امام جمعه شهر اردکان:

رستگاری در سایه تزکیه نفس حاصل می‌شود

شناسه خبر : 74520

1397/12/21

تعداد بازدید : 59

رستگاری در سایه تزکیه نفس حاصل می‌شود
امام جمعه شهر اردکان رستگاری را درسایه تزکیه نفس دانست.

به گزارش خبرگزاری کوثر از یزد، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین شاکر در جلسه اخلاق در جمع  طلاب و مسئولان مرکز تخصصی فقه و اصول فاطمه‌الزهرا(سلام‌الله علیها) اردکان، با قرائت سوره شمس گفت: بعد از یازده سوگندی که خداوند متعال در این سوره آورده است فلاح و رستگاری را در سایه تزکیه نفس می‌شمرد و می فرماید که اگر در سایه عمل به توصیه‌های اخلاقی منابع دینی مطمئن باشید به نتیجه هم خواهید رسید.

وی در پاسخ به سؤال چگونه تزکیه نفس کنیم، گفت: در شرایطی که نمی‌توانیم با علمای اخلاق حضورًا ارتباط داشته باشیم، با مطالعه کتب اخلاقی می‌توانیم به این هدف برسیم و تتبع در این‌گونه منابع ما را با راه‌های تهذیب و تزکیه نفس آشنا می‌کند.

امام جمعه شهر اردکان تصریح کرد: در روایات یکی از راه‌های تأدیب نفس، اجتناب از اموری است که انسان با مشاهده آن از دیگران نسبت به آن کراهت دارد.

وی در بیان دومین راه اظهار داشت: معاشرت و دیدار با اهل ادب و علمای اخلاق برای تهذیب نفس بسیار مؤثر است نباشد مطالعه آثار و سیره زندگی بزرگان دینی و در رأس سیره اهل بیت علیهم‌السلام برای رسیدن به این هدف کمک بزرگی است.

وی با معرفی علمایی چون ایت‌الله حائری، ایت‌الله گلپایگانی و حضرت امام(رحمت‌الله) و شهدایی مانند شهید مطهری و شهید حججی مختصری از سیره زندگی آن‌ها را بیان کرد و آن‌ها را از بهترین الگوها برای کسب مراتب عالی معنویت دانست.

وی خطاب به طلاب گفت: هر چند عباداتی مثل نماز و روزه و ذکرعوامل مهمی درتزکیه نفس هستند ولی باید این میدان را منحصر در این موارد ندانست و موقعیت طلبگی و تحصیل، بهترین فرصت برای رسیدن به این هدف است که با صرف وقت، عمر و مال خود می‌توانیددر مسیر تزکیه نفس قدم بردارید.