کارشناس دینی:

پویایی مغز با یاد خدا بودن بالا می‌ رود

شناسه خبر : 74523

1397/12/21

تعداد بازدید : 59

پویایی مغز با یاد خدا بودن بالا می‌ رود
آقای فلاح، کارشناس دینی گفت: یاد خدا بودن و برای کسب رضای او تلاش کردن پویایی مغز را بالا می‌برد.

به گزارش خبرگزاری کوثر از یزد، جلسه‌ دوره‌ روانشناسی اسلامی  با عنوان«درمان یکپارچه‌ اسلامی» با حضور آقای فلاح در جمع اساتید و طلاب مدرسه علمیه حضرت نرجس(سلام الله علیها) یزد، برگزار شد.

آقای فلاح، یکی از پدیده‌های تاسف‌بار در جامعه‌ی اسلامی را افزایش مشکلات روحی در جامعه خواند و گفت: یکی از درمانهای روانشناسی اسلامی برای مقابله با آن، حضور پویا در لحظه است چرا که ریشه‌ی مشترک همه‌‌ی مشکلات عاطفی نبودن حضور در لحظه است.

وی حضور پویا را توجه لحظه به لحظه نسبت به ذات پاک خداوند و شروع کارها با نام خدا و برای تقرب به خدا خواند و اظهار کرد: خداوند مغز انسان را به گونه‌ای طراحی کرده که قسمتی از آن مربوط به بحث حضور است و آنجاست که وقتی افرادی این مهم را در نظر ندارند علت روزانه، رسوم نادرست، ترس و نگرانی بر آنها غلبه کرده و افراد را به بسیاری از بیماریهای روحی و جسمی مبتلا می‌کند.

مشاور خانواده و استاد دانشگاه مرور خاطرات تلخ، سنت‌های نادرست، عادت‌ها، شرطی شدن مغز، باورهای غلط، رذائل اخلاقی و غیره را از جمله موانع حضور برشمرد و گفت: همواره به یاد خدا بودن و برای کسب رضای او تلاش کردن پویایی مغز را بالا می‌برد و سپس حضور افزایش می‌یابد و بزرگترین الگوی عملی حضور پویا، اهل بیت علیهم السلام هستند.

وی نماز را  اولین و استوارترین گام برای تقویت حضور در محضر خدا دانست و گفت: توجه به اعمال، اذکار، مقدمات و تعقیبات نماز موجب می‌شود نماز ما سراسر حضور شود که به مرور زمان این تمرین تمرکز حواس برای حضور در محضر خدا در رفتار و گفتار نمود پیدا خواهد کرد و سراسر زندگی انسان در محضر خدا می‌شود.