با دستور رئیس رسانه ملی؛

مدیر شبکه پنج سیما برکنار شد

شناسه خبر : 77562

1398/03/06

تعداد بازدید : 67

 مدیر شبکه پنج سیما برکنار شد
در پی قصور صورت گرفته در پخش صحبت‌های مداح هتاک، در یکی از ضیافت‌های مذهبی از شبکه ۵ سیما، مدیر این شبکه و مدیر پخش آن برکنار شدند.

به گزارش خبرگزاری کوثر، به نقل از روابط عمومی رسانه ملی، دکتر علی عسکری در دستوری به معاون سیما با تأکید بر اینکه حفظ و حرمت امت اسلامی همواره سیاست گذاری اصلی رسانه ملی بر مبنای منویات رهبر معظم انقلاب بوده است، تصریح کرد: با توجه به قصور صورت گرفته و پخش ناگهانی این سخنان که موجب رنجش خاطر برادران، خواهران و علماء بزرگوار اهل سنت شده است باید در اسرع وقت مدیر شبکه و مدیر پخش برکنار شوند.

 تعقیب کیفری مداح هتاک

غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه هم در جمع خبرنگاران گفته که به لحاظ اینکه این موضوع از شبکه پنج سیما به صورت زنده پخش شد عمل انجام شده علاوه بر حرمت شرعی، مصداق تشویش اذهان عمومی و اذهان جامعه مسلمان اهل سنت ایران اسلامی و دیگر کشور‌های اسلامی بوده که قابل تعقیب کیفری و مجازات برای شخص مرتکب است.

وی افزود: بر همین اساس علاوه بر اقدام مدیریت صدا وسیما به عنوان تکلیف اداری و سازمانی در برخورد با عوامل دست اندر کار برنامه، بلافاصله از ناحیه دادستان تهران به عنوان مدعی العموم علیه مداح اعلام جرم و پرونده تشکیل و مشارالیه به مرجع قضایی و دادسرای تهران فراخوانده شد و تحت تعقیب کیفری قرار گرفت.

سخنگوی قوه قضائیه تصریح کرد: صراحتاً اعلام می‌کنم موضع قوه قضاییه، تعقیب کیفری جدی این شخص و هر فردی است که اعمال مجرمانه‌ای در این سطوح انجام می‌دهد و تعقیب کیفری ایشان با اقتدار و صلابت در دستگاه قضایی انجام شده است و در چارچوب ضوابط و مقررات قانونی، دستگاه قضایی با این شخص برخورد می‌کند.

فتاوای علمای شیعه در مورد حرمت اهانت به مقدسات اهل سنت

 آنچه در برهه حساس کنونی اثرگذار و هدایت کننده برای مسلمانان به نظر می رسد، ایفای وظیفه و نقش پیامبرگونه علمای هر دو مذهب است که به پاخیزند و مسلمانان را از گرفتار شدن در دام توطئه های اجانب آگاه کند؛ علمای مذاهب بایستی پیروان خود را تشویق به همسویی و هماهنگی با یکدیگر کرده و از تفرقه و نفاق دوری کنند تا بدین ترتیب امت مسلمه را از ضعف وناتوانی نجات داده، به سمت اقتدار بیش از پیش مسلمانان حرکت کنیم.

 از زمان حضرت امام خمینی(ره) و  بعد از پیروزی انقلاب اسلامی وحدت مسلمین یکی از اساسی‎ترین آرمان‎‎های حضرت امام (ره) در کشور، منطقه و حتی فرامنطقه‎ای میان مسلمانان بود و در عرصه سیاست و اجتماع، حرکت مثمر ثمری در جهت وحدت شیعه و سنی صورت گرفته است.

همچنین با توجه به اینکه در عصر حاضر نیز مقام معظم رهبری ، مرجع بزرگ شیعیان جهان، وحدت بین شیعیان و سنی را ضروری پنداشته و همواره از گرفتار شدن پیروان این دو مذهب در دام‌های اختلاف اندازی دشمنان هشدار داده‌اند،  در آخرین حکم خود، اهانت به نماد های اهل سنت و زوجات پیامبر اسلام را حرام اعلام کردند.

بنابراین در ادامه به مشروح فتاوای علمای شیعه، که دیدگاهشان را راجع به توهین به مقدسات اهل‌سنت بیان کرده‌اند، می‌پردازیم:

فتوای مقام معظم رهبری: اهانت به نمادهای برادران اهل سنت حرام است.

فتوای آیت‌الله العظمی مکارم‌شیرازی: هرگونه اهانت به مقدسات دیگران شرعا جایز نیست.

فتوای آیت‌الله العظمی سیستانی: دشنام به مقدسات اهل سنت مغایر با آموزه های اهل بیت عصمت (علیهم السلام) به شیعیان و شاگردان خود است.

فتوای آیت‌الله العظمی وحیدخراسانی: نباید با اتباع مذاهب دیگر دشمنی کرد، نباید به مقدسات آنها توهین نمود، لعن و سبّ بزرگان آنها جایز نیست، زیرا موجب دور کردن آنها از اهل بیت و معارف آنها می‏شود.

فتوای آیت‌الله العظمی جوادی آملی: سبّ صحابه، اهانت به مقدسات شیعه یا سنی، توهین و تحقیر ظالمانه نسبت به باورهای هرکدام از دو گروه، حرام و ایجاد اختلاف و روشن کردن آتش تفرقه و شقاق و تحطیم و هدم اساس وحدت امت اسلامی، گناهی بزرگ است.

فتوای آیت‌العظمی نوری‌همدانی در مورد توهین به مقدسات اهل‌سنت بدین شرح است: جایز نیست.

فتوای آیت‌الله العظمی موسوی‌ اردبیلی: مومنین باید از کارهایی که موجب تشدید اختلاف به خصوص در شرایط فعلی و در مقابل کفر و الحاد می شود اجتناب کنند.

فتوای آیت‌العظمی شبیری زنجانی: مومنین باید از انجام اموری که باعث تفرقه و اختلاف و تضعیف اسلام می شود اجتناب کنند. در صحیحه ابی بصیر از حضرت باقر علیه السلام نقل شده است إِنَّ رَجُلًا مِنْ تَمِیمٍ أَتَى النَّبِیَّ ص فَقَالَ أَوْصِنِی فَکَانَ فِیمَا أَوْصَاهُ أَنْ قَالَ لَا تَسُبُّوا النَّاسَ فَتَکْسِبُوا الْعَدَاوَةَ لَهُمْ.

فتوای آیت‌العظمی علوی‌گرگانی: اهانت به مقدسات اهل سنت جایز نیست.

فتوای آیت‌العظمی مظاهری: اهانت به مقدسات و اعتقادات مسلمانان و ایجاد تفرقه میان صفوف پیروان پیامبر عظیم الشان صلی الله علیه و آله و سلم، عقلا و شرعا جایز نیست