آیت الله العظمی نوری همدانی در سالروز قیام علما علیه رژیم منحوس پهلوی:

فكر و فرهنگ ولی فقیه باید الگوی عملی ما باشد/اسرائیل منشاء همه فتنه ها در جهان است

شناسه خبر : 71359

1397/10/17

تعداد بازدید : 66

فكر و فرهنگ ولی فقیه باید الگوی عملی ما باشد/اسرائیل منشاء همه فتنه ها در جهان است
آیت‌الله العظمی نوری همدانی امروز در تجمع علما، اساتید،فضلا و طلاب که به مناسبت ۱۷دی ماه، سالروز خیزش علما علیه هتاکی های رژیم پهلوی، گفتند: رکن انقلاب اسلامی ایران، مردم، اسلام و ولایت فقیه است و باید برای حفظ آنها تلاش کرد.


به گزارش خبرگزاری کوثر، آیت‌الله العظمی نوری همدانی پیش از ظهر امروز در تجمع جمعی از علما، اساتید،‌فضلا و طلاب حوزه های علمیه که به مناسبت سالگشت قیام و خیزش علما در ۱۷دی ماه۱۳۵۶ که مقدمه ای برای قیام ۱۹دی ماه مردم قم علیه  رژیم شاهنشاهی بود، در دفتر این مرجع تقلید در قم برگزار شد، با اشاره به این كه حوزه علمیه در طول تاریخ انقلاب بسیار درخشان و اثرگذار بوده است، گفتند: حوزه ها از صدر اسلام از طریق تربیت علما و بزرگان دینی در جهت شكوفاسازی اسلام گام برداشته اند.

معظم له به نقش پررنگ حوزه در برپایی انقلاب اسلامی اشاره کردند و اظهار داشتند: ما در گفتمان انقلاب تقابل میان حق و باطل را ادامه می دهیم، بر این اساس باید هوشیار و بیدار باشیم و با قدرت به مسیر خود ادامه دهیم.

حضرت آیت الله  نوری همدانی با بیان این كه تقابل میان امام راحل و رژیم طاغوت چندین سال پیش از انقلاب شكل گرفته بود، بیان داشتند: وقتی امام(ره) به نجف تبعید شدند، دشمن پنداشت ایشان تحت الشجاع علمای نجف قرار می گیرند، برای همین مقاله ای را به قلم احمد رشیدی مطلق در یكی از روزنامه ها منتشر كردند؛ ما با علمای قم مشورت كردیم و قرار شد فردای آن روز حوزه ها و بازار قم تعطیل شده و مردم در اعتراض به این نوشته ها به میدان آیند.

ایشان خاطرنشان كردند: بنده در آن روز به تبیین اهداف امام راحل و ذكر جنایات شاه پرداختم؛ در آن تجمع گفتم که شاه به دنبال پروبال دادن به صهیونیست ها است، اما امام(ره) این رژیم غاصب را غده سرطانی معرفی کرده و قائل به نابودی آن است؛ همه این ها در حالی ذکر شد که رژیم طاغوتی اعلام کرده بود در منبرها از شاه سخن گفته نشود و سخنی از ضعیف بودن اسلام و خطرات رژیم صهیونیستی به میان نیاید.

این مرجع تقلیدبا اشاره به آیه 17 سوره رعد ابراز داشتند: جریان حق و باطل همواره در مقابل همدیگر قرار دارند و جریان باطل همچون کف بر روی آب نابود شده و زوال پیدا می کند، اما حق از آن جهت که مطابق فطرت انسان بوده و منفعت دارد باقی مانده و دوام پیدا می کند.

حضرت آیت الله نوری همدانی ادامه دادند: در روز 17 دی سال 56 پس از سخنرانی ها و اعلام انزجار از منافقان و رژیم طاغوتی همه علما، طلاب و مردم به سوی حرم مطهر حضرت معصومه(س) راهپیمایی می کردند که نظامیان رژیم شاهنشاهی آن ها را به گلوله بستند و بنده نیز به خلخال تبعید شدم.

معظم له با اشاره به این که جریان 17 دی سبب شد تا قم به الگوی قیام مردم در همه شهرهای کشور تبدیل شود، گفتند: پس از قم شهرها یکی پس از دیگری دست به قیام زدند؛پس از قم، تبریز نخستین شهری بود که قیام کرده و مركز حزب رستاخیز را به آتش كشیدند.

ایشان با بیان این که هدف و تلاش حوزه خدمت کردن به مردم است، تأکید کردند: انقلاب اسلامی سه رکن دارد که عبارت از اسلام، ولایت فقیه و مردم هستند، بنابراین برای حفظ انقلاب باید به ارزش های اسلامی پایبند بوده، پشتیبان ولایت فقیه باشیم و به مردم خدمت كنیم.

حضرت آیت الله نوری همدانی با اشاره به این که امروز هم همان شور و خروش نسبت به حفظ ارزش های انقلابی و انزجار نسبت به استكبار و استعمار میان جامعه ما وجود دارد، عنوان داشت: امام راحل نظریه ولایت فقیه را به عرصه عمل کشاندند و به ظلم و ستم طاغوتیان پایان بخشیدند.

ایشان با بیان این که  اسرائیل منشاء همه فتنه ها در جهان است م مادر سخنرانی سال ۵۶ به همین موضوع اشاره کردم، خاطرنشان کردند: رهبر معظم انقلاب در طول انقلاب اسلامی با ادامه دادن راه امام خمینی(ره) كشتی انقلاب را در دنیای متلاطم امروز حفظ كردند، بر این اساس اراده، فكر و فرهنگ ولی فقیه باید الگوی عملی ما باشد.

معظم له بر ضرورت توجه مسئولان به گرانی و سختی معیشت مردم تأکید و عنوان کردند: بر اساس آرمان های امام راحل ما باید به مردم به ویژه اقشار ضعیف خدمت كنیم؛ انقلاب اسلامی یک هدیه الهی است و باید آن را با قدرت حفظ كنیم، از همین جهت باید آمادگی سیاسی اجتماعی لازم را برای دولت ظهور پیدا كنیم.