آیت‌الله العظمی نوری همدانی:

مردم باید ارزانی و رفاه را احساس کنند

شناسه خبر : 71170

1397/10/13

تعداد بازدید : 79

مردم باید ارزانی و رفاه را احساس کنند
مرجع تقلید شیعیان گفتند: نبود کار و فقر برای مردمی که برای این کشور جان دادند و زحمت کشید سخت است، مردم باید در این چهلمین سال انقلاب اسلامی رفاه و ارزانی را در فضای زندگی احساس کنند.
 
به گزارش خبرگزاری کوثر، آیت‌الله حسین نوری همدانی ظهر امروز در دیدار ائمه جمعه استان مرکزی، ضمن خوش‌آمد گویی و گرامیداشت دهه بصیرت با بیان آیاتی از سوره آل‌عمران، اظهار داشتند: دین اسلام  توجه زیادی به کادر سازی در ابعاد مختلف داشته زیرا اسلام به همه ابعاد زندگی دقت و توجه لازم را دارد.
 
ایشان افزودند: جمعی از افرادی که توسط علما کادرسازی شده‌اند، باید مردم را به اعمال خیر و امربه‌معروف و نهی از منکر دعوت کنند، این دعوت به خیر و خوبی نه‌تنها با زبان بلکه با اخلاق و رفتار درست و سنجیده صورت خواهد پذیرفت.
 
مرجع تقلید شیعیان نهج‌البلاغه را یکی از مهم‌ترین کتب اسلام و تشیع پس از قران کریم برشمرد و یبان کردند: در حکمت 139 نهج‌البلاغه امام علی(ع) شخصیت این دسته از افراد را تشریح کرده که قیام کردن با اعمال و رفتار خود، توانایی پاسخ به شبهات و سؤالات کل دنیا با برهان و منطق، تعلیم و تربیت افراد مختلف برای خالی نماندن صحنه علم و دین و انس و صمیمت با فرهنگ جهاد و مبارزه ویژگی‌های این افراد بوده و امام می‌فرمایند این افراد خلفای خدا در زمین هستند که من اشتیاق دیدار این افراد را دارم.
 
وی با بیان اینکه ما امیدواریم بتوانیم همین‌طور که امام علی(ع) فرمودند عمل کنیم، ادامه دادند: وظیفه عالم شناخت معروف و منکر از یکدیگر است چراکه تمام راه زندگی در سایه معروف و نهی از منکر امن خواهد ماند.
 
آیت‌الله العظمی حسین نوری همدانی ابراز کردند: روزی که در تمام اروپا علمی نبود، در همه بلاد اسلامی علمای مختلف در حال تحقیق پژوهش در علوم مختلف مثل ریاضی، فیزیک، هندسه، طب و علوم دین بوده و اگر تاریخ را مطالعه کنیم متوجه خواهیم شد که تا چند صدسال اخیر مسلمانان در علوم مختلف پیشی داشته بنیان‌گذار مراکز علوم بوده‌اند.
 
وی علم هیئت را یکی از علوم مهم شریف و کلیدی بیان کرد و گفتند: از طریق این علم مسلمانان توانستند انواع صور فلکی را شناسایی کنند و از آن طریق پی به تاریخ و زمان، مکان و شناخت برج‌های سالانه بردند، از زمانیکه علم به دست اروپایی‌ها افتاده علوم را سکولار کرده و تحویل مسلمانان دادند.
 
مرجع تقلید شیعیان با انتقاد از پادشاهان گذشته  برای به حاشیه رساندن اسلام، افزودند: حکومت‌های شاهنشاهی با تأثیرپذیری از غرب‌گرایان اسلام  و علما را به کنار رانده و زمینه‌ساز تهاجم فرهنگی در سطح گسترده از آن زمان تابه‌حال شدند.
 
استاد درس خارج حوزه علمیه عهدنامه گلستان، مشروطه و قضیه تنباکو را یکی از مهم‌ترین دخالت‌های علما دانست و  گفتند: علما تا همین چهل‌ساله اخیر در حاشیه بودند، تا اینکه امام خمینی(ره)  آمد و با اتکا بر خدا توانست تحولی در افکار مردم جهان پدید آورد که این جلیقه زردهای فرانسه با تأثیرپذیری از افکار امام خمینی(ره) جلوی زور و استکبار ایستاده‌اند.
 
ایشان نخستین رکن انقلاب را اسلام  و دومی را  ولایت‌فقیه نام برد و ابراز کردند:  تمام محور در یک کشور اسلامی باید ولایت‌فقیه باشد تا شاید مسئولان با تأسی از رهبری معظم انقلاب به فکر مردمی که برای این کشور جان خویش را فدا کرده‌اند، باشند.
 
مرجع تقلید شیعیان گفتند:  نبود کار و فقر برای مردمی که برای این کشور جان دادند و زحمت کشیدند سخت است، رفاه و ارزانی باید در فضای زندگی مردم احساس شود.