استاد حوزه:

تلاش برای تحقق آرمان های کتاب و سنت ضروری است

شناسه خبر : 75835

1398/02/23

تعداد بازدید : 129

تلاش برای تحقق آرمان های کتاب و سنت ضروری است
خانم احمدی استاد حوزه پیرامون انتظار سازنده توضیح داد: انتظار سازنده موردنظر تعالیم اسلامی این است که یک مسلمان و منتظر برای تحقق آرمان هایی که از کتاب و سنت دریافت کرده تلاش می کند.

به گزارش خبرگزاری کوثر از گلستان، ویژه مراسم میلاد امام زمان(عجل الله تعالی) با حضور جمع کثیری از بانوان در مدرسه علمیه عالی الزهرا(سلام الله علیها) برگزار شد.

خانم احمدی در این مراسم با استناد به روایتی از نبی مکرم اسلام(صلی الله علیه و آله)، بهترین اعمال امت پیامبر(صلی الله علیه و آله) را انتظار فرج دانست و به بحث پیرامون اخلاق منتظران پرداخت و بیان کرد: اخلاق، بیان کننده صفت هایی است که انسان باید در خود ایجاد کند تا رفتارهای ارادی صادر شده از او، نیکو و پسندیده و صفت های بد از او دور شود؛ به طور کلی اخلاق شامل اعمال خوب و بد و وظایف می شود.

وی افزود: اخلاق منتظران واقعی در زمان غیبت؛ دوری از اعمال زشت، آراسته شدن به فضیلت های امام غایب و پیاده شدن عملی این فضایل در زندگی فردی و اجتماعی است.

استاد حوزه با استناد به روایات وارده از ائمه معصومین(علیهم السلام) ادامه داد: زمین هرگز از حجت الهی خالی نبوده وإلا اهلش را فرو می برد که این حجت الهی یا ظاهر و آشکار است و یا نهان و پنهان، چنانچه در آیه 20 سوره مبارکه لقمان استفاده می شود که "خداوند تبارک و تعالی از امامان معصوم(علیهم السلام) از نعمت های الهی یاد می کند که یا پنهانند و یا آشکار"، لذا امام زمان(عج الله تعالی) به عنوان نعمت مخفی است که خداوند به همگان عطا فرموده است.

احمدی با اشاره به اینکه هر آنچه اهداف انبیا و امامان بالاتر و گسترده تر باشد به همان میزان زمینه سازی برای تحقق اهداف نیز لازم است، خاطرنشان کرد: گستره و وسعت اهدافی که خداوند برای امام زمان(عجل الله تعالی) در نظر گرفته است، طول غیبتی متناسب با آن را می طلبد تا زمینه ظهور منجی عالم بشریت به وجود آید و علاوه بر اقامه توحید و عدل در سراسر عالم، استمرار نیز داشته باشد.

وی ابراز کرد: با وجود غیبت امام زمان(عج الله تعالی)، خداوند متعال مومنین را در سطحی از ادراک بالا می برد که توانایی ارتباط با امام غایب را دارند و به نور ولایت آن حضرت روشن می شوند، البته این مهم در سایه تقویت ایمان و اطاعت از فرامین و دستورات الهی ممکن و میسر خواهد بود.

مربی فیض نور این مدرسه به بیان خصلت ها و ویژگی های منتظران پرداخت و اولین ویژگی یک منتظر را؛ ثبات قدم در پذیرش سرپرستی و ولایت اهل بیت(علیهم السلام) معرفی کرد.

احمدی عنوان کرد: از دیگر ویژگی های یک منتظر واقعی؛ سامان بخشیدن به وضعیت فکری، روحی و عملی منتظر است به گونه ای که سنخیت کاملی با امام زمان(عج الله تعالی) برقرار کند، چنانچه آیه 200 سوره آل عمران بر این مطلب دلالت دارد که مراد از "اصبروا" صبر بر ادای واجبات، "صابروا " شکیبایی بر اذیت دشمنان و "رابطوا" رابطه ناگسستنی با امام عصر(عج الله تعالی) است.

وی با استناد به روایتی از ائمه هدی(لیهم السلام)، رابطه امام نسبت به مردم را به منزله رابطه روح به بدن دانست و گفت: از دیگر ویژگی های یک منتظر واقعی؛ پاسداری از دین و حفظ حقوق مردم از طریق امر به معروف و نهی از منکر است چنانچه اصلاح جامعه در سایه این مهم تحقق می یابد، در اهمیت این مطلب همین بس که براساس آیه 110 آل عمران "خداوند متعال بهترین امت را کسانی معرفی می کنند که امر به معروف و نهی از منکر دارند".

مبلغ حوزه پیرامون انتظار سازنده توضیح داد: انتظار سازنده مورد نظر تعالیم اسلامی، این است که یک مسلمان و منتظر برای تحقق آرمان هایی که از کتاب و سنت دریافت کرده تلاش می کند، چنانچه حضرت مهدی(عجل الله تعالی) قله حرکت برای نابودی ظلم و رفع جهل است و در زمان غیبت باید در این مسیر حرکت شود.