آیت الله العظمی مکارم شیرازی در مراسم شهادت حضرت زهرا س:

منشاء گرانی، سوء مدیریت و بی انصافی برخی تجّار است/ مردم در روز ۲۲ بهمن حضور با شکوه تر داشته باشند

شناسه خبر : 72681

1397/11/20

تعداد بازدید : 33

منشاء گرانی، سوء مدیریت و بی انصافی برخی تجّار است/ مردم در روز ۲۲ بهمن حضور با شکوه تر داشته باشند
آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی گفتند: در دهه چهارم پیروزی انقلاب و در حساس ترین شرایط انقلاب هستیم. اگر آحاد مردم باهم نباشند و در مقابل تحریمها درست عمل نکنند و مردم در سختیها مقاومت نکنند، کار به جای سخت تری می رسد.


به گزارش خبرگزاری کوثر، آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی پیش از ظهر امروز در مراسم سالروز شهادت حضرت زهرا(س) که با حضور آیت الله العظمی سبحانی از مراجع تقلید و اقشار مختلف مردم در مدرسه امیرالمؤمنین(ع) در قم برگزار شد، ضمن تسلیت شهادت دخت نبی مکرم اسلام(ص) زهرای مرضیه(س) گفتند: در آستانه روز 22 بهمن ماه و روز استکبار ستیزی قرار داریم. آمریکا می گوید ما آخرین تحریمها را کردیم. ببینم مردم در مقابل انقلاب می ایستند یا نه. اگر تحریم جواب داد، تحریمها  را بیشتر می کنیم، بنابراین باید در روز 22 بهمن با شکوه تر از همه و با وجود همه سختیها و تحریها  بیاییم تا به دشمن بگوییم ما لحظه ای از انقلاب و نظام و آرمانهای امام راحل جدانمی شویم.

این مرجع تقلید ادامه دادند: نمی توانیم در مقابل دشمن تسلیم شویم و نمی توانیم مشکلات  را تحمل نکنیم. نمی گویم نمی شود مشکلات را حل کرد، یکی از مشکلات بانک ها هستند؛ جریمه پشت جریمه و سود ها باعث بیچارگی مردم شده است.

ایشان افزودند: گفتیم حداکثر 4 درصد به عنوان کار مزد  و هزینه کارکنان  سود بگیرند. اینها گفتند 4درصد در هر سالی. چه کار عجیبی  کردند  و مردم را به خاک  سیاه کشاندند.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی اظهار داشتند: بیاییم بگوییم ما نسبت به مشکلات کشور و گرانی اعتراض داریم و داد و فریاد هم می زنیم، ولی این دلیل نمی شود از انقلاب مان لحظه ای جدا شویم.

معظم له  در ادامه با اشاره به جایگاه حضرت زهرا سلام الله علیها  بیان داشتند : معمولا برای شهادت حضرت زهرا(س) 6 روز و در دو زمان مراسم گرفته می شود، چون دلیل این هم مانند قبرش مخفی است  و دلیل دیگر این است که اهل فضل در مورد عظمت ایشان بیشتر صحبت کنند و مردم از فضائل ایشان بهتر بدانند و مطلع شوند.

این مرجع تقلید افزودند: زهرای مرضیه فضایل زیادی دارند و روایات فراوانی است که در کتاب اهل سنت از فضائل ایشان آمده و حتی در کتابهای کسانی که به ایشان علاقه نداشتند باز فضائل ایشان نقل شده است.

 ایشان افزودند: از عایشه نقل شده است که وقتی زهرای مرضیه بی تابی می کردند پیامبر(ص) فرمودند، آیا راضی نیستی که از بهترین زنان اهل بهشت و زنان دنیا باشید. در روایت دیگر از مهمترین کتابهای اهل سنت آمده که پیامبر(ص) فرمودند« آیا راضی نسیتی که  خدا در برابر مشکلات، تو را بانوی بانوان عالمین و بانوی بانوان مؤمنان و امت قرار دهد».

حضرت آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به زندگی و تلاش حضرت زهرا سلام الله علیها برای تثبیت و تبیین معارف اسلام  گفتند: مرحوم مجلسی  نقل کرده اند که  زهرا مرضیه فرمودند، من و فرزندانم سه روز غذای نخوردیم، اینها نشان می دهد اسلام به سادگی به اینجا نرسیده است و پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) با سختیهای زیادی دین را حفظ کردند و به اینجا رساندند.

معظم له ادامه دادند: بعد از ایثار حضرت زهرا سلام الله علیها در بخشش غذای خود به دیگران ،  غذای آسمانی آمد و از این غذا افرادی که گرسنه بودند سیراب شدند و به وسیله این مسئله 4 هزار نفر مسلمان شدند.

ایشان افزودند: نمی گویم مردم در محدودیت باشند و در رفاه نباشد، ولی در برابر این گرانی و تحریمها که از سوی دشمنان ایجاد شده، باید صبر و تحمل کرد و این صبر از رموز موفقیت است.

 معظم له بیان داشتند: ای مردم فرزندان خود را با قرآن آشنا کنید. اگر به قرآن آشنا شویم بسیاری از مشکلات از بین خواهد رفت.

 ایشان افزودند: در میان فضائل حضرت زهرا(س) همین خطبه های ایشان است و در میان خطبه های ایشان خطبه فدک بسیار مهم است. در این خطبه مسائل زیادی مطرح شده است. فصیح ترین و بلیغ ترین عبارات را  ایشان بکار برده اند   و این خطبه بسیار پربرکت است. اگر شرح های متعددی در مورد این کتاب نوشته شود، بسیار بجا است.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی اظهار داشتند: در طول تاریخ این خطبه بود که اسلام را حفظ کرد. در بخشی از خطبه،  فلسفه احکام است. ما احکام را تابع مصالح و مفسده می دانیم و این فرق بین دو مذهب شیعه و اهل سنت است. غالب اهل تسنن اعتباری به مصالح و مفسده نمی دادند . در حالی که  محال است، خدا بدون مصالح و مفاسد احکامی را بیان کرده باشد. حضرت زهرا(س) در همین خطبه براساس مصالح و مفاسد احکامی را بیان کرده است.

این مرجع تقلید ابراز داشتند: در این خطبه آمده است« خدا ایمان را  برای شما  واجب کرده است که شرک از شما برطرف شود، نماز را واجب کرده است تا از تکبر دور شوید و زکات را واجب کرده که روح شما پاک و روزی شما فراوان شود.

معظم له عنوان کردند: اولین فائده انفاق این است که روح انسان پاک می شود. بخل، حرص و وابستگی به دنیا به وسیله انفاق از انسان دور می شود.

ایشان بیان داشتند:  قرآن می فرماید«مَثَلُ الذِین ینفِقُونَ أَموَالَهُمْ فی سبیل اللّهِ کمَثَلِ حَبّةٍ أنْبَتَتْ سَبْعَ سَنَابِلَ فِی کلِّ سُنْبُلَةٍ مِائةُ حَبَّةٍ واللّهُ یضاعِفُ لِمَنْ یشَاءُ واللّهُ واسعٌ علیمٌ»، انسان با انفاق پرورش پیدا می کند و حتی در مورد انفاق بیان شده که قبل از اینکه انفاق بدست مردم برسد به دست خدا می رسد و خود بهره مند می شود. این نگاه اسلام به انفاق فی سبیل الله است.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی گفتند: در روایات آمده وقتی که دست شما تنگ است انفاق کنید. الان در شرایط سختی هستیم عده ای تحت فشار هستند و ایام عید است خانواده های محروم نه لباسی ونه غذایی دارند. اوضاع بسیار سختی است آیا این مشکلات به دلیل تحریم خارجی است؟ آیا بی انصافی بعضی تجّار و کسبه نیست؟ آیا بی تدبیری و عدم مدیریت بعضی مسئولین نیست؟،  بدون شک این گونه است.

ایشان افزودند: در دهه چهارم از پیروزی انقلاب و در حساس ترین شرایط انقلاب هستیم. اگر آحاد مردم باهم نباشند و در مقابل تحریمها درست عمل نکنند و مردم در سختیها مقاومت نکنند، کار به جای سخت تری می رسد.

معظم له ابراز داشتند: به همه مردم می گویم، در این شرایط سخت و گرانی به فکر نیازمندان و هم نوع خود باشید. کسی برای 3 میلیون تومان زندانی بود و پول نداشت به زندان رفت. آیا برای این نوع مسائل نباید فکری شود. در گوشه و کنار مشکلات فراوان است اگر دست به دست هم بدهند، خیّری پیدا شود، مشکلات حل می شود. باید به فکر هم نوعان بود و نباید از کنار رسیدگی به مشکلات مردم به سادگی عبور کرد و بی تفاوت بود.

ایشان با اشاره به حفظ اسرار اسلام و اقامه نماز اول وقت افزودند: مردم به نماز اول وقت اهمیت دهند، در روایت است شیعیان به وسیله  حضرت زهرا(س) نجات پیدا می کنند اما کدام شیعه؟ شیعه ای که به نماز اول وقت و به انفاق اهمیت دهد.