کارشناس سیاسی:

بصیرت انسان را از خطر گمراهی نجات می دهد

شناسه خبر : 68997

1397/09/15

تعداد بازدید : 74

بصیرت انسان را از خطر گمراهی نجات می دهد
آقای محمودی کارشناس سیاسی گفت: انسان بصیر به کمک این قوه از خطر گمراهی و فریب خوردن در امور و موضع گیری غافلانه و حساب نشده در امان است.

به گزارش خبرگزاری کوثر از گلستان، آقای محمودی در نشست رهروان ولایت که با حضور اساتید، کارکنان و طلاب مدرسه علمیه صدیقه طاهره(سلام الله علیها) شهرستان انبارالوم برگزار شد، در تشریح بصیرت دینی بیان کرد: دین معرف بصیرت دینی است و این بصیرت در پرتو دین برای اشخاص حاصل شده و علم زمینه ساز آن است؛ گرچه هر انسانی می تواند از راه های عقل، تجربه دینی و شهود عرفانی نیز بصیرت پیدا کند.

وی با بیان اینکه در میان اهل بصیرت، کسانی حضور دارند که در قرآن از آنها تعبیر به اهل اعراف شده است، خاطرنشان کرد: بصیرت، دانایی صرف نیست بلکه دانایی همراه با باور و ایمان است، از این رو موجب هدایت و حرکت می شود در حالیکه علم همواره مقرون باور قلبی نبوده و در نتیجه لزوما مایه عمل به مقتضایش نیست.

کارشناس سیاسی با بیان اینکه بصیرت موجب هدایت بوده و انسان را از غفلت بیدار می کند، افزود: انسان بصیر به کمک این قوه از خطر گمراهی و فریب خوردن در امور و موضع گیری غافل گیرانه و حساب نشده در امان است.

محمودی، بصیرت را چون سپری دانست که در هنگام فتنه ها و مواقف خطرناک انسان را مصون و محفوظ نگه می دارد، افزود: علت این امر شاید این است که زره و لباس محافظ جنگی را بصیرت نامیده اند زیرا انسان را از شمشیرها و ضربه های نابهنگام و غافلانه حفظ می کند.

وی بصیرت را علم یقینی دانست و توضیح داد: بصیرت به معنای آگاهی، شناخت عمیق و اطمینان ‌بخش و علم یقینی نیز به‌ منزله نوری است که به انسان، توانایی درک حقایق و نهان حوادث را می‌دهد؛ به‌گونه‌ای که انسان به راحتی راه حق را از باطل تشخیص می‌دهد و از بحران ها و فتنه ‌ها به سلامت عبور می‌کند.

کارشناس سیاسی، شناخت و شناساندن حق و حقیقت را به عنوان هدف کلی بصیرت معرفی کرد و افزود: در سایه بصیرت و روشن دلی، جامعه رو به تکامل و سعادت پیش رفته و به کمال نهایی می رسد و زمینه ساز حکومت عدل الهی می شود.