مدیر حوزه‌های علمیه خواهران کشور:

ثمره نهادهای حوزوی راه‌یابی قرآن به سبک زندگی مردم باشد/ پژوهش‌های قرآنی سهم کنشگری خود را پیدا کنند

شناسه خبر : 77441

1398/03/04

تعداد بازدید : 202

ثمره نهادهای حوزوی راه‌یابی قرآن به سبک زندگی مردم باشد/ پژوهش‌های قرآنی سهم کنشگری خود را پیدا کنند
مدیر حوزه‌های علمیه خواهران کشور گفت: همه دستگاه‌ها از جمله حوزه‌های علمیه، دستگاه‌های روحانیت و دستگاه‌های تعلیم و تربیت تنها زمانی به نتیجه می‌رسند که بتوانند زندگی مردم را براساس آموزه‌های قرآن شکل دهند و اگر ما این دیدگاه‌ را نداشته باشیم و تمام این چرخه را مد نظر قرار ندهیم عملکرد موفقی نخواهیم داشت.

به گزارش خبرگزاری کوثر، حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالکریم بهجت‌پور در مراسم اختتامیه نمایشگاه دستاوردهای قرآنی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم که پیش از ظهر امروز در سالن همایش‌های غدیر برگزار شد، ضمن تسلیت به مناسبت ایام شهادت امام علی(ع) بیان کرد: سال‌هاست که از فعالیت‌های دفتر تبلیغات اسلامی آگاه هستم و در زمینه‌های قرآنی با این مجموعه همکاری‌ داشته‌ام، دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم مجموعه‌ای است که از هیچ تلاش برای ارتقا جایگاه قرآن دریغ نکرده و در جایگاه خادمی قرآن در تمام عرصه‌ها وارد شده است.
وی با بیان اینکه مجلات علمی، پژوهشی و ترویجی و نرم‌افزارهای مختلف قرآنی بیانگر فعالیت‌های گسترده دفتر تبلیغات اسلامی در عرصه‌های قرآنی است افزود: دفتر تبلیغات اسلامی یکی از گوهرهای درخشان حوزوی در عرصه‌های قرآنی بوده و به‌عنوان یکی از پایگاه‌های گسترش قرآن در حوزه‌های علمیه شناخته شده است.
حجت‌الاسلام والمسلمین بهجت‌پور خاطرنشان کرد: شخصیت‌ قرآنی داشتن یک افتخار برای هر شخص و نهاد است و دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم نیز به اینکه نامش به‌عنوان یک نهاد قرآنی شناخته می‌شود می‌بالد.
مدیر حوزه‌های علمیه خواهران کشور عنوان کرد: چشمه جوشان کمال طلبی را هیچگاه در مجموعه دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم کم‌ فروغ و کم‌تحرک ندیده‌ایم و این مایه افتخار است.
استاد برجسته حوزه‌های علمیه با بیان اینکه دفتر تبلیغات اسلامی یک چرخه کامل ابلاغ پیام دین به مردم است ادامه داد: این چرخه شامل مراحل مختلفی مانند استخراج و نگارش و تبلیغ دین و آموزه‌های قرآنی می‌شود، بزرگ‌ترین چالش پیامبر اکرم(ص) نیز پیرامون مسئله قرآن در مرحله وارد شدن آن به سبک زندگی مردم بود.
حجت‌الاسلام والمسلمین بهجت‌پور تصریح کرد: امام علی(ع) در جنگ جمل و معاویه در جنگ صفین قرآن بلند کردند، ابوموسی اشعری و ابن‌عباس نیز هر دو به‌عنوان مفسران قرآن شناخته می‌شدند، این یک نکته جدی برای پژوهشگران ما است که چه باید بکنیم تا افراد مفسرانی مانند ابوموسی اشعری نداشته باشیم.
مدیر حوزه‌های علمیه خواهران کشور با تأکید بر اینکه دستگاه دین یک دستگاه تربیتی است، ابراز کرد: اگر پژوهش‌ها، مطالعات و دانسته‌ها در میان نخبگان و خواص بچرخند اما نتوانند فضا را برای کنشگران اجتماعی فراهم کنند فایده‌ای ندارند، پژوهش‌ها باید سهم کنشگری خود را پیدا کنند، چراکه جامعه با اسلام شروع می‌شود اما تا مرتبه ایمان بالا می‌رود.
وی افزود: امامت و فقاهت دو جریان‌‌‌اند که در پایان نزول قرآن در سوره‌های توبه و مائده مطرح شده‌اند تا این دو جریان در میان مسلمین مطرح شود و مردم از مرتبه اسلام تا مرحله ایمان رشد کنند.
حجت‌الاسلام والمسلمین بهجت‌پور خاطرنشان کرد: همه دستگاه‌ها از جمله حوزه‌های علمیه، دستگاه‌های روحانیت و دستگاه‌های تعلیم و تربیت تنها زمانی به نتیجه می‌رسند که بتوانند زندگی مردم را براساس آموزه‌های قرآن شکل دهند و اگر ما این دیدگاه‌ را نداشته باشیم و تمام این چرخه را مد نظر قرار ندهیم عملکرد موفقی نخواهیم داشت.
مدیر حوزه‌های علمیه خواهران کشور عنوان کرد: اگر تنها مسائل قرآنی آموزش داده شود اما تربیت قرآنی صورت نگیرد، افرادی مانند ابوموسی اشعری تربیت می‌شود که مکتب بصره را در آموزه‌های قرآنی بنا کرد و ضربه‌های زیادی به اسلام زد، اما تربیت قرآنی افرادی مانند ابن‌عباس‌ها و مالک‌‌اشترها تربیت می‌کند.
وی با بیان اینکه امروز باید بر راه تحقق دین در عرصه زندگی مردم تمرکز داشته باشیم ادامه داد: در این مسیر باید مخاطب‌شناسی خوبی داشته باشیم و متناسب با مخاطبان،‌ آموزش‌ها و تربیت‌های لازم دینی و قرآنی صورت گیرد.