ترجمه انگلیسی قرآن به خط بریل در آمریکا

شناسه خبر : 74674

1397/12/22

تعداد بازدید : 128

ترجمه انگلیسی قرآن به خط بریل در آمریکا
یک زوج نابینای مسلمان آمریکایی، ترجمه قرآن را به خط بریل نوشته و نسخه‌هایی از آن را برای استفاده مسلمانان نابینا در مساجد این کشور توزیع کرده‌اند.



به گزارش خبرگزاری کوثر به نقل از ریلیجن‌نیوز؛ زمانی که «یادیرا ثباتا» اهل تگزاس آمریکا ۱۳ سال قبل به اسلام گروید، مشتاق بود تا همه چیز را درباره این دین بیاموزد.

تنها چیزی که یادگیری او درباره این دین را با مشکل روبرو می‌کرد نابینایی‌اش بود.
 
وی و همسرش، نادر، که او نیز کم‌بیناست، به دنبال منابع معتبر به خط بریل انگلیسی بودند تا از آن استفاده کنند، اما چیزی پیدا نکردند.

بنابراین وی و همسرش در سال ۲۰۱۷ تصمیم گرفتند دست به کار شوند. آنها ۸ ماه صرف این کردند که یکی از ترجمه‌های معروف قرآن را به خط بریل بنویسند؛ آنها سپس وبسایتی را پیدا کردند که از آنها حمایت مالی کرد و در خانه خود مشغول تهیه نسخه‌هایی از این ترجمه به خط بریل شدند.
 
 
نگارش ترجمه انگلیسی قرآن به خط بریل در آمریکا

این زوج مسلمان در ۳ سال گذشته با حمایت یک سازمان غیرانتفاعی اسلامی بیش از ۱۵۰ نسخه از ترجمه قرآن به خط بریل را تهیه کردند تا از طریق مساجد آمریکا بین افراد نابینا توزیع شود. آنها همچنین نرم‌افزاری را طراحی کرده‌اند که در آموزش موضوعات اسلامی به نابینایان کمک می‌کند.
 
ثباتا می‌گوید: ارزیابی ما این است که حداقل ۵۰ هزار مسلمان نابینا در آمریکا زندگی می‌کنند. می‌خواهیم بین این افراد ارتباط برقرار کنیم تا آنها بدانند مسلمان نابینا در منطقه خود تنها نیستند، بلکه افراد دیگری هم هستند که آنها را درک می‌کنند.
 
آنها قصد دارند در هفته ۲ تا ۳ نسخه از این قرآن‌ها را تهیه و در مساجد توزیع کنند. علاوه بر این، آنها تصمیم دارند با سازمان‌هایی که به افراد معلول کمک می‌کنند همکاری کنند و در حال آماده شدن برای تبدیل چند کتاب اسلامی دیگر به خط بریل هستند. مسلمانان نابینا در آمریکا اکنون در ۲۰ مسجد این کشور به این قرآن‌ها دسترسی دارند.