داور افغانستانی مسابقات بین‌المللی قرآن کریم:

رعایت دقت در داوری مسابقات ایران، مثال‌زدنی‌ است

شناسه خبر : 75513

1398/01/25

تعداد بازدید : 50

رعایت دقت در داوری مسابقات ایران، مثال‌زدنی‌ است
داور افغانستانی سی و ششمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم، رعایت انصاف و دقت در داوری مسابقات ایران را بیش از مسابقات قرآن در کشورهای دیگر دانست و آن را مثال زدنی توصیف کرد.


به گزارش خبرگزاری کوثر به نقل از ایکنا «امان الله احمدی» از داوران سی و ششمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم در ایران است که داوری در بخش تجوید را بر عهده دارد.
 
وی درباره سطح کیفی شرکت‌کنندگان این دوره از مسابقات گفت: از نظر سطح تجوید، شرکت‌کنندگان با هم تفاوت دارند. با اینکه سال‌های قبل در این مسابقات حضور نداشتم اما از طریق تلویزیون دنبال می‌کردم و باید بگویم سطح مسابقات امسال نسبت به آنچه قبلا دیده‌ام بهتر است.

وی افزود: امسال قاریان خوبی در مسابقات حاضرند. من خودم ۱۴ سال قبل به عنوان قاری در این مسابقات شرکت داشتم اما امسال، قاریان به ویژه از نظر تجوید، سطح بالایی دارند.

احمدی درباره سابقه داوری خود گفت: پیش از این، یک دوره در کشور مصر به عنوان ناظر شرکت کردم. در افغانستان هم در مسابقات بین ولایات داور بوده‌ام اما این نخستین بار است که در ایران داوری می‌کنم.

این داور افغانستانی، مسابقات ایران را نسبت به کشورهای دیگر بسیار خوب توصیف کرد و گفت: در مراسم افتتاحیه که برخی داوران نکات و پیشنهادهایی را مطرح می‌کردند، به همکاران گفتم که کیفیت مسابقات ایران از هر لحاظ، هم از نظر نظم و انضباط و هم از نظر داوری، بسیار بالاست. هیچ داوری از نام و کشور شرکت‌کنندگان باخبر نیست و آنها را نمی‌بیند و فقط صدای قاریان را می‌شنود و تنها در پایان مسابقات است که داوران از رتبه شرکت‌کنندگان باخبر می‌شوند.

احمدی درباره داوران این دوره از مسابقات نیز گفت: داورانی که به اینجا دعوت شدند همه در رشته خود، متخصص هستند و در هر بخش، استادان خبره و بزرگواری داریم و داوری‌ها همه با احتیاط و بر اساس آیین‌نامه است و سعی می‌کنیم حتی نیم نمره از کسی ضایع نشود.
 
رعایت انصاف و دقت در داوری مسابقات ایران، مثال‌زدنی‌ است

وی در مورد پیشنهادهای خود در جهت بهبود کیفیت رقابت‌ها گفت: همه ما انسان هستیم و هر  قدر برای بهبود خود تلاش کنیم باز هم جای کار وجود دارد. من فکر می‌کنم لازم است اهل فن و صاحب‌نظران پیشنهاداتی برای بهتر شدن رقابت‌ها بدهند. امسال دوره سی و ششم این مسابقات است و هر سال نسبت به سال قبل بهتر شده است. پیشنهاد خودم در مورد انتخاب شرکت‌کنندگان است که گرچه آنها چند مرحله را پشت سر گذاشته‌اند تا به اینجا برسند اما بهتر است دقت بیشتری در گزینش آنها بشود. چون وقتی آنها در مراحل نهایی تلاوت می‌کنند، مسلمانان جهان، پخش مستقیم تلاوت‌ها را به طور زنده می‌بینند. البته این مساله بیشتر متوجه خود داوران است و ما کوشش خود را کرده‌ایم اما اگر این مراحل بیشتر شود، قاریان بهتری گزینش می‌شوند.

این داور افغانستانی در مورد بخش مخصوص نابینایان گفت: خداوند به آنها اجر بدهد که با سختی بیشتری قرآن را فرا می‌گیرند. به نظر من باید برای آنها امتیازات و تخفیف‌هایی در نظر گرفته شود. اگر نابینایان از بیناها جدا باشند بهتر است و داوری‌ها منصفانه‌تر و به عدالت نزدیک‌تر خواهد بود.

احمدی درباره کشور و مردم ایران نیز گفت: در سال ۸۴ یک بار برای شرکت در بخش حفظ و تفسیر در مسابقات ایران شرکت کردم. مردم ایران بدون اغراق، بسیار مهمان‌نواز هستند و دوستان ایرانی من، بسیار متواضع و خوش برخورد هستند و من بسیار سپاسگزار آنها هستم. در ایران به هیچ وجه احساس غربت نمی‌کنم و آن را وطن خود می‌دانم. احترام مردم ایران به اهل قرآن بسیار جالب توجه است و از این مساله بسیار خرسند هستم.