توصیه‌های مدیر حوزه‌های علمیه خواهران به طلاب سال اولی

شناسه خبر : 70028

1397/09/30

تعداد بازدید : 1395

توصیه‌های مدیر حوزه‌های علمیه خواهران به طلاب سال اولی
مدیر حوزه‌های علمیه خواهران در جمع طلاب نوورود استان گلستان در همایش طلیعه حضور که در شهر قم برگزار شد، توصیه‌هایی را به طلاب نوورود بیان کرد.

با توجه به اهمیت سخنان حجت‌الاسلام و المسلمین بهجت‌پور متن این سخنان که در مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران ایراد شده است، در ادامه می‌آید.
قبل از هر سخن خیر مقدم عرض می کنم خدمت خواهران محترم که از استان پرافتخار مازندران پیوندشان را با حوزه های علمیه خواهران و شرکت در صف سربازی بقیه الله الاعظم و خادمی و کنیزی حضرت زهرا(س) از قم آغاز می کنند.
در محضر طلاب 17 مدرسه استان مازندران هستیم و از برادر عزیزم حضرت حجت الاسلام والمسلمین غفاری و همکاران محترم ایشان و همچنین از مدیران مدارسی که تشریک مساعی کرده و این سفر و ملاقات را فراهم کرده اند کمال تشکر را دارم.

•    حضرت معصومه(س) الگوی توسعه دانش بر مدار یک بانو
حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها به عنوان یک بانو حضورشان در شهر قم تقدس آورد و پیرامون ایشان به عنوان یک زن جریان گسترده تولید دانش دین و ترویج دانش اسلامی به اقصی نقاط عالم شکل گرفت. خود این مهم برای شما خواهران محترم پیام والایی دارد. می توان زن بود و کانون تحولات گرد آن زن شکل بگیرد.
شما تصمیم بزرگی برای زندگی خود اتخاذ کرده اید به نظر ما شیرین ترین قسمت از زندگی هر یک از ما در آغاز جوانی، تصمیم مهمی است که برای یک عمر زندگی اجتماعی و هویتی می گیریم. امروز سبکی از زندگی را انتخاب می کنیم که این سبک سال ها در زندگی خودمان و نسل و فرزندان و ابعاد مختلف حتی بعد از حیات ما تداوم پیدا خواهد کرد. شب قدر هر کس به تصمیماتی است که گرفته است که یک عمر او را به خودش مشغول کند و خداوند متعال آنها را امضا کرده باشد.
تصمیم بر اینکه من وارد حوزه علمیه بشوم و نقش پیامبری را برگزینم، پیام دین را به مردم برسانم، بر جهل صبوری کنم، بردبارانه و مشفقانه دست کسانی که پاسخ مثبت داده اند بگیرم و اندک اندک از جهالت فاصله بدهم و در کانونی از نور وارد کنم، این تصمیم بسیار بزرگ است که جز به توفیق الهی گرفته نمی شود و جز به تایید خداوند متعال عملی نمی شود.

•     شکرگزار نعمت طلبگی باشید
از همین آغاز خدا را شکر کنید که این راه را به روی شما باز کرد. از همین آغاز شکر از دل و زبان شما نیفتد تا فرصت ها به روی شما باز شود که «لَئِنْ شَکرْتُمْ لَاَزیدَنَّکمْ»
نیت هایمان را خالص کنیم و علامت خلوص نیت این خواهد بود که هرچه جلوتر رویم ثبات قلبی و ثبات قدم بیشتری را در همین راه تجربه خواهیم کرد. « إن تنصروا الله ينصركم ويثبت أقدامكم»

•    علات قبولی نیت، ثبات قدم است
علامت قبولی نیت شما و ما در ورود به عرصه بزرگ سربازان امام زمان عجل الله فرجه الشریف این است که هرچه از مبدا ورود ما به حوزه می گذرد ثبات قدم ما در این راه بیشتر خواهد شد. علامت مردودی این است هرچه از مبدا فاصله بگیریم بر تردیدمان افزوده خواهد شد تا اینکه برگردیم.
خداوند متعال برای ادعاها، امتحان‌ها قرار داده است و برای موفقیت در امتحانات نمره تعیین کرده و شاخص گذاشته است؛ به ادعا نیست «من جاهد فینا لنهدینهم سبلنا»؛ من نمیدانم مجاهد راه خدا هستم یا نیستم. ادعا می کنم ولی نمیدانم مجاهدتم پذیرفته شد یا پذیرفته نشد؟ امتحان ساده است ببینید راه را به روی شما باز می کند یا خیر و هرچه جلوتر می روید راه خودش را به شما نشان می دهد یا نه؟ یا هرچه جلوتر می روید بر تحیر و کلافگی شما افزوده می شود؟
خیلی ساده است؛ « ومن أخلص العبادة لله أربعين صباحاً، ظهرت ينابيع الحكمة من قلبه على لسانه» خیلی روشن است؛ چله ای بر تهذیب و مراقبت از نفس گرفتم. آیا واقعا این چله تهذیب نتیجه بخش بوده است یا خیر؟ ببینید حکمت بر زبان شما جاری می شود یا خیر؟ سخنان ریشه دار و درک معنادار از هستی برای شما حاصل می شود یا خیر؟
من متقی هستم؛ جامعه ای متقی هستیم ولی تشخیص این شاخص که آیا متقی هستیم یا خیر ساده است. ذلك الكتب لا ريب فيه هدى للمتقين؛ اما متقین دارای علامت هستند. دلتان باورمند به غیرهستی شده است یا خیر و قبول کرده اید که ملکوت آسمان بر ملک زمین و ملک وجود شما تاثیر دارد یا خیر؟ يُقِيمُونَ الصَّلاةَ؛ خیمه نماز در زندگی شما برپا شده و خیمه بندگی سراسر وجود شما را گرفته است یا خیر. و مما رزقناهم ینفقون ؛ تشخیص اینکه شما دائم در حال دریافت رزق بوده و قدرت گذشت از این رزق و انفاق به دیگران را دارید یا خیر؟ اینها همه علامت است. اخلاق اسلامی، سلوک دینی و سلوک معرفتی در اسلام سلوک ذهنی غیر قابل تشخیص نیست.
برای شما که ان‌شاءالله وارد حوزه می شوید و نیتی پاک دارید تشخیص، تشخیص سختی نخواهد بود و باید به سرعت این تحول را در خودتان احساس کنید. خانم اهل انس و تلاوت قرآن هست یا نیست؟ اینها به ادعا نیست. استاد، مدیر، رئیس مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران، مرجع تقلید، رهبر انقلاب و امام زمان(عج) ببیند جانش تزکیه شد و پالایش یا نیافت چون می فرماید « یتلوا علیهم آیاته و یزکیهم» اگر تلاوت آیات به جان شما نشسته باشد حتما مهذب خواهد شد.
به نظر من این نکته بسیار ارزشمند است، اینکه می گویند مردان و زنان باطن بین قدرت تشخیص وضعیت افراد را دارند بخش عظیمی است از همینجا نشأت می گیرد. وقتی که با شخص مواجه می شود نگاه می کند بر اساس آموزه های قرآنی، روایی و دینی این شخص چقدر متحول شده است.
«نه هر که چهره برافروخت، سروری داند»
پس کاری که شروع کرده اید هم برای خودتان و هم برای اهلش قابل ارزیابی است و کسی تصور نکند که ما در این میدان ارزیابی نخواهیم شد و یا نمی توانیم ارزیابی شویم و یا نمی توانند ما را ارزیابی کنند، همه اینها ممکن است.

•    تزکیه نفس داشته باشیم
بهترین قاضی برای انسان خود شما و ما هستیم که مراقبه شدیدی بر خودمان در این جهت داشته باشیم. دختران و خواهرانم به مراقبه نفس خود توجه داشته باشید، دائم به خودمان و انگیزه ها و منش و رفتارمان توجه داشته باشیم. اگر این توجه در جان ما و شما زنده شود پیش می رویم و مرکز هجوم دانش و هجوم حکمت به خودمان خواهد شد. خداوند متعال رزق شما معنویت را قرار خواهد داد. معنویت و دانش رزق است.
تعبیری که حضرت مریم وقتی که حضرت یحیی علیه السلام نزد او می آمد، «كلما دخل عليها زكريا المحراب وجد عندها رزقا» نزد او رزق می دید. در فیلم حضرت مریم قدری انگور، سیب و گلابی و... می گذاشتند و این می شد رزق، اما این رزقی که در آیه هست بسیار گسترده است. اگر شما نمازتان نماز شد و اهل نماز شدید، اگر به تعبیر حضرت زهرا سلام الله علیها خالص عبادت را بالا فرستادید خداوند افضل مصلحت را بر شما نازل خواهد کرد.
یکی این است که وقتی نماز تمام می شود دریچه ای حکمت به روی شما باز می شود نکته ای دریافت می کنید که تا اکنون نمی دانستید.
یحیی از حضرت مریم چنین چیزهایی می دید، سخنان ناب، دریافت های والا و بلند. البته اینها مخصوص حضرت مریم نیست و اگر اهل باشیم به ما و شما می دهند. در سفر معنوی و ملاقات با پروردگار خدای کریم چیزی به شما و ما خواهد داد اگر اهل باشیم.

•    عبادت بر درس مقدم است
بعد از نیت به نظر بنده عبادت است که من و شما را به سرعت با شکوه می کند. به سرعت متحول می کند، چیز دیگری می شوید پس عبادت کنید.
شب و روز، خلوت شما عبادت باشد و به خاک بیفتید و اشک بریزید، فریب نخورید. فریب درس و بحث و نمره و مدرسه را نخورید؛ علم رسمی سر به سر قیل است و قال/ نی از او کیفیتی حاصل نه حال
حالتان را از جای دیگری بگیرید؛ درس به من و شما یک روحیه ای خواهد داد که به اعماق راه پیدا کنیم ولی رزق شما در اعماق محصول عبادت شماست.
رزق علامه طباطبایی برای عبادتش است نه به دلیل فلسفه و فقه؛ فقه و فلسفه و حدیث شناسی و... اینها او را درباره موضوع ذهن مستعدی داد و آماده کرد ولی علامه محصول عبادت است؛ مریم محصول عبادت است.

•    از ابتدای طلبگی مسیر را درست ریل‌گذاری کنید
با بیان این نکات خواستم این جهت را عرض کنم که کار ما یک ریل گذاری مناسب از ابتدای طلبگی لازم دارد. از ابتدا ریل‌ها را به درستی ببندید و مسیر را آنچنان که باید انتخاب کنید، این سو و آن سو نروید و انگیزه‌ها را هدر ندهید. وارد حوزه شدید که کار بزرگی به دوش بگیرید این کار بزرگ به آسانی به دوش شما گذاشته نخواهد شد بسیار باید زحمت بکشید که به شما تفویض شود. حضرت موسی، حضرت ابراهیم، پیامبر اکرم و حضرت عیسی چیزی داشتند و شما باید چیزی داشته باشید که خداوند بر اساس آن بفرماید: من شما را برای خودم ساختم. اگر شما را خداوند برای خودش ساخت و خواست آن وقت چیزی می شوید.
به موسی می فرماید واصطنعتک لنفسی، من تو را برای خودم ساختم. استیل وجود تو قرار شد خرج من بشود من تو را پذیرفتم و به ثبت نام و امتحان نیست. برخی از ما احساس می کنیم رها شده هستیم با اینکه طلبه هستیم ما را به خودمان واگذار می کنند؛ آمدی حوزه برای دنبال کردن انگیزه ای، این انگیزه برای من نیست و تو را به خودت واگذار می کنند به جایی هم خواهی رسید ولی در حد توان خودت نه در حدی که من می توانستم تو را بالا ببرم.
به ذره چون نظر لطف بوتراب کند
به آسمان رود و کار آفتاب کند.
شما باید به دنبال کار آفتاب کردن باشید ولی اگر نظری نشود، هیچ هستید، اگر نگاهی نشود هیچ هستید و زحمت بیهوده می کشید.
بالاخره کاری کنید که صاحب اصلی بفهمد که شما اراده او را کرده اید، آن وقت او شما را برای خودش خواهد ساخت. این مسئله مهم است و باید ریل گذاری زندگی شما اینگونه باشد درغیر این صورت من به جای کسی باشم که نمیتواند و نمیخواهد(چون ممکن است کسی نمی توانم ولی اراده می کند چون معتقد است او دستش را خواهد گرفت) اگر نمی خواهید زحمت به خودتان ندهید از همینجا به منزل تشریف ببرید هم دانشگاه و دیگر جاها هست. این دستگاه یک دستگاه سختگیر است متاسفانه پذیرش کننده اش خداوند متعال است و پذیرش کننده روی زمنیش امام زمان(عج) است و متاسفانه آنها از زیر و بم وجود ما مطلع هستند و جلوی این قاضی هیچ کاری نمی شود کرد. گفت در خانه اگر کس است، یک حرف بس است، همه اش همین است.
بعد به خوب درس خواندن، مباحثه و نظم و پشتکار می رسیم ولی همه ما مدیون آن قسمت هستیم، این مثل نیت برای نماز، وضو، حج و دیگر عبادات است اگر نیت نباشد تبدیل به معلق بازی می شود و نماز ما معلق بازی می شود. چون نیت نماز نیست. دختران و خواهران روی این مسئله بین خود و خدا وقت بگذارید و از امام زمان و حضرت معصومه و حضرت زهرا بخواهید کمکتان کند تا این نقطه را درست انجام دهید.

•    پیشرفت و پس‌رفت تمدن بشری محصول تلاش زنان بوده است
این را هم عرض کنم که جهان خیلی به شما نیاز دارد. امروز پیشرفت و یا پسرفت تمدن بشری محصول تلاش زنان است و همه هم این را فهمیده اند، مردان نقش بسیار زیادی در حرکت این قافله تمدن دارند ولی زنان هم در حرکت دخالت می کنند و هم در زمینه سازی و انگیزه بخشی است.
این همه تلاش می شود که زنان در جهان طوری دیگه باشند و راه دیگری بروند؛ از یک مرکب مکمل تبدیل به یک جریان در عرض و در حال نزاع با مردان بشود. فمنیسم تلاشش بر این است که نگذارد که تمدن بشری آنچنانکه باید در سایه سار همدلی، همکاری و همراهی مردان و زنان به جایی برسد.
آنها که تلاش می کنند بشر جاندار مانده و انسان نشود « لَهُمْ قُلُوبٌ لَّا يَفْقَهُونَ بِهَا وَلَهُمْ أَعْيُنٌ لَّا يُبْصِرُونَ بِهَا وَلَهُمْ آذَانٌ لَّا يَسْمَعُونَ بِهَا»، در این راستا زن را بهانه و خرج کرده اند.
مردان هرچه که باشند خانواده ها به دست زنان نگه داشته شده اند و چه بسیار خانواده هایی که مردانش به خاطر تجارت و صنعت و دیگر وظایف 6 ماه و چند سال از خانه دور بودند ولی زنان خانه را نگه داشته و فرزندان را تربیت کرده و امنیت را حفظ کرده و سلامت خانواده را حفظ کرده و بنیان را سالم نگه داشته اند.
چرا این همه تلاش می شود که این عنصر را آلوده کنند، به کالایی برای تجارت، سکس، هرزگی، انحطاط و... تبدیل کنند. طوری تعریف کنند که زن نتواند بین خانه و خانواده و بین تجارت و فعالیت جمع ببندد. چون بشر باید جاهل بماند تا کالاها خوب مصرف شده و سیاست ها خوب بر گرده مردم در دنیا بنشیند تا مطرفین در دنیا اسبشان خوب بتازد.
برای باقی گذاشتن جامعه در جهل که دقیقا ضد حرکت انبیا است بزرگترین عامل زن است و بعد از زنان است که کودکان و جوانان را مورد هجمه قرار می دهند. مادرانی که نتوانند خانواده و فرزندان را خوب اداره کنند به دنبالش می‌توان دست جوان را گرفت و هرجا خواست برد و این اتفاقی است که در دنیا می‌افتد. یکی از بازی‌های روزگار جریان فمنیسم است فمنیسم درد روی درد است و میخواهد زن را به مرد تبدیل کرده و با مرد نمایی زن عرصه اجتماعی را در اختیار او قرار دهد. چقدر فاصله است که اسلام و ادیان از زن و مرد خواسته و چیزی که امروز در دنیا ترویج می شود.
خواهران و دختران من آمده ایم تا با جهل بجنگیم و گفتمان نور را در برابر گفتمان تاریکی زنده کنیم؛ حوزه علمیه کانون توجه دادن و تربیت کردن مردم برای حرکت از بسته جهالت و نادانی و تیرگی به سمت کانون های نور در پرتو تعالیم اسلامی. اگر بتوانید این کار بزرگ را انجام دهید تمدن ساز می شوید.

•    ورود به حوزه برای ایفای رسالت جهانی و تاریخی است
خواهران من امروز در پیچ بزرگ تاریخی قرار داریم تصمیم و درستی حرکت ما و شماست که می تواند تمدن درخشان اسلامی و انتظار جهانی حکومت مهدوی را در سراسر عالم به پا کند. امروز به رغم خواست جریان های انحطاط و شیطانی جهان در حال بیداری است. امروز یک وحشی گری ولیعهد عربستان بلایی سرشان آورد و می آورد که اگر بخواهند بپوشانند نمی توانند و این یعنی فرصت بزرگ تاریخی و یعنی شرایط به سود من و شما و انسانیت، آزادگی و اسلام ناب محمدی است.
و امروز ما باید از فرصت استفاده کرده و اگر حوزه‌های علمیه و دختران ما در حوزه های علمیه خواهران به خوبی نقش تاریخی خود را ایفا کنند قطعا ما در آن نقطه آرام بخش و متعالی و استقرار بر صراط مستقیم استوار خواهیم شد و جامعه را استوار خواهیم کرد. شما نیامده اید مگر برای اینکه این رسالت تاریخی را انجام دهید البته در این مسیر آسیب و آفت زیاد است. خیلی اتفاقات می افتد چون کار و رسالت شما بزرگ است. امروز امتحان خواهیم شد و بسیاری هستند و البته فعلی هستند و گروهی هستند که سقوط خواهند کرد.
امیدوارم که بتوانیم در حوزه علمیه برای شما شرایطی فراهم کنیم که با روشن بینی رسالت های مذهبی و اسلامی را بشناسید و به سمتش حرکت کنید. به خوبی بتوانیم حوزه علمیه و خریجین این حوزه ها را در خدمت اهداف انقلاب زیر سایه مقام معظم رهبری و اهداف مذهب زیرسایه مراجع تقلید و توانا برای مراجعه به منابع اسلامی قرار دهیم.

•    حوزه خواهران مرجع دینی مسائل زنان شود
اراده خدمتگزاران شما در حوزه این است که حوزه علمیه خواهران مرجعیت دینی مسائل مرتبط با زنان را در کشور و ان‌شاء الله منطقه اسلام و بین الملل به عهده بگیرد. این اراده بزرگی است و قله را در نظر گرفته ایم و می خواهیم به آن سمت حرکت کنیم می دانیم بار سنگینی برداریم.
حوزه را تشکیل ندادیم که به جای خانم جلسه ای ها خانم تربیت کنیم ما بر این باوریم که آمده ایم شبکه ای از متدینین رادر خدمت دین قرار دهیم از جمله همان خانم های جلسه. ما رقیب کسی نیستیم و حیف نباشد که حوزه را کوچک کنیم؟ بزرگترین رسالت شما ساخت تمدن اسلامی و ایرانی و پیدا کردن نقش خواهران حوزه های علمیه در سند پیشرفت ایران اسلامی است. باید شما و ما نقش محوری و متنی پیدا کنیم و وقتی می توانیم به این نقش دست یابیم که مرجع همه مسائل دینی و مذهبی خواهران در سطح کشور و ان‌شاءالله در افق های بین المللی باشیم.
آرزو می کنم پس از چند سال حضور در حوزه وقتی به عقب نگاه کردید حتی برای یک لحظه از اندیشه ها، کرده‌ها و خواسته های خود پشیمان نشده باشید.