عضو شورای خبرگان رهبری:

طلبه پیشتاز در عرصه علم و عمل باشد

شناسه خبر : 77050

1398/02/26

تعداد بازدید : 133

طلبه پیشتاز در عرصه علم و عمل باشد
عضو شورای خبرگان رهبری پیشتازی طلاب در علم و عمل را ضروری دانست.

به گزارش خبرگزاری کوثر از یزد، حجت الاسلام و المسلمین فاضل گلپایگانی عضو شورای خبرگان رهبری و استاد حوزه و دانشگاه به مناسبت ماه مبارک رمضان در جمع طلاب و اساتید مدرسه علمیه معصومیه(سلام الله علیها) یزد، بیان کرد: انسان تا فلسفه کار خود را نداند و اهمیت موضوع را درک نکند شاید آن اهتمام لازم را نورزد یا در ادامه ممکن است که آن شتابی که در آغاز داشته را از دست بدهد که در این شرایط فلسفه وجودی حوزه و روحانیت کاملا درک نمی شود و انسان از پای کار باز می ماند.

وی با بیان اینکه همه امور به دست خداوند و مشیت اوست، افزود: در عصر ما دومین موجودی که از نظر ارزشی بالاترین و برترین می باشد، حجت خدا در زمین است.

وی ادامه داد: نماینده حضرت حق، سفیر بین خدا و خلق خدا و او بقیِة الله الاعظم می باشد و حجت زمان، واسطه فیض و محور عالمی که فرشتگان از بالا به زمین می آیند و اعمال مقبول بندگان در گروی رضایت حضرت است.

استاد حوزه ادامه داد: حوزه های علمیه خانه های امام زمان(عج الله تعالی) هستند و طلاب، سربازان امام یعنی اضافه به او می باشند و مضاف از مضاف الیه کسب فیض می کند و هیچ گروه دیگری از اقشار جامعه چنین ارتباط  و پیوندی با امام زمان(عج الله تعالی فرجه الشریف) ندارند.

حجت  الاسلام  و المسلمین فاضل گلپایگانی در ادامه افزود: حوزه باید جایگاهی برای رسیدن به معنویت و قرب الهی و پیدا کردن جایگاه انبیا اوصیا و مبلغ رسمی اسلام باشد نه اینکه به دنیا و مادیات برسد.

وی ادامه داد: در اسلام و قرآن نخست معرفت ضروری است و مرحله بعد اجرایی کردن و عملیات است زیرا جایگاه ارزشی انسان بالاتر از هر چیزی است، هر چند از لحاظ جایگاه دنیوی طلبه شاید جایگاه پایین تری داشته باشد که این امذ به دلیل حلقه مفقوده ای است که به آن توجه ندارند.

عضو شورای خبرگان رهبری اضافه کرد: طلبه باید پیشتاز در عرصه علم و عمل باشد که در این صورت قابل مقایسه با دیگران نیست البته سرمایه علم با عمل  متفاوت است زیرا سرمایه باید در وجود انسان شکل بگیرد، در اصول کافی دو گونه روایات داریم یکی اینکه«طالبان علم را از راهی که خودشان هم نمی دانند رزقش را تأمین می کنیم، اگر انگیزه اش برای طلب علم خالص باشد» و گروه دیگر از روایات می فرماید که«افرادی که انگیزه شان از علم، طلب دنیاست، آخرتی ندارند».

حجت الاسلام و المسلمین فاضل گلپایگانی با اشاره به اینکه در دنیا علم زیاد است ولی همه این علوم ابزاری برای دنیا و کسب درآمد شده است، افزود: علم نوری بوده که باید انسان را به بالا بکشد هر چند که امروزه برعکس شده و دنیا، علم را به پایین کشیده و ابزار خود قرار داده است.

وی ادامه داد: علم در ابعاد رشد و تعالیم دنیا می تواند کاربرد داشته باشد در صورتی که صبغه الهی به خود بگیرد ؛ اگر این گونه شد متعلم، عالم و عامل الهی قابل ارزش گذاری نخواهد بود؛ چرا که کل متاع دنیا در قبال پاداش خدا قلیل است. 

وی در پایان خطاب به طلاب گفت: علم باید نافع باشد، باید به کیفیت هر چیزی توجه شود نه به کمیت آن و دلگرم به پشتیبانی حضرت ولی عصر(عج الله تعالی فرجه الشریف) و یاری خداوند بود.