آیت الله اعرافی:

پایه های تحلیلی شهید مطهری متقن بود

شناسه خبر : 76406

1398/02/17

تعداد بازدید : 130

پایه های تحلیلی شهید مطهری متقن بود
مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور پایه های تحلیلی شهید مطهری را متقن عنوان کرد.

به گزارش خبرگزاری کوثر از یزد، آیت الله اعرافی در دیداری که به مناسبت بزرگداشت مقام معلم با مدیران 22 مدرسه علمیه خواهران استان یزد از 10 شهرستان ابرکوه، اردکان، اشکذر، بافق، بهاباد، تفت، خاتم، میبد، مهریز و یزد و با همراهی  حجت الاسلام و المسلمین کارگر شورکی، مدیر حوزه علمیه خواهران استان یزد و معاونان و کادر مدیریت حوزه خواهران استان یزد انجام شد، به بررسی ابعاد شخصیتی و علمی شهید مطهری(ره) پرداخت و اذعان کرد: شهید مطهری(رحمه الله علیه) نماد یک عالم شایسته، اهل کار و تلاش، الگو و طراز و ممتاز است که از حوزه علمیه برخاست.

وی از«جامعیت» به عنوان یکی از ویژگی بارز شهید مطهری پس از تلاش و کار نام برد و گفت: جامعیت شهید مطهری(رحمه الله علیه) همراه با صاحب نظری و عمق است، یعنی در علوم اسلامی، فقه و اصول، فلسفه، کلام و تفسیر که علوم پایه حوزه به شمار می روند، مجتهد و صاحب نظر  بود ونکته برجسته در سیره استاد شهید این است که یک متفکر تحلیل گراست و در عمق مطلب می رود.

آیت الله اعرافی خاطر نشان کرد: کتب«داستان راستان» تا«اصول فلسفه و روش رئالیسم» و همچنین در بیش از 70 عنوان کتاب، صدها مقاله و سخنرانی شهید مطهری این ویژگی تحلیل گری وجود دارد که طرف را به اقرار و اعتراف وادار می کند.

مدیر حوزه های علمیه کشور ابراز کرد: جرأت شهید مطهری(رحمه الله علیه) همراه با عقلانیت و تحلیل گری در حساس ترین مورد اختلاف جامعه قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در مورد پیشرفت زنان باعث می شود که از عهده آن برآید و مثل او کمتر کسی را می بینیم که پایه های تحلیلی او متقن باشد.

آیت الله اعرافی، ویژگی دیگر شهید مطهری(رحمه الله علیه) را تسلط بر ادبیات عربی و فارسی عنوان کرد و گفت: استاد مطهری در فارسی نویسی حوزوی و علوم اسلامی و معارف الهی نقطه عطف در تاریخ حوزه است و انس او با ادبیات فارسی و عربی بوده است.

وی ادامه داد: ایشان 20 بار کتاب گلستان را مطالعه کرده است و قلمش تشریفاتی نیست و بدون غلط و زرق و برق است، ادبیات او روان، دقیق، درست و جذاب است و در سخن هم سبک خاصی در خطابه دارد؛ هنر قلم و بیان او مبیّنی بر ذوق روان و ادبیات جذاب اوست.

وی از دیگر ویژگی های مهم شهید مطهری(رحمه الله علیه) را سوژه یابی و موضوع شناسی دانست و افزود: این خصوصیت برجسته ای است و هنر می خواهد تا کسی بتواند از بین هزار مسأله سوژه های مهمی که فکر جامعه را اداره می کند، گردنه های معرفتی را پیدا کند و در آن موضوع ویژه انگشت بگذارد و آن را حل کند و این مهم نیازمند ذهن تحلیلی و اجتماعی است.

آیت الله اعرافی بیان کرد: شهید مطهری(رحمه الله علیه) ذهن اجتماعی، موضوع شناس و سوژه یاب داشت و  تمام آنچه نوشته، مبیّن این است که در موضوع شناسی و سوژه هایی که جامعه را به سمت گمراهی می برد به زیبایی تمام تحلیل می کند.

وی ادامه داد: اینکه بتوان معارف را با زندگی و نیازهای فکری جامعه گره زد و آنها را یافت و با نکات بسیار دقیق و عمیق حل کرد مثل کتاب«خدمات متقابل اسلام و ایران» هنر شهید مطهری بوده است، چنانچه برخی از کنار آن عبور کرده اند، ولی شهید مطهری(رحمه الله علیه) می دانسته که بحث پایه ای است و باید گره آن باز شود و تا این زمان بهترین کتاب درباره ملیت و اسلامیت به شمار می رود.

مدیر حوزه های علمیه کشور گفت: تمام این موضوعات در کنار مقالات و گفته های ایشان و مباحثات و کتاب ها مبتنی برآشنایی با علوم و معارف عصر خویش است، به طوری که استاد بر فلسفه های غربی مسلط بود و دقیق می دانست و حتی مارکسیسم را از صاحب نظران آن بهتر می شناخت و این هنر را داشت که از فلسفه ها و علوم اجتماعی منتفع شود و به معارف اسلامی گره بزند.

وی با اشاره به اینکه عرضه مضامین نو و تازه به کتاب و سنت یکی دیگر از هنرهای شهید مطهری بود، خاطرنشان کرد: ویژگی مسائل اخلاقی و روحی ایشان بالا و ممتاز بود و او مرد یتحلیل و نظریه پردازی و همچنین مرد میدان عمل بود و همراه امام خمینی(رحمه الله علیه) تا مرز شهادت ماند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: حوزه های علمیه خواهران شجره طیبه ای است که غرس شد و مسیر رشد و بالندگی خود را طی کرده و سایه اش را بر همه مناطق شهری و روستایی گسترانده است.

آیت الله اعرافی، تأسیس مدارس علمیه خواهران را  از برکات انقلاب اسلامی معرفی کرد و افزود: خواهران طلبه باید مقصد عالی و بلند حوزه را دنبال کنند و راه آن تعمیق علمی، اخلاقی و معنوی است.