معاون آموزش مرکز تخصصی الزهرا(س) گرگان:

عظمت ماه رمضان به نزول قرآن است

شناسه خبر : 77032

1398/02/26

تعداد بازدید : 130

عظمت ماه رمضان به نزول قرآن است
معاون آموزش مرکز تخصصی الزهرا(سلام الله علیها) گرگان گفت: عظمت ماه رمضان به نزول قرآن است و یکی از دستورات قرآن، روزه گرفتن در این ماه است.

به گزارش خبرگزاری کوثر از گلستان، خانم دوست محمدیان در مراسم محفل انس با قرآن که با حضور طلاب، معاونین و کارکنان مرکز تخصصی و مدرسه علمیه عالی الزهرا(سلام الله علیها) گرگان برگزار شد، ماه مبارک رمضان را ماه عبادت و بندگی و ماه وصول الی الله معرفی کرد و گفت: در اهمیت و فضیلت ماه مبارک رمضان همین بس که رسول مکرم اسلام(صلی الله علیه) می فرمایند که«اگر بدانید در رمضان چه برای شما تقدیر شده است، سپاس خود را برای خدا افزون می کنید».

وی ماه رمضان را ماه برکت، رحمت و مغفرت نام گذاری کرد و افزود: برکت از ویژگی های ماه رمضان و از نوع برکت معنوی است؛ لذا امروزه با توجه به اینکه دشمنان اسلام در تلاشند تا مردم را از معنویت و قرار گرفتن در مسیر الی الله دور سازند، باید بیش از پیش در راستای دریافت معنوی بکوشیم و نهایت استفاده را از این ماه مبارک داشته باشیم.

معاون آموزش مدرسه علمیه عالی الزهرا(سلام الله علیها) گرگان با استناد به روایاتی بر عبادت، تزکیه و خودسازی در این ماه تاکید کرد و ادامه داد: ماه رمضان ماهی است که انسان باید با نماز، دعا، تلاوت قرآن، استغفار و اخلاق نیک با خانواده و اطرافیان خود را بیمه کرده تا بتواند در ماه های دیگر از بهره های معنوی کسب شده در این ماه، بهره مند شود.

دوست محمدیان بار دیگر بر رعایت آداب این ماه تاکید کرد و گفت: همانطور که بهار طبیعت موجب شادابی طبیعت می شود، ماه رمضان بهار معنوی است که می طلبد انسان روح و جان خود را در این ماه جلا داده و خود را در معرض نسیم های الهی قرار دهد.

وی از جمله توصیه های مهم این ماه را تقویت ایمان دانست و خاطرنشان کرد: "ایمان" محور حرکت انسان به سوی خداست، زندگی شیرین دنیوی و عافیت نیکوی اخروی در گروی ایمان و عمل صالح است.

استاد حوزه بیان کرد: عمل صالح شامل تمامی کارهای مثبت و مفید است، چنانچه از بزرگ ترین کارها همچون رسالت انبیا تا کوچک ترین آن مانند برداشتن مانعی از پیش پای مسلمان، نوعی عمل صالح محسوب خواهد شد.

دوست محمدیان "قرآن کریم" را عروة الوثقی الهی نامید و ادامه داد: مهمترین پذیرایی خداوند از بندگان در این ماه، نزول قرآن کریم است، چنانچه بزرگان دین  اسلام از ماه رمضان تعبیر به بهار قرآن کرده اند؛ لذا با این بیان روشن خواهد شد که عظمت ماه رمضان به نزول قرآن است نه به روزه گرفتن و یکی از دستورات قرآن، روزه گرفتن در این ماه است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، به بیان شرح دعای تلاوت قرآن پرداخت و بیان کرد: مراد از شرح صدر در دعای قبل از تلاوت قرآن که حضرت علی(علیه السلام) می فرمایند که«اللَّهُمَّ اشْرَحْ بِالْقُرْآنِ صَدْرِي...» یعنی همان دریادلی و قابلیت بردباری در مقابل شداید است که راه رسیدن به آن معرفت و عمل به قرآن است.

عضو هیئت امنای مجموعه حوزوی الزهرا(سلام الله علیها) گرگان خاطرنشان کرد: شرح صدر رمز موفقیت تمامی مسئولیت های جامعه است چنانچه حضرت موسی(علیه السلام) در رابطه با مدیریت و رهبری خود در جامعه از خداوند تقاضای شرح صدر کرد.

دوست محمدیان گفت: امیرمومنان علی(علیه السلام) در ادامه این دعا از خداوند متعال تقاضا می کند که" وَ اسْتَعْمِلْ بِالْقُرْآنِ بَدَنِي" تا  تمام حرکات او قرآنی شود بدین معنا که از تمام اعضا و جوارح او عمل صالح صادر شود چراکه با عمل صالح انسان به فلاح و رستگاری خواهد رسید.

وی افزود: از دیگر دعاهای امیرمومنان(علیه السلام) در این فراز این است که" وَ نَوِّرْ بِالْقُرْآنِ بَصَرِي" بواسطه قرآن به بینایی، بصیرت و آگاهی دست یابد که این مهم جز از طریق اتصال به قرآن و انس با آن ممکن نخواهد شد چراکه معیار حق و باطل قرآن است و در پرتو قرآن حق و باطل شناخته می شود.

عضو هیئت مدیره موسسه قرآنی الزهرا(سلام الله علیها) گرگان ادامه داد: مراد از این فراز از دعای امام علی(علیه اسلام) که فرمودند که " وَ أَطْلِقْ بِالْقُرْآنِ لِسَانِي" این است که زبان برای اینکه ملکوتی باشد باید با آیات قرآن هماهنگ شود.

وی ادامه داد: براساس روایات عدیده از ائمه هدی(علیهم السلام) عمده گناهان از زبان است لذا اگر زبان کنترل و مودب به آداب الهی شود بسیاری از ناهنجاریها و مشکلات در جامعه حل خواهد شد.

دوست محمدیان تصریح کرد: حضرت علی(علیه السلام) در فراز پایانی این دعا در اجرای مسائل قرآنی از خداوند طلب استمداد و توفیق عمل به دستورات الهی را از خداوند درخواست کرد.