راه‌یابی نمایندگان ایران به مرحله حضوری مسابقات قرآن قطر

شناسه خبر : 75381

1398/01/21

تعداد بازدید : 189

راه‌یابی نمایندگان ایران به مرحله حضوری مسابقات قرآن قطر
سید جاسم موسوی و حامد خدابخشی از قاریان جمهوری اسلامی ایران به مرحله حضوری سومین دوره مسابقات بین‌المللی تلاوت قرآن جایزه «کتارا»ی قطر راه یافت.به گزارش خبرگزاری کوثر به نقل از وب سایت kataraquran.com؛ مؤسسه فرهنگی «کتارا» در قطر اسامی ۱۰۰ قاری راه‌یافته به مرحله حضوری سومین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن این کشور را اعلام کرد که در آن نام سید جاسم موسوى و حامد خدابخشی نمایندگان کشورمان نیز دیده می‌شود.
 
براساس اطلاعیه این مؤسسه، ۱۷۰۰ قاری از سراسر جهان به صورت غیرحضوری و از طریق ارسال کلیپ تصویری تلاوت خود در این دوره از مسابقات شرکت کردند که در نهایت ۱۰۰ شرکت‌کننده از کشورهای آلمان، ایران، فرانسه، مصر، الجزایر، مراکش، عراق، سوریه، لیبی، یمن، هلند، بنگلادش و ...به مرحله حضوری این رقابت‌ها که در ماه رمضان برگزار می‌شود، راه یافتند.
 
خالد بن ابراهیم السلیطی، مدیرکل مؤسسه در این باره گفت: این ۱۰۰ قاری راه یافته به مرحله حضوری از ۱۱ کشور عربی و ۱۹ کشور غیرعربی هستند و کمیته داوران این مسابقات از اساتید متخصص در حوزه قرائات، احکام و قواعد تجوید، مقامات قرآنی و صوت تشکیل شده است.

یادآوری می‌شود؛ نام‌نویسی برای مشارکت در این دوره مسابقات که با شعار «قرآن را با صدای خوش خود زینت دهید» برگزار می‌شود، تا ۱۱ بهمن‌ماه سال گذشته(۹۷) ادامه داشت.

شیوه شرکت در این مسابقات این گونه است که هر شرکت‌کننده باید ابتدا سه قطعه از آیات قرآن را به مدت پنج دقیقه تلاوت کند که یک بخش آن‌ها باید به صورت ترتیل و دو بخش دیگر به صورت تجوید و براساس مقامات معروف باشد و آن را به صورت غیرحضوری برای کمیته برگزارکننده مسابقات ارسال کند که در نهایت کمیته گزینش از میان شرکت‌کنندگان، صاحبان ۱۰۰ صوت برتر را برای شرکت در مرحله حضوری این رقابت‌ها در دوحه انتخاب می‌کند.
 
راه‌یافتگان به مرحله حضوری این مسابقات به ۲۰ گروه پنج نفری تقسیم می‌شوند و از هر گروه یک نفر به مرحله نیمه نهایی راه می‌یابد و سپس افراد برگزیده به پنج گروه چهار نفری تقسیم شده و از هر گروه یک نفر برای رقابت در مرحله نهایی انتخاب می‌شود و در مرحله پایانی نفرات اول تا پنجم معرفی می‌شوند.

این رقابت‌ها در قالب ۲۶ برنامه تلویزیونی با همکاری تلویزیون قطر در طول ماه رمضان پخش خواهد شد و کمیته داوری مرحله نهایی این مسابقات متشکل از ۶ داور خواهد بود که سه نفر از آنها از افرادی هستند که اجازه‌نامه قرائت و قواعد تجوید دارند و سه نفر نیز از کارشناسان مقامات، زیبایی و دلنشینی تلاوت هستند.

براساس اعلام مؤسسه فرهنگی «کتارا»ی قطر، جوایزی بالغ بر یک میلیون و پانصد ریال قطری به برگزیدگان این مسابقه اهدا می‌شود و نفر نخست این مسابقات ۵۰۰ هزار ریال قطر، نفر دوم ۴۰۰ هزار ریال، نفر سوم ۳۰۰ هزار ريال، نفر چهارم ۲۰۰ هزار ريال، و نفر پنجم ۱۰۰ هزار ريال قطری اهدا خواهد شد.
 
این مسابقه منحصر به آقایان است و سن شرکت‌کنندگان نباید کمتر از ۱۸ سال باشد و تسلط بر احکام تجوید و مخارج حروف، صوت دلنشین و اینکه داوطلب از ائمه مساجد، خطبا و یا مدرسان علوم دینی و عربی نباشد، از شروط شرکت در این مسابقات است.

همچنین، داوطبان شرکت‌کننده در این رقابت‌ها نباید در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ در مسابقات بین‌المللی قرآن در کشورهای مختلف جهان رتبه‌ای کسب کرده و تلاوت‌های ضبط‌ شده در رادیو و رسانه‌ها و بازار داشته باشند.

یادآور می‌شود، مرحله حضوری دومین دوره مسابقات بین‌المللی تلاوت قرآن قطر موسوم به «جایزه کتارا» ماه رمضان سال گذشته برگزارشد که صباح خلف از کشور عراق جایگاه نخست این مسابقات را به خود اختصاص داد و محمد مفتاح بشیر از لیبی، محمد نیازی عبدالعزیز از مصر، یونس محمد مهرا از سوریه و محمد عزیوی از مراکش توانستند رتبه‌های دوم تا پنجم را از آن خود کنند.