مراسم اختتامیه سومین جشنواره علامه حلی (ره) مازندران برگزار می شود

شناسه خبر : 74568

1397/12/21

تعداد بازدید : 57

مراسم اختتامیه سومین جشنواره علامه حلی (ره) مازندران برگزار می شود
اختتامیه سومین جشنواره علامه حلی (ره) مازندران روز چهارشنبه 22 اسفند ماه به میزبانی حوزه علمیه خواهران مازندران در دانشکده علوم قرآنی آمل برگزار می شود.

  به گزارش خبرگزاري كوثر از مازندران، فاطمه اردشيري معاون پژوهش حوزه علميه خواهران مازندران طي گفتگوئي ضمن اعلام این خبر بیان کرد:  جشنواره علامه حلی (ره) در سال 1387 توسط معاونت پژوهش حوزه‌های علمیه برادران و با همکاری معاونت پژوهش حوزه های علمیه خواهران به منظور تقویت انگیزۀ پژوهش، شناسایی استعدادهای پژوهشی و تلاش علمی طلاب جوان حوزه‌های علمیه و تشویق آنان، راه‌اندازی شد که با توجه به رشد 10 برابری آثار ارسالی به جشنواره علامه حلی در ده دوره برگزاری این جشنواره، به نظر می‌رسد که در رسیدن به اهداف خود موفق بوده است.
وی افزود: در مازندران نیز تا کنون سه دوره جشنواره علامه حلی (ره) استانی را برگزار کرده، که تحقیقات و نظرسنجی‌های میدانی، بیانگر موفقیت این جشنواره در استان است.
معاون پژوهش حوزه علميه خواهران مازندران با اشاره به آثار سومین جشنواره علامه حلی مازندران گفت: تعداد 1160 اثر به دبیرخانه  این جشنواره ارسال شد؛ که با توجه به  827 اثر ارسالی (زیر 31 سال) در سال گذشته، ما شاهد رشد 28 درصدی آثار در این دوره بودیم.
وی اظهار کرد: از میان آثار ارسالی، 600 اثر از حوزه علمیه خواهران مازندران، 362 اثر حوزه علمیه شهرستان بابل و 198 اثر هم از حوزه علمیه برادران مازندران بوده است.
اردشيري با اشاره به موضوعات سومین جشنواره علامه حلی تصریح کرد: گروه‌های علمی پژوهش این دوره شامل رشته های تفسیر و علوم قرآنی، علوم حدیث و درایه، کلام، اخلاق و تربیت، فقه و حقوق اسلامی، فلسفه و منطق، اصول فقه، تاریخ اسلام و تشیع، ادبیات، علوم انسانی (مرتبط با حوزه دین) بوده  است.
وی بیان كرد: دو پنجم آثار ارسالی به دبیرخانه جشنواره، به رشته اخلاق و تربیت و بقیه آن، بیشتر به رشته‌های کلام و عقائد، فقه و حقوق، تفسیر و علوم قرآنی و تاریخ اختصاص داشت.
معاون پژوهش حوزه علميه خواهران مازندران اعلام کرد: در این دوره از جشنواره علامه حلی (ره)، 63 اثر موفق به کسب رتبه شدند که از میان آنها، چهار اثر برگزیده رتبه 1، بیست و یک اثر برگزیده رتبه2، شانزده اثر برگزیده رتبه 3 و بیست و دو اثر حائز رتبه شایسته تقدیر شدند.
وی تاکید کرد: از میان آثار برگزیده، دو اثر متعلق به طلاب حوزه علمیه برادران مازندران، 19 اثر از حوزه علمیه شهرستان بابل و 42 اثر هم متعلق به حوزه علمیه خواهران استان بوده است  که با توجه به تعداد آثار برگزیده (زیر 31 سال) در سال گذشته، رشد دو برابری آثار منتخب را نشان می‌دهد که این نشان از موفقیت در رشد کیفی آثار را دارد.
اردشيري در پایان خاطر نشان کرد: با توجه به این که بزرگ‌ترین مشکل پژوهش در حوزه‌های علمیه، عدم تبیین ضرورت پژوهش در میان طلاب علوم دینی است؛ لذا با تلاش بیشتر معاونان پژوهش مدارس علمیه در تبیین ضرورت پژوهش به طلاب، قطعا شاهد حضور بیشتر طلاب در این جشنواره خواهیم بود؛ همچنین تأسیس شبکه برای منتخبین، با هدف پرورش استعدادهای پژوهشی استان مازندران، ضروری به نظر می‌رسد.
اختتامیه جشنواره علامه حلی مازندران با حضور مسئولین استانی، شهرستانی، مدیران، معاونان پژوهش، پژوهشگران حوزه علمیه مازندران و برترینهای این جشنواره در دانشکده قرآنی آمل برگزار می شود.