استاد حوزه:

توکل و تلاش از رموز توفیق هستند

شناسه خبر : 76713

1398/02/21

تعداد بازدید : 173

توکل و تلاش از رموز توفیق هستند
خانم مازارچی استاد حوزه، اخلاق زندگی را در سه واژه توکل، تلاش و تضمین دانست.

به گزارش خبرگزاری کوثر از یزد، خانم مازارچی در جمع طلاب مدرسه علمیه حضرت زینب(سلام الله علیها) یزد، اظهار داشت: اخلاق زندگی در سه واژه توکل، تلاش و تضمین، خلاصه می شود و این سه واژه به عنوان سه رمز توفیق، می تواند در زندگی بسیار مفید و موثر باشد.

وی در تشریح سه رمز توفیق افزود: هیچ کاری بدون توکل پایان خوبی ندارد و در کنار توکل، انسان باید تلاش مفید و موثر داشته باشد و به آن مجهز شود.

وی ادامه داد: یکی دیگر از عوامل توفیق، تضمین است که مقدمات هر کاری را شامل می شود، برای مثال تضمین، برای سفر، توشه راه است و برای کلاس درس، آمادگی قبلی اطلاعات می باشد و یا برای امتحان، ذکر آیت الکرسی است.

استاد حوزه با بیان اینکه سکون با سکوت متفاوت است، اظهار داشت: سکوت، شکننده است و عامل انفجار و نتیجه آن به هم ریختگی است در صورتیکه سکون به معنی آرامش است.

وی ادامه داد: امام حسین(علیه السلام) می فرمایند که«المومن لیسکن الی المومن» یعنی مومن کنار مومن آرامش می یابد و بارها امام حسین(علیه السلام) ذکر کرده اند که زندگی برای من بدون رباب آرامش ندارد.

خانم مازارچی با اشاره به روایتی از امام سجاد(علیه السلام) گشاده رویی را اولین ویژگی یک معلم و مبلغ موفق دانست و افزود: گشاده رویی با خوشرویی متفاوت است زیرا خوشرویی می تواند عامل گناه برای زنان باشد ولی گشاده رویی این چنین نیست اینکه به هرکس رسیدی سلام کنی و هر سلامی را به خوبی و متناسب با موقعیت خودش  جواب دهی نمونه ای از گشاده رویی است.

وی، مهربان بودن و مهر ورزی را دو ویژگی دیگر یک مبلغ و معلم موفق دانست و افزود: مهربانی یعنی اینکه یک معلم با آگاهی و لبخند به شاگردان درس می دهد ولی یک معلم مهرورز قبل از شروع درس به احوال پرسی بچه ها می پردازد و یک آرامشی را کنار تدریس خود به شاگردان تزریق می کند.

خانم مازارچی با بیان اینکه انسانی که مهربان باشد ولی مهرورز نباشد دیگران را به مهلکه هلاکت می کشاند، ادامه داد: کسانی عاقبت به خیر می شوند که علاوه بر اینکه مهربان هستند مهرورز نیز باشند یعنی کار خوب را خوب انجام می دهند و دنیای آرامش، محبت و مهربانی را ترزیق می کنند و عامل سکون دل دیگران هستند.

وی، گذشت را اولین مهارت سازگاری همسران موفق دانست و تصریح کرد: یکی از مقوله های گذشت این است که به رفتار های نامطلوب همسر که چشمگیر نیست  و  به کارهایی که در خفا از سوی او انجام می پذیرد، اهمیت ندهیم .

استاد حوزه با اشاره به سوره واقعه به ویژگیهای زنان بهشتی پرداخت و اظهار داشت: از نظر قرآن زنان بهشتی شیفته شوهران خود و عاشق و دیوانه شوهرند که باید مواظب باشیم چرا که گاهی احساس هجوم، عوامل بیرونی و رفتار دیگران، کنترل و ارامش ما را به هم می زند و همین امر باعث کم رنگ شدن رابطه عاطفی زن با همسر خواهد شد و وقتی با این حالت وارد زندگی شویم انسان متعادلی نیستیم.

وی دومین مهارت سازگاری بین همسران موفق را ابراز مهر دانست و افزود: یکی از موارد ابراز مهر و محبت دعاست زیرا دعا در حق همسر مانند دعا در حق فرزند و پدر و مادر نیست و یک پیش شرط دارد و باید روبروی او و حضوری باشد.

خانم مازارچی به بیان نتایج دعا در حق همسر پرداخت و ادامه داد: دعا در حق همسر مصداق بارز محبت و بهترین نمودار ابراز محبت است و باعث جلب توجه رحمت الهی می شود و همسران به محبت هم اطلاع پیدا میکنند لذا بخش زیادی از مشکلات زندگی را به جان می خرند و سنگ صبور یکدیگر خواهند شد.