مدیر حوزه علمیه خواهران استان یزد:

حضرت خدیجه(س) پیشانی بندگی بر خاک سایید

شناسه خبر : 77063

1398/02/26

تعداد بازدید : 172

حضرت خدیجه(س) پیشانی بندگی بر خاک سایید
مدیر حوزه علمیه خواهران استان یزد بیان کرد: حضرت خدیجه(سلام الله علیها) اولین بانویی که همراه امام علی(علیه السلام) با پیامبر(صلی الله علیه و آله) به نماز ایستاد و پیشانی بندگی بر خاک سایید.

به گزارش خبرگزاری کوثر از یزد، حجت الاسلام و المسلمین محمد کارگر شورکی بیان کرد: پیامبر(صلی الله علیه و آله) فرموند که«اسلام با شمشیر علی(علیه السلام) و مال خدیجه(سلام الله علیها) بر پا و استوار شد و استقامت یافت».

وی بیان کرد: سخن گفتن در مورد حضرت خدیجه(سلام الله علیها) دشوار است چرا که شخصیت این بانوی بزرگوار، در اوج کمال و جلال، عفت و پاکدامنی، ایثار و فداکاری است.

وی ادامه داد: به راستی تعبیر«بانوی دوراندیش و خردمند» تعبیر درستی است که تاریخ نگاران برای این بانوی بزرگوار به کار برده اند زیرا حضرت خدیجه(سلام الله علیها) در عین ثروت فراوان و خواستگاران ثروتمند، محمد یتیم را بر سایرین ترجیح داد و او را برگزید، با وی ازواج کرد و سپس تمام اموال خود را در اختیار پیامبر گرامی اسلام(صلی الله علیه و آله) قرار داد تا در راه اسلام و پیشرفت آن هزینه کند، او با خدا معامله کرد، خدا هم چه زیبا مزدش را داد و به او کوثر عنایت کرد که افتخاری بس بزرگ است که در دو عالم نصیب او شده است.

مدیر حوزه علمیه خواهران استان یزد، افزود: خانه حضرت خدیجه(سلام الله علیها) همیشه کعبه آمال مردم بینوا و پناهگاه نیازمندان و ایثار  ایشان بی مانند بود و هر گاه پیامبر(صلی الله علیه و آله) از تکذیب قریش و اذیت های آنان محزون و آزرده می شدند، همراهی حضرت خدیجه(علیها السلام)، مایه آرامش و تسلای خاطر رسول خدا(صلی الله علیه و آله) می شد.

وی گفت: حضرت خدیجه(علیها السلام) نخستین زنی بود که به پیامبری حضرت محمد(صلی الله علیه و آله) ایمان آورد و اولین بانویی بود که همراه امام علی(علیه السلام) با پیامبر به نماز ایستاد و پیشانی بندگی بر خاک سایید.

 حجت الاسلام و المسلمین کارگر شورکی بیان کرد: اکنون که سالروز رحلت این بانوی بزرگوار با شهادت آیت الله صدوقی همزمان شده است، این همراهی را  گرامی می داریم و از شهید محراب دیارمان که همگام با امام راحل(قدس سره) همواره با ظالمان زمان خویش در جنگ و ستیز بودند و در جریان موضع گیری قاطع علماء و مراجع بزرگ در مقابل نظام شاهنشاهی، نقش هماهنگ کنندگی ایشان در بسیج مردم و روحانیت یزد، چشم گیر و غیر قابل فراموشی است، یاد می کنیم.

وی ادامه داد: شهید صدوقی(رحمه الله علیه) آن بزرگ مرد دیارمان، حوزه درس را در یزد تشکیل داد و خدمات عمرانی، فرهنگی و نحوه خدمت رسانی این عالم بزرگوار  به گونه ای بود که او را به حضرت خضر نبی(علیه السلام) تشبیه کرده اند؛ چرا که گفته اند که حضرت خضر(علیه السلام) هر کجا که می نشست، آنجا سبز و خرم می شد و آیه الله صدوقی نیز به هر دیار که قدم می گذاشت، از خود آثار خیر و باقیات صالحات به یادگار می گذاشت و هرگز تاریخ، خدمات متعهدانه ایشان را فراموش نخواهد کرد.

یاد و خاطره این عالم مبارز و بزرگوار شهید آیت الله صدوقی (ره) و  چهار تن از بانوان نمازگزار که در جریان بمب گذاری تروریستی عناصر ضد انقلاب در 11 رمضان سال 1361 در مسجد ملا اسماعیل یزد، به فیض شهادت رسیدند را گرامی می داریم.