استاد حوزه:

گذشت و نادیده گرفتن خطای دیگران مایه افزایش عزت و شرافت انسان می شود

شناسه خبر : 74960

1397/12/28

تعداد بازدید : 131

گذشت و نادیده گرفتن خطای دیگران مایه افزایش عزت و شرافت انسان می شود
خانم کاراندیش استاد حوزه گفت: گذشت و نادیده گرفتن خطای دیگران، نه تنها باعث آرامش انسان بلکه مایه افزایش عزت و شرافت می شود.

به گزارش خبرگزاری کوثر از استان فارس، خانم کاراندیش استاد و مبلغ دینی حوزه در جمع طلاب مدرسه  فاطمه‌الزهرا(سلام  الله علیها ) گله‌دار گفت: یکی از توصیه‌های دین اسلام، عیب پوشی‌های بندگان خداست و بیان عیب‌های افراد چه در غیاب آن‌ها که غیبت به شمار می‌رود و چه در حضورشان از گناهان سنگینی است که گاه پی آمدهای جبران ناپذیری به همراه دارد.
وی افزود: گروهی از انسان‌ها بی خبر از همه عیب‌هایی که خود گرفتار آنند، همواره به تجسس در لغزش‌ها و عیب‌های دیگران سرگرمند، در حالی که به فرموده حضرت علی(علیه السلام) که می فرمایند که بزرگ‌ترین عیب آن است که به عیب دیگران مشغول شوی، حال آنکه همان عیب در تو نیز وجود دارد.
خانم کاراندیش تصریح کرد: گذشت از لغزش‌های مردم نه تنها باعث جلب رحمت الهی و بهره مندی از آرامش برخاسته از آن می‌شود بلکه موجب جلب و جذب محبت الهی نیز می‌شود و آدمی را در جرگه محبان خداوندی قرار می‌دهد.
استاد حوزه در ادامه به ارزش چشم‌پوشی پرداخت و خاطرنشان کرد: چشم‏پوشی از اشتباه دیگران، رفتاری آگاهانه به ‌منظور حفظ شخصیت فرد خطاکار و متوجه ساختن او به کار نادرست خویش است.
وی بیان کرد: اگر انسان مؤمن از شخص مؤمنی، خطایی ناگهانی مشاهده کرد،  باید آن را نادیده بگیرد و در مرحله بعد برای آن عذر بتراشد و به شکلی آن را توجیه کند زیرا گذشت و چشم پوشی از لغزش دیگران از اوصاف انبیاء و اولیاء و انسان‌های کریم است.
خانم کاراندیش ابراز کرد: گذشت و نادیده گرفتن خطای دیگران، نه تنها کسی را کوچک نمی‌کند بلکه مایه افزایش عزت و شرافت شخص می‌شود.