استاد حوزه:

نماز با حضور قلب موجب قرب الی الله می شود

شناسه خبر : 76098

1398/03/26

تعداد بازدید : 71

نماز با حضور قلب موجب قرب الی الله می شود
استاد حوزه نماز با حضور قلب را موجب تربیت انسان و قرب الی الله و دوری از فحشاء و منکرات دانست.

به گزارش خبرگزاری کوثر از استان فارس، خانم عباسی به موضوع اهمیت حضور قلب در عبادت پرداخت و گفت: روح نماز، حضور قلب است؛ هر چند نماز بی حضور قلب نیز صحیح و موجب اسقاط تکلیف و وظیفه می‌شود؛ ولی آنچه که انسان را تربیت و معراج مؤمن نامیده شده و او را از فحشا و منکر و مفاسد اخلاقی باز می‌دارد و به سوی خوبی‌ها سوق می‌دهد و موجب«قرب الی الله» می شود، همان نماز با حضور قلب است.‌
وی افزود: جایگاه نماز اوّل وقت به گونه‌یست که حتی جهاد و جنگ در راه خدا نیز باعث نمی‌شود تا انسان آن را از اول وقت به تأخیر بیندازد و نماز یکی از مهمترین و اساسی‌ترین دستورالعمل انسان‌سازی و سیر و سلوک معنوی است.
خانم عباسی در ادامه تصریح کرد: وقتی جامعه اسلامی مقیّد به خواندن نماز اول وقت باشند در هر منطقه غالب مردم هم‌زمان به نماز خواهند ایستاد که این مسأله آمادگی آنان را برای جماعت و ایجاد صفوف گسترده و پرجمعیت بیشتر می‌کند.
استاد حوزه خاطرنشان کرد: افزایش خشوع در نماز و دوری از تعلقات دنیایی زمینه‌ساز داشتن تمرکز و حضور قلب در به جای آوردن نماز و عبادت است.
وی تصریح کرد: تا زمانیکه از اشتغالات ذهنی و فکری دنیا دوری نکنیم، نمی‌توانیم به تمرکز مورد نظر دست یابیم البته زمانیکه انسان در هر امری توکل به خدا را مدنظر داشته باشد به راحتی می‌تواند در هنگام عبادت حضور قلب پیدا کند.
وی در مورد عدم استجابت دعا در برخی موارد گفت: تا زمانی که انسان موانع را از سر راهش برندارد و به عبادت و راز و نیاز با خداوند بپردازد نباید انتظار استجابت دعا داشته باشد.