استاد حوزه:

استفاده از شیوه الگویی یکی از شیوه های دعوت به نماز است

شناسه خبر : 76899

1398/02/24

تعداد بازدید : 136

استفاده از شیوه الگویی یکی از شیوه های دعوت به نماز است
حجت الاسلام والمسلمین رحیمیان، استاد حوزه یکی از مؤثرترین شیوه های دعوت به نماز را شیوه الگویی عنوان کرد.

به گزارش خبرگزاری کوثر از یزد، حجت الاسلام والمسلمین رحیمیان در نشست«نماز و شیوه های دعوت به آن» در جمع طلاب مدرسه علمیه حضرت زینب کبری(سلام الله علیها) بیان کرد: رسول مکرم اسلام(صلی الله علیه و آله) در حدیثی می فرمایند که« هر کسی بخواهد کار خیری انجام دهد باید به شیوه ای معروف و نیک باشد» و یکی از مصادیق اعمال نیک و خیر دعوت به نماز است.

وی ادامه داد: شیوه دعوت به اقامه نماز به عنوان یک فریضه الهی باید جذاب و گیرا باشد.

وی در پاسخ به این سؤال که چگونه در هنگام نماز افکار شیطانی و دنیایی را از خود دور کنیم، به جمع کردن حواس و دوری از تفکر به مسائل مادی و دنیوی اشاره کرد و ادامه داد: اگر انسان نتواند تمام ذهن خود را متوجه نماز خود بکند و به معانی اذکاری توجه کند می تواند تا حد زیادی افکار پلید شیطانی را از خود دور کرده و به حضور قلب در نماز برسد و با این روش نه تنها در نماز بلکه در ادامه مسیر زندگیش می تواند خود را از وسوسه های دنیایی حفظ کند.

حجت الاسلام و المسلمین رحیمیان با توضیح این مطلب که نماز حال انسان را هنگام عبادت با خداوند متعال نشان می دهد، خاطر نشان ساخت: بنا بر گفته پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله) که در الصلاة المیزان است، نماز هر فرد درجه و رتبه او را نشان میدهد و افرادی که نمازشان را با حضور قلب و قرب الهی بخوانند حال خوشی دست میدهد که حلاوت و شیرینی آن را در هیچ عبارتی نمیتوانند بچشند.

وی بیان کرد: انسان برای انجام تکلیفش حق ندارد برای خداوند منان، شرط بگذارد و نماز خواندن خود را منوط به برآورده شدن حاجات خود کند.

استاد حوزه در ادامه یکی از شیوه های موثر و کارآمد دعوت به نماز را شیوه الگویی بیان کرد و افزود: 76 درصد آموزش در هر امری میتواند به صورت عملی و با دیدن انجام شود و در این شیوه ما الگویی برای افراد دیگر می شویم و در حضور دیگران و در هرشرایطی به اقامه نماز می پردازیم و با این شیوه عملی آنها را نیز به نماز دعوت میکنیم.

وی ادامه داد: ما باید به گونه ای عمل کنیم که آنها با دیدنمان به یاد عبادت بیفتند و سعی کنیم در بین آنها نوعی محبوبیت و مقبولیت پیدا کنیم و ملاک ما باید خدانمایی باشد نه خود نمایی و ریا.

وی در پایان از دیگر راه های تشویق دیگران به اقامه نماز و امر به این فریضه واجب را استمداد از شهدا و سبک زندگی آنهادانست و افزود: مطالعه زندگی نامه شهدا و ترویج سبک زندگی و نوع نگرش آنها و بیان احتمامی که آن عزیزان برای اقامه نماز در اول وقت داشتند میتواند الگویی بسیار مفید و موثر برای افراد جامعه باشد.