کارشناس دینی:

روش پروردگار دستگیری از بندگان است

شناسه خبر : 77388

1398/03/04

تعداد بازدید : 91

روش پروردگار دستگیری از بندگان است
حجت الاسلام والمسلمین امامی، کارشناس دینی با بیان اینکه انسان ها در زندگی خود تمایل به مچ گیری دارند، افزود: روش پروردگار دستگیری از بندگان است.

به گزارش خبرگزاری کوثر از یزد، حجت الاسلام والمسلمین امامی در جمع طلاب، اساتید و مسئولان مدرسه علمیه معصومیه یزد، به ماهیت گناه اشاره کرد و افزود: گناه عملی است که ضرری دنباله دار دارد و ضرر آن بر جسم و روح غیر قابل جبران است و خدا به همین دلیل، آن را حرام کرده است.

وی اولین محور بحث خود را در مورد خشم و عذاب الهی معرفی کرد و با بیان اینکه محبت زیاد سبب می شود تا والدین فرزند خود را تنبیه کنند، گفت: محبت خداوند نسبت به بنده هایش از محبت مادر نسبت به فرزندش بسیار بیشتر است به همین علت در آیات قرآن ، خداوند انسان ها را از عذاب الهی می ترساند. خدای متعال 24 ساعت نظاره گر ماست و این نشان دهنده عمق محبت او نسبت به بندگانش است.

عضو هیئت امناء مدرسه علمیه معصومیه، در خصوص حرمت اقرار به گناه در غیر از محضر خداوند افزود: همانگونه که پدر و مادر دوست ندارند شخص دیگری فرزندشان را تنبیه کند، خداوند نیز دوست ندارد انسان دیگری بنده اش را تنبیه کند بلکه خدای متعال می خواهد بندگان تنها پیش خودش اقرار کنند.

وی اضافه کرد: روش پروردگار دستگیری از بندگان است نه مچ گیری . انسان ها در زندگی خود معمولاً دوست دارند مچ گیری کنند ولی خداوند این گونه عمل نمی کند به همین علت در بحث اثبات کردن جرم، شرایط سختی قرار داده است. اثبات جرم مخصوصاً در مواردی که حد جاری می شود بسیار سخت و در مواردی حدوداً غیرممکن است.

کارشناس دینی، در بخش بعدی از سخنان خود با طرح این سوال که چرا برخی که مدتی در برخی کشورهای خارجی زندگی می کنند با این که انسان های معتقدی هستند پس از بازگشت به ایران خواهان برگشت به همان کشورها می شوند، افزود: زیرا در برخی از کشورها افراد به یکدیگر کاری ندارند و به عبارت دیگر به حریم خصوصی یکدیگر تجاوز نمی کنند اما در ایران این سبک زندگی هنوز رایج نشده است در حالی که اسلام با حرام کردن غیبت و تهمت بر عدم تجاوز به حریم دیگران تاکید ویژه ای دارد.

وی ادامه داد: طبق دستور اسلام حتی نباید در مورد دیگران قضاوت کرد بنابرین اگر جامعه به سبک اسلامی باشد زندگی در کنار یک مومن لذت بخش خواهد بود.

حجت الاسلام والمسلمین امامی در پایان بحث خود به توبه پذیر بودن خداوند اشاره کرد و گفت: خداوند به اندک توبه ای کل گناهان بنده را می بخشد و حتی تمامی گناهان را تبدیل به حسنات می کند و خداوند می فرمایدکه کسی که توبه کننده است همانند کسی است که اصلا گناه نکرده است؛ البته باید توجه داشت که توبه تا زمانی مورد قبول است که انسان نداند دیگر مهلتی برای زندگی ندارد.