رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد شهر ری:

تفکر و تأمل در امر خداوند عبادت است

شناسه خبر : 71180

1397/10/16

تعداد بازدید : 119

تفکر و تأمل در امر خداوند عبادت است
رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد شهر ری، تفکر و تأمل در امر خداوند را عبادت دانست.

به گزارش خبر گزاری کوثر از تهران، حجت الاسلام و المسلمین اصلانی در نشست عقاید در مدرسه علمیه الزهرا(سلام ­الله علیها) ری گفت: هدف از بیان سنت­های الهی تفکر و تأمل در امر خداوند است؛ زیرا هدف از خلقت رسیدن به مقام خلیفه اللهی است که در آیات قرآن نیز بدان اشاره شده است.

اصلانی افزود: بر اساس آیه قرآن، راه رسیدن به این هدف، عبادت است؛ عبادت حقیقی زیاد فکر کردن در امر خداوند و قدرت اوست همانگونه که آمده«أفضل العباده أهان تفکر فی الله و فی القدره»؛ و طبق آیه قرآن«ما خلقت الجنّ و الانس الا لیعبدون» عبادت راهکار رسیدن به هدف خلقت است؛ از جمله سنت­هایی که باید درباره آن تفکر و تأمل داشت و از آن برای آخرت بهره برد، سنت رحیمیت دنیاست.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد شهر ری با بیان سنت رحیمیت دنیا طبق روایات مطرح شده گفت: مثل مؤمن در دنیا مانند کسی می­ماند که در شکم مادر است؛ افرادی که اهل دنیا هستند این گفتارها را دارند که برای چه نماز بخوانیم، در گرما و فصل تابستان روزه بگیریم، حج بگذاریم، و غیره؛ این­ها هنوز نفهمیده ­اند که مّثل دنیا مانند رحم مادر است، جنین در شکم مادر 9 ماه در یک فضای تاریک، پر از آب و جای تنگ زندگی می کند؛ ولی با این حال چیزهایی را به دست می­ آورد که اصلاً در آنجا به دردش نمی­خورد، چشم، دست و پا و گوش  به دست می­ آورد، با وجود اینکه جایش تنگ است.

وی ادامه داد: جنین 9 ماه بساط زندگی 70 ساله در دنیا را برای خودش فراهم می­کند و در 70سال هم باید بساط یک عمر زندگی برای ابدیت را فراهم کند، وقتی بچه سالم به دنیا بیاید بچه را با خوشحالی در آغوش پدر و مادر می­گذارند و ما هم اگر سالم به دنیا بیاییم در آخرت ما را در آغوش پدر و مادر حقیقی­ مان می­گذارند؛ از پیامبراکرم(صلی الله علیه و آله) نقل شده است که: «أنا و علی أبوا هذا الامۀ».

وی در ادامه با تأکید بر این مطلب که ما در رحم دنیا هستیم و باید برای تولد آماده شویم، بیان کرد: مرگ تولد ماست همانگونه که امیرالمؤمنین(علیه السلام) می­فرمایند که آخرت احاطه به دنیا دارد مثل اینکه جنین و مادر در دنیا هستند، همین که بطن ما کنار برود و وقتی بمیریم وارد آخرت می­شویم.

همچنین اصلانی اظهار کرد: هرچه سنت نظام أحسن را بهتر درک کنیم بهتر و راحت ­تر می­توانیم زندگی کنیم، این زندگی راحت ­تر برای مؤمنان است؛ مؤمنان دو ویژگی دارند که آرامش و نشاط است که در زیست مؤمنانه این را بدانید که مؤمن نباید غصه بخورد.

اصلانی افزود: البته این بدان معنا نیست که اصلاً نباید در زندگی سختی داشته باشیم، چرا که سختی­ها باعث آب دیده شدن انسان می­شود، این امر ریشه در سنت تمحیص دارد؛ طبق آیه 141 سوره آل عمران آمده که«این پیروزی­ها و ناکامی­ها برای آن است که کسانی را که از روی حقیقت ایمان آورده ­اند از عیوب و آلودگی­ها تصفیه و پاک کند و کافران را نابود کنند».

وی در ادامه در تعریف سنت تمحیص بیان کرد: تمحیص یعنی خالص کردن هر چیزی که از خارج به آن داخل شده است؛ نهایت تمحیص این است که وجود یک نفر طیّب شود، اگر خدا بنده اش را دوست داشته باشد او را تمحیص یعنی اساساً او را بر مدار ابدیت تربیت می­کند؛ بسیاری از این سختی­ها که پیش می­ آید الطاف خفیه الهی است که برای آخرت ما لازم است.