استاد حوزه:

خداوند در شب قدر قرآن صامت و ناطق را نازل کرد

شناسه خبر : 77049

1398/02/26

تعداد بازدید : 170

خداوند در شب قدر قرآن صامت و ناطق را نازل کرد
حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحسن امامی، استاد حوزه نزول قران صامت و ناطق را در شب قدر دانست.

به گزارش خبرگزاری کوثر از یزد، حجت‌الاسلام والمسلمین امامی، در جمع اساتید و مسئولان مرکز تخصصی فقه و اصول فاطمه‌ الزهرا(سلام‌ الله علیها) اردکان، با قرائت آیه " انا انزلناه فی لیله‌القدر" گفت: مصادیق مرجع ضمیر "ه" در کلمه "انزلناه" در روایات نور، روح حضرت زهرا(سلام‌ الله علیها)، حضرت صاحب‌ الزمان(عجل‌ الله تعالی فرجه الشریف) و ذکر و قرآن گفته شده است که بنابر ظاهر همان ذکر و قرآن صامت است.

وی در بیان یکی دیگر از تفاسیر مأثوره گفت: در احادیث یکی از معانی ذکر و قرآن در آیه مذکور، قرآن ناطق یعنی یازده امام از فرزندان حضرت زهرا(سلام‌ الله علیها)، از امام حسن(علیه‌السلام) تا حضرت ولیعصر(عجل‌ الله تعالی فرجه الشریف) وارد شده که یکی پس از دیگری و به اذن خدا فرستاده می‌شوند.

وی در تکمیل مفهوم این آیه گفت: اینکه در روایات معنای "لیله" را حضرت فاطمه(سلام‌ الله علیها) و "القدر" را الله ذکر شده بیانگر تفسیر مذکور است.

حجت‌الاسلام والمسلمین امامی در سخنان خود حضرت محمد(صلی‌الله علیه و آله) را الگوی پیروان خود در همه امور خواند و گفت: روایات علت اعطای مقام نبوت و خیر کثیر و سایر نعمت‌های ارزانی شده به آن جناب را حالت "لیله" در رسول اکرم(صلی‌الله علیه و آله) میداند.

وی تصریح کرد: حالت لیله همان احساس خضوعی است که فرد را وادار می‌کند در عین حال که وظایف و تکالیف خود را انجام می‌دهد اعتراف به عجز در بندگی و عدم شناخت حقیقی خداوند نیز داشته باشد.

استاد حوزه در ادامه گفت: درخواست ازدیاد حالت تحیر برای انسان که در دعا سفارش شده به همین مطلب اشاره دارد و وقتی پیامبر(صلی الله علیه و آله) با همه عظمتش چنین حالتی داشته باشد تکلیف ما روشن خواهد بود. وی دلیل تسبیح و تنزیه خداوند در آغاز و پایان هر دعا را همین موضوع دانست.

در  ادامه این مراسم، تجلیل از اساتید مرکز تخصصی فقه و اصول فاطمه‌ الزهرا(سلام‌ الله علیها) اردکان با حضور امام جمعه شهر اردکان انجام شد.