کارشناس سلامت روان:

خودآگاهی مهم ترین عامل کاهش اضطراب در افراد است

شناسه خبر : 76545

1398/02/26

تعداد بازدید : 154

خودآگاهی مهم ترین عامل کاهش اضطراب در افراد است
کارشناس سلامت روان بیان کرد: خودآگاهی مهمترین عامل کاهش اضطراب، استرس و افسردگی در افراد است.

به گزارش خبرگزاری کوثر از کرمانشاه، خانم حسن پور  در نشست بهداشتی " کاهش استرس و اضطراب " که با همکاری شبکه بهداشت شهرستان قصرشیرین در مدرسه علمیه امام حسین(علیه السلام) با حضور طلاب و اساتید در سالن اجتماعات این مدرسه برگزار شد، در ابتدا تعریفی از خودآگاهی ارائه کرد و افزود: تفاوت استرس و اضطراب در ظاهر کاملأ مشخص نیست و گاهی این دو واژه به جای یکدیگر استفاده می شود.

وی با تأکید بر اینکه استرس و اضطراب هر دو در دسته افکار منفی کذایی قرار می گیرند، اما با یکدیگر متفاوت اند؛ گفت: در واقع پی بردن به تفاوت استرس و اضطراب دقت زیادی می طلبد و خودآگاهی مهم ترین عامل کاهش اضطراب، استرس و افسردگی در افراد است.

کارشناس بهداشت خاطر نشان کرد: استرس واکنش بدن در برابر تغییرها و چالش هاست و از نظر مدت زمان و شدت، در افراد مختلف متفاوت است اما اضطراب مرحله ی پیشرفته تر از استرس است و هنگامی که به صورت یک مشکل بهداشت روانی در می آید برای فرد یا اطرافیانش رنج آور و ناراحت کننده است و همین امر مانع رسیدن او به اهدافش می شود.

خانم حسن پور در ادامه گفت: تحقیقات نشان داده اند افراد پرتحرک در مقایسه با افراد بی تحرک با میزان کمتر اضطراب و افسردگی مواجه هستند، به همین دلیل ورزش یکی از بهترین راهکارهای مقابله با اضطراب و افسردگی است و مسئله قابل توجه این است که کسانی که دارای استرس، اضطراب و افسردگی هستند بدون مراجعه به پزشک روان شناس و درمان سخت می توانند به شرایط نرمال و معمولی خویش بازگردند.

وی در پایان با تأکید بر آموختن روش صحیح زندگی کردن یادآور شد: در زندگی هر فرد گاهی اوقات روزمرگی و تکرار بوجود می آید که این یکی از عوامل بروز افسردگی است که البته اگر با برنامه ریزی صحیح فعالیتهای متفاوتی را روزانه انجام دهیم قطعأ از بروز استرس، اضطراب و در نهایت افسردگی در امان هستیم.

معاینه اساتید، کادر و طلاب مدرسه علمیه امام حسین(علیه السلام) توسط پزشک اعزامی به مناسبت هفته سلامت از دیگر برنامه ها در این مدرسه بود.