عضو مجمع عمومی جامعه مدرسین قم:

دعا مانند سایر عبادات اثر تربیتی دارد

شناسه خبر : 76871

1398/02/23

تعداد بازدید : 109

دعا مانند سایر عبادات اثر تربیتی دارد
حجت الاسلام والمسلمین پاشایی عضو مجمع عمومی جامعه مدرسین قم گفت: دعا مانند سایر عبادات اثر تربیتی دارد و روح ایمان را در نفوس برمی انگیزد.

به گزارش خبرگزاری کوثر از کردستان، جلسه اخلاق با حضورحجت الاسلام والمسلمین پاشایی عضو مجمع عمومی جامعه مدرسین قم در مرکزتخصصی الزهرا(سلام الله علیها) قروه برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین پاشایی گفت: دین اسلام همه ابعاد زندگی اجتماعی و فردی انسان را مورد توجه قرار داده است و همه افراد را نسبت به یکدیگر و جامعه مسئول می‌داند.

وی امر به معروف و نهی از منکر را از مسئولیتهای دین دانست و افزود: دین امر به معروف و نهی از منکر را به عنوان یکی از فروع دین واجب کرده است و یکی از شرایط استجابت دعا را انجام این وظیفه می‌داند همانگونه که در حدیثی از امیرمؤمنان(ع)آمده است که می‌فرمایند که امر به معروف و نهی از منکر کنید تا خداوند دعایتان را مستجاب کند.

مدرس حوزه علمیه قم در ادامه بیان داشت: انجام هر عبادتی انسان را محبوب درگاه حق تعالی می‌کند و دعا یکی از آن عبادات بلکه افضل آن است ،خداوند روزی دهنده تمام مخلوقات است اما با دعا می‌توان نعمتهای بیشتر و بهتری به سوی خود جلب کرد.

وی بیان کردک دعا آرامش بخش دلهاست و همین آرامش است که روح را از حالت خمودگی بیرون می آورد و به حرکت وا می دارد و گاهی روحیه دلاوری و قهرمانی به دعاکننده می بخشد.

حجت الاسلام والمسلمین پاشایی افزود: دعا به انسان متانت در رفتار، شادی درونی، استعداد پیروزی و استحکام در استقبال از حوادث می دهد و بدین وسیله آدمی توجه زیادی به ذات خداوند متعال پیدا می کند، دعا مانند سایر عبادات اثر تربیتی دارد و روح ایمان را در نفوس برمی انگیزد و انسان، لذت ارتباط با خداوند را درک می کند.

وی دعا را عامل اتکا انسان به خدا و بی نیازی از دیگران دانست و گفت: دعا حب الهی را در دل رسوخ می دهد و نفس را از مشغله های بیهوده رها می کند و چراغ امید را در قلب و دل انسان روشن می سازد، دعا کشش بنده ضعیف و نیازمند به سوی خداوند کریم و وسیله قرب الهی است.