معاون پژوهش حوزه فاطمه الزهرا(س) گله دار:

انتخاب موضوع مهم‌ترین گام در نگارش مقاله است

شناسه خبر : 77500

1398/03/19

تعداد بازدید : 57

انتخاب موضوع مهم‌ترین گام در نگارش مقاله است
معاون پژوهش حوزه فاطمه الزهرا(سلام الله علیها ) انتخاب موضوع را مهم‌ترین گام در نگارش مقاله دانست.

به گزارش خبرگزاری کوثر از استان فارس، خانم رضایی در جمع طلاب به نحوه انتخاب موضوع مقاله پرداخت و گفت: اولین و مهم‌ترین گام در نگارش مقاله انتخاب موضوع با توجه به سطح دانش نویسنده، مرتبه علمی، علاقه و سایر امکانات و توانمندی‌های موضوع یا مساله محور بودن مقاله است.
وی به بیان تعریف مقاله پرداخت و تصریح کرد: مقاله، نوشته‌ای است که حول یک سوال یا مساله شکل می‌گیرد که در اصل به معنی گفتار و ساختار مقاله متفاوت از پایان نامه یا رساله است و می‌تواند فشرده یک تحقیق مفصل باشد.
خانم رضایی به تفاوت مقاله علمی- ترویجی با مقاله علمی- تخصصی اشاره کرد و گفت: تفاوت این دو مقاله با مقاله علمی - پژوهشی در این است که ابداع در آن وجود ندارد و مطالب پیشین را با بیان، روش و تفسیری جدید، مطرح می‌کند.
وی به هدف پژوهشگر از مقاله علمی ترویجی اشاره کرد و افزود: پژوهشگر در مقاله علمی ترویجی به دنبال خلاصه کردن و استنتاج مباحث و ایده‌های دیگران است، بدون اینکه مساله جدیدی به آن اضافه کند.
وی بیان کرد: مقاله علمی - تخصصی از لحاظ علمی یک درجه پایین‌تر از مقاله علمی- ترویجی است زیرا در این نوع مقاله تنها به گردآوری نظاممند مطالبی پیرامون موضوع خاصی جهت تسهیل مطالعه برای مخاطبان پرداخته می‌شود.