نشانگر بخشی از ظرفیت حوزه علمیه خواهران است که باید بیشتر از این ظرفیت و توان بالقوه بهره گرفته شود.
وی با تأکید براین که قرار نیست ما یک دانشگاهی به نام حوزه های علمیه بشویم، خاطرنشان کرد: هدف حوزه تولید مدرک نیست، بلکه یکی از وظایف ذاتی حوزه تربیت انسان است و اگر هر یک از این انسان های مؤثر وارد جامعه شوند به طور حتم آثار و برکات ارزشمندی را برای جامعه در پی خواهند داشت.
مدیر حوزه علمیه خواهران مازندران با تأکید براین که حوزه برای تحقق اهداف تربیتی و اخلاقی خود نیازمند تحول است، تصریح کرد: امروز مسأله تحول در حوزه نیازمند یک عزم جدی در همه بخش ها است که باید به طور جدی مورد توجه قرار گیرد.
وی در ادامه گفت: در بحث تحول و کیفی سازی باید آمایش موضوعی و سرزمینی  متناسب با نياز كشور و جامعه بين الملل صورت گیرد که برای هر منطقه چه مقدار طلبه و در چه موضوعاتی نیاز داریم.
استاد حوزه مازندران تصریح کرد: آمایش سرزمنی ما، کل جهان است؛ چون دین اسلام جهان شمول بوده و باید پیام دین را به تمام ملتها برسانیم؛ لذا نمی توانیم در این مسئله به مباحث بین المللی بی توجه باشیم.
وی اعلام کرد: یکی از بهترین راههای ارتباط با دنیا، رسانه ها هستند که با هزینه بسیار کم می توانیم جامعه جهانی را مخاطب خود قرار دهیم؛ بنابراین باید در این مسیر  بهترین استفاده را از این ابزار برد.
وی با تأکید بر این که آمایش در عرصه ملی و استانی نیز باید انجام شود، بیان کرد: حوزه باید برای همه نیازهای جامعه اسلامی، طلاب متخصص نظیر امام جماعت، امام جمعه، نویسنده، مدیران فرهنگ و شخصیت های رسانه ای تربیت کند.
حجت الاسلام غفاری در پایان با اشاره به این که اگر قرار است تحولی در حوزه رخ دهد، باید همه این مسائل رعایت شود، گفت: تحول در حوزه تنها با اسم ایجاد نمی شود و باید این زیرساخت ها را فراهم کنیم تا شاهد تحول واقعی در حوزه باشیم.