آیت الله العظمی نوری همدانی:

پنجاه سال زحمت دارد تا کسی فقیه شود

شناسه خبر : 71253

1397/10/16

تعداد بازدید : 94

پنجاه سال زحمت دارد تا کسی فقیه شود
مرجع تقلید شیعه با بیان این که پنجاه سال زحمت دارد تا کسی فقیه شود گفتند: اخلاص و علمیت شرط به ثمر نشستن کارهای تبلیغی است و فعالان عرصه منبر، تبلیغ و قلم زدن باید احاطه و تسلط کامل بر مبانی اسلام داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری کوثر، آیت‌الله العظمی نوری همدانی در دیدار رئیس، معاونین و مدیران پژوهشکده بین المللی عروةالوثقی، ضمن تقدیر از فعالیت های و اقدامات انجام شده، بیان داشتند: اصل کار این پژوهشکده بسیار مفید است، چرا که اسلام همیشه خواسته است پاسخگوی همه شبهات باشد و در اسلام، حجت و دلیل تاکید فراوانی شده است.

ایشان در ادامه با بیان حکمت 147 نهج البلاغه  گفتند: امیرالمومنین(ع) فرمود: همیشه در زمین افرادی هستند که قیام دارند چنانچه قرآن می فرماید: یا ایها المدثر، قم فانذر؛ قیام و حرکت هر کسی وظیفه دارد که به اندازه خودش قیام و حرکت داشته باشد و بی تحرکی در اسلام مذموم است و نکته مهم آن است که این قیام برای خدا باشد.

اولین قدم هر عالمی باید اخلاص باشد

این مرجع تقلید  با ذکر روایتی از بحارالانوار خاطرنشان کردند: یکی از دستورات مهم علمای ما آن است که اولین قدم هر عالمی باید اخلاص باشد و بدون اخلاص آن کار نتیجه نمی دهد، دوم آنکه چون اسلام دین دلائل و برهان است محققین این پژوهشکده باید چنان مسلط به آن براهین باشند که بتوانند به خوبی اسلام را معرفی کنند.

آیت‌الله العظمی نوری همدانی افزودند: تا انسان خودش در فقه زحمت نکشیده باشد، نمی تواند همه جوانب کار را بسنجد. فقه یک علم دقیقی است، لذا پنجاه سال زحمت دارد تا کسی فقیه شود.

ضرورت پاسخ عالمانه به شبهات فراوان علیه اسلام و تشیع

ایشان در  ادامه با اشاره به این که ما با دنیایی مواجه هستیم که شبهات فراوانی علیه اسلام و مخصوصا تشیع هر روز مطرح است، تصریح کردند:  نیاز به متخصصین و عالمینی داریم که بتوانند به آن شبهات، پاسخ عالمانه دهند. در حوزه افرادی بودند که هر کدامشان به شیوه ای نوع آوری هایی داشتند، این نوع آوری ها در تربیت طلاب خیلی موثر بود.