کتابدار مدرسه فاطمه الزهرا(س) گله‌دار :

اعتبارناشر یکی از معیارهای کلی در ارزیابی منابع مرجع است

شناسه خبر : 77501

1398/03/21

تعداد بازدید : 117

اعتبارناشر یکی از معیارهای کلی در ارزیابی منابع مرجع است
کتابدار حوزه فاطمه الزهرا(سلام اله علیها) گله دار گفت: یکی از معیارهای کلی در ارزیابی منابع مرجع اعتبار ناشر و پدید آورنده است.

به گزارش خبرگزاری کوثر از استان فارس، خانم عبدالله‌پور در جمع طلاب به بیان خلاصه‌ای از معیارهای کلی در ارزیابی منابع مرجع پرداخت و گفت: اعتبار پدیدآورنده، اعتبارناشر، تازه بودن اطلاعات و روزآمدبودن آن، زبان و شیوه نگارش، تنظیم منطقی و دامنه و گستره کتاب از معیارهای کلی در این ارزیابی است .
وی به برخی از کتاب شناسی‌های مهم اشاره کرد و افزود: الفهرست، کشف الظنون عن اسامی الکتب و الفنون، فرهنگ سخنوران، فهرست مقالات، کتاب شناسی نظامی، فهرست کتاب‌های چاپی فارسی از کتابشناسی‌های مهم است.
خانم عبدالله پور در ادامه به معرفی مراجع مربوط به حدیث و همچنین منابع تصوف و عرفان پرداخت و تصریح کرد: سفینه البحار، اصول کافی، تهذیب الاحکام و حدیث اهل سنت و جامع الاصول فی احادیث الرسول از مراجع حدیثی و کشف المحجوب، طبقات الصوفیه، رساله قشریه، تذکره الاولیاء، مرصادالعباد و غیره ازمنبع تصوف و عرفان هستند.
وی اشاره کرد: اگر بخواهیم درباره‌ موضوعی تحقیق کنیم، ابتدا باید بررسی کنیم در این باره کتاب، رساله یا مقاله مستقلی نوشته شده یا خیر؟ درطی جست وجو اگر دریافتیم کار کاملی انجام شده، ادامه آن در همان موضوع تکراری، موجب اتلاف وقت و هزینه می‌شود لذا برا این کار باید به ترتیب مراحل زیر عمل کرد.
عبدالله پوردر پایان نیز به معرفی کتاب‌های حدیثی شیعه و اهل سنت، منبع تاریخی و منابع مربوط به نهج البلاغه پرداخت.