به قلم رامین جهان‌پور صورت گرفت

معرفی بندر انزلی به نوجوانان در قالب کتابی داستانی

شناسه خبر : 75623

1398/01/27

تعداد بازدید : 56

معرفی بندر انزلی به نوجوانان در قالب کتابی داستانی
کتاب «من انزلی را دوست دارم» نوشته رامین جهان‌پور توسط اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان منتشر و راهی بازار نشر شد.


به گزارش خبرگزاری کوثر، کتاب «من انزلی را دوست دارم» نوشته رامین جهان‌پور به‌تازگی توسط اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان منتشر و راهی بازار نشر شده است.

این کتاب در قالب نوشته‌های یک پسربچه نوجوان به نام نیما نوشته شده که کلاس ششم دبستان را با نمره قبولی تمام کرده و دوست دارد دریانورد شود. او می‌خواهد وقتی بزرگ شد، کاپیتان کشتی شود. حالا قرار است پدرش او را با ماشین به بندر انزلی ببرد تا از نزدیک کارهای مربوط به دریا و دریانوردی را ببیند.

نویسنده در این کتاب، به بهانه معرفی بندر انزلی، استان گیلان و مشاهیرش را به بچه‌ها معرفی کرده است.

در قسمتی از این کتاب می‌خوانیم:

جرثقیل وقتی کانتینرها را روی کشنده می‌گذارد، ماشین به‌سرعت به‌طرف اسکله به راه می‌افتد تا بارها را به کشتی برساند. در همان لحظه مهندسی که لباس ایمنی به تن دارد از راه می‌رسد و بابا با دیدن او از رکاب ماشین پایین می‌رود. من هم پشت سرش می‌روم. بابا با مهندس سلام و احوال‌پرسی می‌کند و آن‌ها بسیار صمیمی با هم برخورد می‌کنند. بابا به مهندس می‌گوید: «نیما خیلی دوست دارد از نزدیک بارگیری کشتی‌ها را تماشا کند.» مهندس هم لبخندی می‌زند و می‌گوید: «حتما او را به آن‌جا خواهیم برد به‌شرط آن‌که لباس ایمنی به تن کند!»

به همراه بابا به اتاقک مهندس می‌رویم و در آن‌جا یک کلاه، یک دست لباس و یک جفت کفش ایمنی به من می‌دهند و می‌پوشم. لباس ایمنی برایم بزرگ است و به‌قول معروف به تنم زار می‌زند.

از داخل محوطه بارانداز به همراه مهندس به‌طرف لنگرگاه به راه می‌افتیم. محوطه، پر از چوب‌ها و آهن‌آلات و کانتینرهایی است که در یک ردیف چیده شده است. مهندس می‌گوید: «این‌هایی که می‌بینی تمام بارهای وارداتی و صادراتی ما هستند که بخشی از آن‌ها کشورهای خارجی وارد شده و بخشی دیگری هم قرار است توسط کشتی‌های ما به آن‌طرف مرز فرستاده شود.»

این کتاب با ۷۱ صفحه مصور، شمارگان هزار نسخه و قیمت ۱۰ هزار تومان منتشر شده است.